UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

w_teatrze_zycia.jpg

Teatr jest wielką metaforą ludzkiego życia. A jeśli cały świat stał się teatrem, to cóż dopiero świat barokowego dworu, regulowany ścisłymi rytuałami, z charakterystyczną dla tej epoki grą konwencji. Właśnie o tym traktuje ta książka – o dramatach i komediach triumfatora spod Wiednia i pana na Wilanowie - króla Jana III.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Coronatio Felicissima Serenissimi, Potentissimiqve Principis Ac Domini, Domini Joannis III, D[ei] G[ratia] Regis Poloniarum...

Sobiesciana

Laudacja Jana III Sobieskiego napisana heksametrem daktylicznym katalektycznym. Okazją do stworzenia utworu była koronacja Sobieskiego na króla Polski. Tekst jest jednym z licznych utworów okolicznościowych napisanych w Gdańsku na cześć Jana III Sobieskiego. Autor – profesor poetyki i retoryki w Gdańskim Gimnazjum Akademickim – przedstawia dzień objęcia tronu przez Sobieskiego jako od dawna wyczekiwany przez narody oraz budzący powszechną radość. W pochwale poeta nazywa nowego władcę nie tylko Miłością Rodu, Ozdobą i Obrońcą Lechii, ale również Radością Gdańska. Tietz w swojej laudacji nawiązuje do antycznych poematów heroicznych, przede wszystkim do Iliady Homera, poprzez zastosowanie heksametru uchodzącego za metrum odpowiadające bardzo poważnym treściom (nazywany również wersem heroicznym z uwagi na wykorzystywanie go w eposach), a także przywołanie w pierwszym wersie imienia Achillesa, co stanowi aluzję do pierwszego wersu eposu o wojnie trojańskiej.

logo POIiŚ

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook