UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Bernard O’Connor – irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III, zapalony przyrodnik i wnikliwy historyk, przebywał w Polsce kilka miesięcy, ale dzięki intuicji, zmysłowi obserwacji i darowi słowa zdołał ją opisać tak, jak żaden inny gość z Wysp Brytyjskich aż do Normana Daviesa. Spoglądał na Rzeczpospolitą chłodnym okiem medyka: dostrzegał wszystkie jej bolączki i cnoty. Historia Polski O'Connora jest niezwykle cennym źródłem, a przy tym interesującym dziełem literackim.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Dwugłowe popiersie Janusa – emblematyczna dekoracja postumentu bramy

Sobiesciana

Kompozycja emblematyczna ujęta dwiema laurowymi gałązkami przedstawia dwugłowe popiersie na postumencie. Jest to przedstawienie boga Janusa, który według rzymskiej mitologii posiadał dzięki Saturnowi dar widzenia przeszłości i przyszłości. Janus był bogiem przemian i czasu, początku i końca, a także wojny i pokoju. Przez poetów gdańskich do Janusa przyrównywany był król Jan III Sobieski, który miałby tak jak jego starożytny poprzednik posiadać umiejętność widzenia i obserwowania przeszłości, a także wybiegania myślą w przyszłość. Dzięki temu posiadał cechy niezbędne dobremu władcy: przezorność i roztropność w działaniu. Podziw dla króla wyraża dewiza u dołu kompozycji: MIRANDVS IMAGINE (Godnym podziwu wizerunkiem).

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook