UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

55_szkło_mini.jpg

Opracowanie z serii „200 lat Muzeum Wilanowskiego” dotyczy nowożytnego szkła obecnego w pałacu w Wilanowie. Na jego stronach pomieszczono zarówno historię całego zespołu tych kruchych przedmiotów w zbiorach, jak i bliższe informacje na temat wybranych 30 przykładów naczyń z okresu od XVI do początku XIX wieku.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Ambasada Rzeczpospolitej Ptasiej (Dla zwiedzających, PJM)

Jest takie miejsce, tuż przy zachodniej granicy Polski, gdzie Warta wpada do Odry. Rozległe otwarte tereny pokrywa tam woda, a gdzie woda, podmokłe łąki, rozlewiska, oczka wodne i rzeka szeroka, tam też wiele ptaków, zwłaszcza w porze migracji, wiosną i jesienią. Cenne tereny podmokłe, łąki i rozlewiska objęte są ochroną. W 2001 roku powołano na tym obszarze Park Narodowy „Ujście Warty”. W miejsce to tłumnie ściągają ornitolodzy i ptasiarze z kraju i zagranicy, aby obserwować ptaki, a Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” powołało zrzeszającą miłośników ptaków Rzeczpospolitą Ptasią.

Wiele kilometrów dzieli Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Park Narodowy „Ujście Warty”. Niemniej teren dawnej królewskiej rezydencji też chętnie odwiedzają ptaki. Wszak nieopodal znajduje się Wisła – również ważny korytarz migracyjny i teren objęty ochroną w formie obszaru Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły. W obrębie muzeum oraz tuż obok znajdują się rezerwaty przyrody, a i Jezioro Wilanowskie oraz sam park są również zasiedlane przez wiele gatunków ptaków. Ptaki też zdobią pałac jako rzeźby i obrazy. Trzepoczą skrzydłami na sufitach, fasetach, kolumnach, obrazach. W przestrzeni parku, w muzealnych wnętrzach i salach edukacyjnych realizowane są różnorodne spotkania poświęcone tematyce ptaków. Ptaki również badamy, obserwujemy, wieszamy dla nich budki, zimą dokarmiamy.

Teraz możemy się pochwalić także tym, iż Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otrzymało tytuł Ambasady Rzeczpospolitej Ptasiej, który to odebraliśmy na XIV Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook