UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Dworne i karmne kapłony, certy, minogi, sztokfisze, jarząbki, pasternak i rzepa... Zestawienie produktów przygotowywanych codziennie na obiad i wieczerzę na stoły króla Jana III, jego rodziny, dworzan i gości układa się w pasjonującą opowieść o codziennym życiu zwycięzcy spod Wiednia. Dowiadujemy się o miejscach spożywania posiłków, najważniejszych królewskich gościach, a przede wszystkim o tym, co jadano na dworze Sobieskiego. W kontekście dotychczasowej wiedzy o dawnym jedzeniu i wypowiedzi samego króla o kuchni, kucharzach i jego ulubionych smakołykach otrzymujemy interesujący, barwny obraz staropolskiej kultury kulinarnej.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Damy w ogrodach | historia ożywiona | weekendy

aktualność

damy w ogrodach1, fot. Maciek Domański.jpg

Królowa jejmość po ogrodzie chodziła, a król z biblioteki na ogród patrzył, który w rozliczne kwiaty (...) jest bardzo przyozdobiony. Za królową podążał jej fraucymer, by w piękne majowe dni rekreować się na świeżym powietrzu. Przyjdźcie do ogrodów wilanowskich, odszukajcie damy w dawnych strojach i sprawdźcie, czym się zajmowały. Posłuchajcie opowieści o XVII-wiecznej etykiecie, modzie i urodzie, gotowalniach... A następnie sami przebierzcie się w dawny strój i spróbujcie swoich sił w tańcu lub teatrze dworskim.

O czym opowiedzą damy?

Gotowalnia królowej

Jak wyglądało życie dworskie w XVII wieku z kobiecej perspektywy? Czym zajmowały się damy dworu, jak spędzały czas, jak dbały o urodę? Posłuchajcie opowieści przedstawicielek fraucymeru królowej Marysieńki o życiu codziennym w epoce baroku. Spacerując po ogrodach, spotkacie damę w stroju z epoki, która przedstawi i zaprezentuje wyposażenie siedemnastowiecznej gotowalni. Będziecie mogli dotknąć eksponatów, dowiedzieć się do czego służyły i jak działały.

Moda w XVII wieku

Gorsety, pasamony, krynoliny, egrety, zapony i kołpaki… To zaledwie kilka elementów strojów noszonych w XVII wieku. Jak ubierały się damy, a co nosili panowie? Sprawdźcie osobiście, szukając w ogrodach wilanowskich mieszkanki dworu Jana III, która opowie o najmodniejszych trendach epoki baroku. Przebierzcie się za szlachcica lub szlachciankę i poczujcie się po królewsku!

Taniec dawny

damy w ogrodach, fot. Maciek Domański.jpg

„Jak zwykle tańcowali królewicowie ichmoście z damami górnymi” – należało to do ulubionych rozrywek dworu Jana III. „Galardy francuskiej i tych przedniejszych tańców u dworu” uczyli się wszyscy, a jeśli pogoda dopisała, nic nie stało na przeszkodzie, by przenieść się do ogrodu! Przyjdźcie i odszukajcie jedną z dam, jeśli macie ochotę wziąć udział w zabawie i spróbować własnych sił w tańcu dawnym.

Zabawy dworskie

Chcecie dowiedzieć się, jak wyznać uczucia za pomocą wachlarza i sztucznego pieprzyka zwanego muszką? Macie ochotę poznać czary i zaklęcia, dzięki którym można zdobyć miłość lub przepowiedzieć przyszłość? A może weźmiecie udział w grze w piórko albo króla ukłonów? W ogrodach wilanowskich spotkacie jedną z dam, która opowie i zaprezentuje rozrywki dworu Jana III.

Teatr dworski

To właśnie w ogrodzie w Jaworowie w 1675 roku Marysieńka zaaranżowała wystawienie francuskiej tragedii z okazji imienin swego ukochanego męża. Tym razem to ogród wilanowski stanie się sceną barokowego teatru. Teoretycy będą mogli zgłębić wiedzę na temat scenicznych zamiłowań pary królewskiej, a aktorzy przywdziać kostiumy, aby wcielić się w postać króla lub królowej, odgrywając scenkę z ich życia.

_________________________________________________________________________________ 

MIEJSCE: ogrody
TERMIN: 25 i 26 sierpnia, 2 i 9 września, w godz. 12–15.
WSTĘP: w cenie biletu wstępu do parku.

_________________________________________________________________________________

KONTAKT
Magdalena Borowczak
t:+48 22 5442850
m:mborowczak@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
sepet1.jpg

Wszyscy ludzie króla | historia ożywiona | weekendy (aktualność)

W letnie weekendy zapraszamy na spotkania z historią ożywioną. W każdą sobotę i niedzielę wybrani ludzie króla będą pełnić służbę w obozie królewskim i opowiadać o różnorodnych aspektach życia w dawnej Polsce. Zaprezentują przy tym ciekawe przedmioty i umiejętności, wykorzystując niezwykłą sztukę rekonstrukcji. Wstęp w cenie biletu wstępu do parku.

Apteczka3.jpg

Staropolska apteczka | pokazy i gawędy w pałacu | każda niedziela maja (aktualność)

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie pannę apteczkową w stroju z epoki, która zaprezentuje wyposażenie XVII-wiecznej apteczki. Będziecie mogli obejrzeć i powąchać wybrane specyfiki, dowiecie się także, do czego służył alembik i jakie dolegliwości zdrowotne trapiły króla Jana i królową Marysieńkę. Zapraszamy w każdą niedzielę maja, w godz. 11–14. Wstęp w cenie biletu do pałacu.

w_loży_teatralnej.JPG

W dawnym teatrze (artykuł, Silva Rerum)

Ostrze satyry Witowskiego nie ominęło także publiczności teatralnej, której obraz kreśli z właściwym sobie złośliwym poczuciem humoru. Uważny czytelnik wyłowi …

44_gra w karty w dawnej polsce.jpg

Rozrywki „wielkiego warszawskiego świata” pod koniec XVIII wieku: taniec, muzyka, gra (artykuł, Silva Rerum)

Do najbardziej ulubionych rozrywek towarzystwa warszawskiego należały muzyka, taniec oraz gra, jakie umilały otwarte obiady, przyjęcia, bale czy maskarady. Według …

Toaletka_królowej_1

Zakup do kolekcji wilanowskiej tzw. Gotowalni Królowej Janowej (artykuł, Sobiesciana)

27 lutego 1808, Magazyn Detourniere (Rue St. Andre des Arts, au coin de la rue Pavee, No 95), Paryż, Francja
Zakupiona została do zbiorów wilanowskich niezwykle cenna pamiątka po królowej Marysieńce Sobieskiej. …

alla polacca.jpg

Moda alla polacca w XVII-wiecznej Europie (artykuł, Silva Rerum)

Preferujący modę zachodnią polscy Wazowie najczęściej wykorzystywali strój rodzimy jako przebranie: element kamuflażu konwencji incognito albo instrument propagandy politycznej, często …