UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Aromatyczne woreczki

Woreczek na zioła. fot. J. Dobrzańska.JPG

„Głowie mdłey, y ustawicznie boleiącey uczynić czapeczkę z kitayki, y napełnić ią kwieciem Lawendowym, a gdzieby go nie było dosyć, tedy przydać Rozmarynu, Majeranu, kwiatkow Rumienkowych, Sałwii y z kwieciem, to razem utłukszy, Bawełnę tym nabić, y w woreczku zaszyć, a na głowie ustawicznie nosić”.

Tak niegdyś zalecano, a przepis ten znalazł się w publikacji o wdzięcznym tytule: „WIADOMOSC CIEKAWA. Każdemu wielce pożyteczna, O SKUTKACH y MOCY  Zboż wszelkich, Jarzyn y Ziół rożnych, tak Ogrodowych, iako y Polnych. Iakie Skutki, y Pożytki przynoszą Człowiekowi w rożnych okolicznościach, osobliwie ná poratowanie zdrowia, SŁUZĄCA. z POWAZNYCH AUTOROW Dla wygody Ludzkiey krotko ZEBRANA,  Y z przydatkiem ná końcu Niektórych Ciekawości do Druku PODANA. Roku Pańskiego 1769”. 

Czy aromatyczny woreczek może pomóc na ból głowy? Kto wie? Z pewnością zaproponowana powyżej mieszanka ma piękny zapach i nic nie stoi na przeszkodzie, by pachnący pakunek umieści w szafie czy walizce.

 

Potrzebne materiały. fot. J. Dobrzańska.JPG

Potrzebne będą:

płótno lniane lub bawełniane

igła i nitka

nożyczki

sznurek konopny lub lniany

zioła suszone: lawenda, rozmaryn, majeranek, kwiaty rumianku, szałwia

 

Przystępujemy do pracy:

1. Wycinamy kawałek materiału w kształcie prostokąta (10 x 24 cm).

2. Materiał składamy w połowie, tak by otrzymać prostokąt o wymiarach 10 x 12 cm.

3. Dłuższe boki zszywamy ze sobą i obrębiamy wokoło bok krótszy stanowiący górę naszego woreczka.

4. Wywijamy woreczek na drugą stronę.

5. Do środka wsypujemy mieszankę ziół, w ilości pozwalającej na swobodne zawiązanie woreczka.

6. Zawiązujemy woreczek.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook