UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

„Duch tego narodu został tam tak celnie oddany, że nawet zdaniem samych Polaków nie można ich odmalować bardziej naturalnymi kolorami” – to zdanie francuskiego znawcy dziejów powszechnych o dziele de Tende’a można uznać za najlepszą zachętę do przeczytania książki. Wnikliwość i celność opisów staropolskiego świata sprawiają, że to źródło jest bardzo wartościowe dla specjalistów, a ciekawe dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Przy lekturze co jaskrawszych opisów warto pamiętać, jak duży wpływ miała „Relacja...” na kształtowanie się zachodnioeuropejskich stereotypów o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Badania i konserwacja szat grobowych i pamiątek z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię

jakub_strzemie_1.jpg

Od 2017 r. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na mocy porozumienia o współpracy z Kurią Metropolitalną we Lwowie realizuje wieloletni projekt badawczo-konserwatorski dotyczący zespołu szat i pamiątek z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię (Strepy), franciszkanina, arcybiskupa Halicza, patrona Lwowa.

Celem badań jest identyfikacja zbioru złożonego z: szat, fragmentów tkanin, dokumentów, pieczęci i pastorału, pod względem materiałowym i technicznym, poprzez analizy laboratoryjne i instrumentalne. Konserwacja powstrzyma degradację zabytków i umożliwi ich bezpieczne przechowywanie i eksponowanie.

Projekt „Badania i konserwacja szat grobowych i pamiątek z relikwiarza bł. Jakuba Strzemię (1340–1409), sporządzenie dokumentacji konserwatorskiej i dokumentacji prac badawczych oraz przygotowanie obiektów do wystawy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDN

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
makata 2015 fragm.jpg

Splot historii w barokowej tkaninie (artykuł, Silva Rerum)

Tkaniny dekoracyjne były nieodłącznym elementem wyposażenia staropolskich wnętrz. Pokrywały ściany jako obicia lub tapiserie, stanowiły oprawę dla okien i drzwi, …

63_konserwacja_tkanin_KT_fotel_14_gabinet holenderski.jpg

Brokatowe tkaniny fotela z Gabinetu Holenderskiego (artykuł)

Fotel typu fauteuil de bergère w stylu Ludwika XV, z kompletu mebli (4 fotele i 2 kanapy) z Gabinetu Holenderskiego, …

mihrab 21.jpg

Tkanina wschodnia (mihrab) (artykuł)

Tkanina wschodnia powstała w 2 poł. XIX wieku w wyspecjalizowanej manufakturze hafciarskiej na terenie Imperium Otomańskiego. Dokładne miejsce produkcji jest …

Wystawa tkanin tureckich i portretu Jana III w Wielkiej Sieni, fragment centralny, fot. W. Holnicki.jpg

Pokaz portretu Jana III i tkanin tureckich w pałacu wilanowskim | do 29 września (aktualność)

Na wystawie czasowej w Wielkiej Sieni w pałacu wilanowskim prezentujemy olśniewające tkaniny tureckie, zdobyte pod Wiedniem przez króla Jana III, …