UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Joanna Paprocka-Gajek, Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj.

Książka ta jest poświęcona produkcji wyrobów platerowanych w Warszawie w okresie od pojawienia się pierwszego warsztatu w 1822 roku aż do wybuchu I wojny światowej. Szczegółowe omówienie tematu przez Joannę Paprocką-Gajek, w połączeniu z licznymi ilustracjami daje nam wgląd w bogatą, a nieco już zapomnianą dziedzinę życia naszych dziadków.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Aromatyczne woreczki

Woreczek na zioła. fot. J. Dobrzańska.JPG

„Głowie mdłey, y ustawicznie boleiącey uczynić czapeczkę z kitayki, y napełnić ią kwieciem Lawendowym, a gdzieby go nie było dosyć, tedy przydać Rozmarynu, Majeranu, kwiatkow Rumienkowych, Sałwii y z kwieciem, to razem utłukszy, Bawełnę tym nabić, y w woreczku zaszyć, a na głowie ustawicznie nosić”.

Tak niegdyś zalecano, a przepis ten znalazł się w publikacji o wdzięcznym tytule: „WIADOMOSC CIEKAWA. Każdemu wielce pożyteczna, O SKUTKACH y MOCY  Zboż wszelkich, Jarzyn y Ziół rożnych, tak Ogrodowych, iako y Polnych. Iakie Skutki, y Pożytki przynoszą Człowiekowi w rożnych okolicznościach, osobliwie ná poratowanie zdrowia, SŁUZĄCA. z POWAZNYCH AUTOROW Dla wygody Ludzkiey krotko ZEBRANA,  Y z przydatkiem ná końcu Niektórych Ciekawości do Druku PODANA. Roku Pańskiego 1769”. 

Czy aromatyczny woreczek może pomóc na ból głowy? Kto wie? Z pewnością zaproponowana powyżej mieszanka ma piękny zapach i nic nie stoi na przeszkodzie, by pachnący pakunek umieści w szafie czy walizce.

 

Potrzebne materiały. fot. J. Dobrzańska.JPG

Potrzebne będą:

płótno lniane lub bawełniane

igła i nitka

nożyczki

sznurek konopny lub lniany

zioła suszone: lawenda, rozmaryn, majeranek, kwiaty rumianku, szałwia

 

Przystępujemy do pracy:

1. Wycinamy kawałek materiału w kształcie prostokąta (10 x 24 cm).

2. Materiał składamy w połowie, tak by otrzymać prostokąt o wymiarach 10 x 12 cm.

3. Dłuższe boki zszywamy ze sobą i obrębiamy wokoło bok krótszy stanowiący górę naszego woreczka.

4. Wywijamy woreczek na drugą stronę.

5. Do środka wsypujemy mieszankę ziół, w ilości pozwalającej na swobodne zawiązanie woreczka.

6. Zawiązujemy woreczek.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook