nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

Wilanowski widnokrąg

W pałacu wilanowskim jak w soczewce skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy gospodarz tego miejsca, król Jan III, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o nim pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 r. utworzył w Wilanowie muzeum sztuki. Książka pomaga odczytać historie zapisane w dziełach sztuki na szerokim tle europejskiej kultury.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Koncerty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (2006–2016)

Don_Giovanni_WOK_fot.Jaroslaw_Budzynski.jpg

Koncerty w 2016 roku

21 lutego 2016 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY:  Dongjing Wang – fortepiano, Jennyfer Fouani – flet, Cezary Rembisz – fagot, Santiago Rodriguez – skrzypce , Aleksandra Płaczek – fortepiano, Anna Baran – waltornia, Dominika Wojtaszek – skrzypce, Sabina Bury – fortepiano, Irena Martyn – fortepian

PROGRAM: A. Leduc – Trio concertante,  M. Ponce Estrellita, K. Szymanowski – Pieśń Roksany, J. Brahms – Trio op. 40, S. Rachmaninow – Suita op. 11


6 marca 2016 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Piotr Bajak – fortepian, Julia Wrońska – skrzypce, Judyta Kluza –- skrzypce, Mateusz Doniec – altówka, Filip Sporniak – wiolonczela

PROGRAM: A. Dvorak – Kwintet fortepianowy A-dur op. 81, J. Zarębski – Kwintet fortepianowy
g-moll op.34


13 marca 2016 r., godz. 18.00

„SACER NIDUS Święte Gniazdo Bolesław I. Chrobry i św. Wojciech w muzyce średniowiecznej”

WYKONAWCY:

  • Agnieszka Budzińska-Bennett śpiew, harfa, kierownik artystyczny
  • Kelly Landerkin śpiew
  • Hanna Järveläinen śpiew
  • Lorenza Donadini śpiew
  • Baptiste Romain fidel


20 marca 2016 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Paweł Popko – fortepian, Ada Dobrowolska – skrzypce, Krystyna Wiśniewska – wiolonczela oraz duet: Ginevra Pertucci – flet, Paola Pisa – fortepian

PROGRAM: A. Mozart – Trio B-dur KV 502, A. Malawski – Trio fortepianowe, A. Previn – Peaches, J. Radzyński – Sonatina (2015), Pablo de Sarasate – Carmen Fantasy op. 25


10 kwietnia 2016 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Juliusz Goniarski – fortepian, Kamila Fediuk – skrzypce, Szymon Barczak – wiolonczela, Tomasz Zając – fortepian, Adam Mazurek – wiolonczela

PROGRAM: F. Mendelssohn – II Trio fortepianowe c-moll op. 66, R. Strauss – Sonata F-dur op. 8 na wiolonczelę i fortepian


29 kwietnia 2016 r., godz. 19.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

Goście  Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Kameralnych Krajów Nadbałtyckich

WYKONAWCY: Artyści Konserwatorium Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz
Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinie


30 kwietnia 2016 r., godz. 18.30

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

Goście Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Kameralnych Krajów Nadbałtyckich
WYKONAWCY: artyści Lithuanian Academy of Music and Theatre w Wilnie oraz
Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie


11 czerwca 2016 r., godz. 9.00–19.00

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI MYŚLIWSKIEJ

Pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w Polsce, którego zadaniem było ukazanie wielowiekowej tradycji królewskich łowów, które nieodzownie wpisują się w genius loci wilanowskiego pałacu. Wystąpili sygnaliści z wielu krajów Europy.


19 czerwca 2016 r., godz. 19.00

XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich
MIKOŁAJ GOMÓŁKA Melodiae na psałterz polski

WYKONAWCY: Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran, Marcin Liweń – kontratenor, Andrzej Ferenc – aktor oraz Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA pod kierunkiem Jacka Urbaniaka i Krzysztofa Owczynika


26 czerwca 2016 r., godz. 19.00 

XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich
STANISŁAW NIEWIADOMSKI

PROGRAM: Jaśkowa dola, Z wiosennych tchnień, Humoreski

WYKONAWCY: Bernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian


3 lipca, godz. 19.00
XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich

IGNACY JAN PADEREWSKI

PROGRAM: Cztery pieśni do słów Adama Asnyka op. 7, Sześć pieśni do słów Adama Mickiewicza op. 18, Dwanaście pieśni do słów Catulle Mendesa op. 22

WYKONAWCY: Elwira Janasik – mezzosopran, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – fortepian, Paweł Skałuba – tenor, Maciej Gański – fortepian


10 lipca, godz. 19.00
XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich

PEJZAŻ POLSKI
Inscenizowany koncert pieśni kompozytorów polskich

WYKONAWCY: LES FEMMES: Natalia Krajewska-Kitowska – sopran, Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran, Emilia Osowska – mezzosopran, Sebastian Godziński – fortepian


11 lipca, godz. 19.00
XXIII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

„Istoty Niebiańskie i ziemskie bestie”

WYKONAWCY: Ensemble Dragma (Szwajcaria), Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiew, harfa gotycka, Jane Achtman – Fidel, Marc Lewon – lutnia, fidel, śpiew

PROGRAM:

Francesco Landini – Selvaggia fera (ballata)
Jacopo da Bologna – Un bel sparver (madrigale, wersja instrumentalna)
Paolo da Firenze – Un pellegrin uccel (madrigale)
Johannes Ciconia – I cani sono fuora (madrigale)
Anonim – Lamento di Tristano (utwór instrumentalny)
Francesco Landini – Adiu, adiu, dous dame (virelai)
Francesco Landini – Adiu, adiu, dous dame (diminucje: Marc Lewon)
Donato da Firenze – L'aspido sordo (madrigale)
Anonim – Lucente stella (ballata)
Anonim – Tre fontane (utwór instrumentalny)
Egidius de Francia – Alta serena luce (ballata)    
Giovanni da Firenze – Nel meҫo a sey paon (madrigale, wersja instrumentalna)
Johannes Ciconia – Una panthera (madrigale)
Anonim – Or sus dormez trop (utwór instrumentalny)
Jacopo da Bologna – Fenice fu (madrigale)
Francesco Landini – Questa fanciulla (diminucje: Marc Lewon)
Paolo da Firenze – Chi vuol veder (ballata)
Paolo da Firenze – Amor, de‘ dimmi (ballata)


12 lipca, godz. 19.00
XXIII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

„Skrzypce mistrza Corellego”

WYKONAWCY: COLLEGIUM MUSICUM 90, Violins: Simon Standage, Miles Golding, Catherine Martin, Persephone Gibbs, Viola: Emma Alter, Cello: Andrew Skidmore Nicholas Parle, Double Bass: Peter McCarthy, Harpsichord: Nicholas Parle


13 lipca, godz. 19.00
XXIII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

Zespół Miraculis, zwycięzca XXXVIII Festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu

PROGRAM:

1. Antony Holborn – Paradizo ( Pavane )
2. John Dowland (1563–1626) – Flow My Tears/Lachrimae
3. John Dowland (1563–1626) – Die Not Before
4. John Dowland (1563–1626) – Can She Excuse
5. Jacob Van Eyck (1590–1657) – Engels Nachtegaeljte
6. John Dowland (1563–1626) – Fortune
7. Robert Johnson (1583–1633) – Have you seen, but a white lily grow?
8. Robert Johnson (1583–1633) – Come away, Hecate
9. Francis Pilkington (1565–1638) – Rest, sweet nymphs
10.Alonso/Cancionero de Palacio (1475–1525) – Tir' allá, que non quiero
11.Diego Pisador (1509/1510–1557) – Los delfines


14 lipca 2016, godz. 19.00
XXIII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

„Mistrzowie i Uczniowie XXIII MLAMD”

KOMPOZYTORZY: Francesco Geminiani / Corelli op. 5 Concerti Grossi, Giovanni Benedetto Platti et al.
WYKONAWCY: Mistrzowie i Uczniowie XXIII MLAMD


17 lipca, godz. 19.00
XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich
KAROL MIKULI

WYKONAWCY: Dorota Lachowicz – mezzosopran, Witold Żołądkiewicz – baryton, Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian


11 września, godz. 17.00
Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2016

IL Tempo i Goście”

WYKONAWCY: Zespół IL Tempo, Małgorzata Wojciechowska – flet traverso, Agata Sapiecha – skrzypce, kierownictwo artystyczne, Judyta Tupczyńska – skrzypce, Teresa Kamińska – wiolonczela, Anna Kucharska – klawesyn

PROGRAM: G.F. Handel, P. Locatelli, J. Rebel, D. Scarlatti, G.P. Telemann


24 września, godz. 17.00
XIII FESTIWAL PIEŚNI
 
Pieśń słowacka

PROGRAM: Slovenské Národné Piesne I–V, Drobné kvety, Slzy a úsmevy, Zo srdca  

1 października, godz. 17.00
XIII FESTIWAL PIEŚNI
 
Pieśń francuska

PROGRAM: Maurice Ravel Trois poèmes de Stéphane Mallarmé, Don Quichotte à Dulcinée Henri Duparc L’Invitation au voyage, Chanson triste, Soupir, Gabriel Fauré Don Quichotte à Dulcinée Jacques Ibert  

WYKONAWCY: Anna Radziejewska – mezzosopran, Marcin Bronikowski – baryton, Ella Susmanek – fortepian


9 października, godz. 17.00
50 lat Kwartetu Wilanów
 

PROGRAM:

  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Kwartet fletowy D-dur KV 285 (1777)
  • Antonín Leopold Dvořák (1841–1904) – XII Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 (Amerykański) (1893)
  • Ignacy Feliks Dobrzyński (1807–1867) – I Kwintet smyczkowy F-dur op. 20 (przed 1834)

WYKONAWCY:

Elżbieta Gajewska – flet, Tadeusz Gadzina – I skrzypce, Ryszard Duę – altówka, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela, Paweł Łosakiewicz – II skrzypce, Tomasz Strahl – wiolonczela


23 października, godz. 17.00
Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2016

Zelenka – kompozytor ekstremalny”

WYKONAWCY: Capella Pellegrina, Magdalena Karolak – obój barokowy, Shai Kribus – obój barokowy, Michele Fattori – fagot barokowy, Elina Albach – klawesyn


6 listopada, godz. 17.00
Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2016

„Lontananza crudel…” Barokowe arie i kantaty na sopran oraz basso continuo

WYKONAWCY: Olga Pasiecznik – sopran, Władysław Kłosiewicz – klawesyn, Marc Caudle – viola da gamba


20 listopada, godz. 17.00
Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2016

„Le Jardin des Plaisirs”

WYKONAWCY: Laila Cathleen Neuman (NL) – sopran, Jean-Sebastien Beauvais (MC / FR) – kontratenor, Marta Kratochvílová – Travers (typ Alain Weemaels Hotteterre), Jan Čižmár – lutnia (Michael Lowe, 1996), The teorba (Klaus Toft)

PROGRAM: H. Purcell, P. Corneille, J. Chabanceau de La Barre, J. Eccles, H. Lawes


11 grudnia, godz. 17.00
Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2016

„Kiedy tańczyła Królowa Marysieńka”

WYKONAWCY: tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” pod kierownictwem Romany Agnel oraz muzycy Zespołu „The Violin Consort” pod kierownictwem Zbigniewa Pilcha

PROGRAM: oryginalne choreografie z epoki, fragmenty komedii – baletu „Mieszczanin Szlachcicem”, tańce balowe z dworu francuskiego i polskiego do muzyki Jean-Baptiste'a Lully'ego oraz Marcina Mielczewskiego


Koncerty w 2015 roku

21 lutego 2015 r., godz. 17.00

„Anonse i echa Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej

WYKONAWCY: orkiestra barokowa Il Tempo pod kierownictwem artystycznym Agaty Sapiechy oraz przyjaciele zespołu 

PROGRAM: m.in. koncerty, sonaty, kantaty, „Koncert c-moll na obój, skrzypce, smyczki i bc BWV 1060”, „Kantata BWV 82 – Ich habe genug”


1 marca 2015 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Trio Mercury: Aleksandra Szlaga – skrzypce, Katarzyna Stasiewicz – wiolonczela, Igor Kret – fortepian  

PROGRAM: J. Brahms, „Trio H-dur op. 8” (cz. I „Allegro con brio”, cz. II „Scherzo”, cz. III „Adagio”, cz. IV „Allegro”), D. Szostakowicz „Trio e-moll op. 67” (cz. I „Andante”, cz. II „Allegro non troppo”, cz. III „Largo”, cz. IV „Allegretto”)


15 marca 2015 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Maurycy Stawujak – fortepian, Katarzyna Denkiewicz – skrzypce, Antonina Przybyszewska – wiolonczela 

PROGRAM: Robert Schumann, Frank Martin, Wolfgang Amadeusz Mozart


22 marca 2015 r., godz. 17.00

„STABAT MATER
koncert z cyklu „Anonse i echa Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej

WYKONAWCY: Michał Sławecki – sopran, Wanda Franek – alt oraz Zespół Il Tempo pod  kierownictwem artystycznym Agaty Sapiechy – skrzypce

PROGRAM: utwór „Stabat Mater”, muzyka: Alessandro Scarlatti


11 kwietnia 2015 r., godz. 17.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Warsaw Piano Trio w składzie: Klaudia Olborska – skrzypce, Małgorzata Latoszek – wiolonczela, Klaudia Kudełko – fortepian 

PROGRAM: Joseph Haydn – „Trio fortepianowe G-dur nr 1” (cz. I „Andante”, cz. II „Poco Adagio”, cz. III „Finale, Rondo all'Onagrese, Presto, Sergey Rachmaninov – Trio elegijne g-moll nr 1”), Max Bruch – „Trio fortepianowe c-moll op. 5” (cz. I „Andante molto cantabile”, cz. II „Allegro assai”, cz. III „Presto”)


25 kwietnia 2015 r., godz. 19.0

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”          

WYKONAWCY: Le Soir Duo Anna Maria Środecka – skrzypce, Zuzanna Basińska – fortepian
PROGRAM
: Franz Schubert, Robert Schumann, Segiusz Prokofiew


10 maja 2015 r., godz. 19.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Enrique Bazaga – fortepian, Hiszpania – Malaga
PROGRAM
: Muzyka hiszpańska


24 maja 2015 r., godz. 19.00

„TEATR DŹWIĘKU INSTRUMENTÓW STRUNOWYCH”
koncert z cyklu „Anonse i echa Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej

WYKONAWCY: Simon Standage – gość specjalny, Agata Sapiecha oraz Zespół i Orkiestra Il Tempo

PROGRAM: Adam Jarzębski, Henry Purcell, Giovanni Battista Fontana, Biagio Marini, Johann Sebastian Bach


7 czerwca 2015 r., godz. 19.00

„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA MUZYKI KAMERALNEJ”

WYKONAWCY: Katarzyna Seremak – skrzypce, Maria Ślipska – wiolonczela, Natalia Reichert – altówka, Michał Bruliński – fortepian 

PROGRAM: Johannes Brahm – „Kwartet fortepianowy A-dur op. 26”, W.A. Mozart – „Kwartet fortepianowy g-moll KV478”


14 czerwca 2015 r., godz. 19.00

XXV FESTIWAL MOZARTOWSKI

WYKONAWCY: Maria Papuzińska-Uss – skrzypce, Ludmiła Piestrak – skrzypce, Maciej Łukaszuk – wiolonczela, Lilianna Stawarz – klawesyn Hemsch i pozytyw Klop

PROGRAM:

  • Sonata kościelna D-dur KV 245
  • Koncert klawesynowy D-dur KV 107 (według sonaty Johanna Christiana Bacha op. 5 nr 2)
  • Sonata kościelna F-dur KV 244
  • Sonata kościelna B-dur KV 212 
  • Koncert klawesynowy Es-dur KV 107 (według sonaty Johanna Christiana Bacha op. 5 nr 4) 
  • Sonata kościelna Es-dur KV 67 
  • Koncert klawesynowy G-dur KV 107 (według sonaty Johanna Christiana Bacha op. 5 nr 3)


21 czerwca 2015 r., godz. 19.00

XXV FESTIWAL MOZARTOWSKI

WYKONAWCY: Radosław Kamieniarz – skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Tomasz Frycz – wiolonczela, Mirosław Feldgebel – fortepiano Walter

PROGRAM: Kwartet fortepianowy g-moll KV 478, Kwartet fortepianowy Es-dur KV 49


28 czerwca 2015 r., godz. 19.00

XXV FESTIWAL MOZARTOWSKI

WYKONAWCY: Zbigniew Pilch – skrzypce/kierownictwo muzyczne, Juliusz Żurawski – skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Marcin Stefaniuk – altówka, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela, Paweł Muzyka – wiolonczela

PROGRAM: Symfonia g-moll KV 550 w opracowaniu na kwintet smyczkowy, Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 w opracowaniu na sekstet smyczkowy


5 lipca 2015 r., godz. 19.00

XXV FESTIWAL MOZARTOWSKI

WYKONAWCY:  Paweł Książkiewicz – flet, Ewa Chmielewska-Zorzano – skrzypce, Natalia Moszumańska – skrzypce, Magdalena Kuźmińska-Hartung – altówka, Tomasz Frycz – wiolonczela

PROGRAM: Kwartet fletowy D-dur KV 285, Kwartet smyczkowy g-moll KV 80, Kwartet fletowy C-dur KV 285b


8 lipca 2015 r., godz. 19.00

Barokowy dialog 
koncert z cyklu „Anonse i echa Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej


12 lipca 2015 r., godz. 19.00

XXV FESTIWAL MOZARTOWSKI

WYKONAWCY:  Marcin Sochan – skrzypce, Ludmiła Piestrak – skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela, Paweł Muzyka – violone

PROGRAM: Divertimento F-dur KV 138, Serenada G-dur KV 525 Eine kleine Nachtmusik


14 lipca 2015 r., godz. 19.00 
„Concerti ecclesiastici”

WYKONAWCY: Doron Sherwin – kornet,  zespół muzyki dawnej La Tempesta, dyr. Jakub Burzyński
PROGRAM: M. Zieliński, G.P. Cimie, L.G. da Viadana, H. Kapsberger, C. Monteverdi


16 lipca 2015 r., godz. 17.00
Zespół Muzyki Dawnej „EFFASCINATO” pod kier. Łukasza Naczke 
zdobywca GRAND PRIX XXXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” - Kalisz 2015

16 lipca 2015, godz. 19.00 
Mistrzowie i uczniowie XXII MLAMD
 

17 lipca 2015 r., godz. 19.00
Mistrzowie i uczniowie XXII MLAMD


19 lipca 2015 r., godz. 19.00

XXV FESTIWAL MOZARTOWSKI

WYKONAWCY:  Marek Niewiedział – obój, Radosław Kamieniarz – skrzypce, Marcin Sochan – skrzypce, Marcin Stefaniuk – altówka, Tomasz Frycz – wiolonczela

PROGRAM: Kwartet smyczkowy C-dur KV 465 Dysonansowy, Kwintet obojowy c-moll KV 406


5 września 2015, godz. 19.00

„Głosy historycznych instrumentów klasycznych”

WYKONAWCY: Frank de Bruine – obój, Donna Agrell – fagot,  Agata Sapiecha – skrzypce, Małgorzata Muzyka - Gołogórska – altówka, Teresa Kamińska - wiolonczela

PROGRAM: Johann Baptist Wanhal, Franz Ignaz Danzi, Wofgang Amadeus Mozart 


13 września 2015, godz. 18.00

„Królewskie potyczki miłością wyśpiewane”

WYKONAWCY: Justyna Stępień – sopran, Rafał Grozdew – tenor, Barbara Witkowska – harfa, Taras Kuzmych - bandura 

PROGRAM: Antonio Scarlatii, Domenico Scarlattii, Paolo Lorenzani, Francesco Gasparini, Giulio Caccini, Antonio Caldara, Silvius Leopold Weiss oraz dumy polskie ze zbiorów Oskara Kolberga


11 października 2015, godz. 17.00  

„Wszystkie poranki świata oraz kompozytorzy-instrumentaliści na dworze Króla Słońce”

WYKONAWCY: Magdalena Karolak – obój, Andrea de Carlo - viola da gamba ( Rzym), Lilianna Stawarz – klawesyn

PROGRAM: Jacques-Martin Hotteterre, Marin Marais, Francois Couperin, Pierre-Danican Philidor


18 października 2015, godz. 16.30 (spotkanie edukacyjne), godz. 17.00 (koncert)

Koncert muzyki średniowiecznej

WYKONAWCY: Zespół Erato

PROGRAM:

1. Anonim (XV w.) – Saltarello
2. Alfonso El Sabio (1221–1284) – Cantiga de Santa Maria nr 353 „Quen a omagen da virgen”
3. Anonim (XV w.) – Da domine Colere (rękopis Jana z Jasiennej okolo 1410)
4. Anonim (XV w.) – Progenie ex Paganica (rękopis Jana z Jasiennej)
5. Anonim (XV w.) – „Parlamento”
6. Anonim (XV w.) – Lamento di Tristano.  La Rotta
7. Anonim (XV w.) – Sanctus Lugens Adalbertus (antyfonarz gnieznieński)
8. Petrus de Grudencz (ok 1400–1480) – Presulis eminencjam
9. Petrus de Grudencz – Prelustri Elucencia
10. Libre Vermell de Montserrat – Mariam, Matrem Virginem
11. Anonim (XV w.) – Saltarello
12. Alfonso El  Sabio – Cantiga de Santa Maria nr 119 „Como somo per consello”
13. Anonim (XV w.) – Saltarello & Trotto
14. Anonim (XV w.) – La septime estampie real
15. Anonim (XV w.) – Chominiciamento di Goya


22 listopada 2015, godz. 17.00

„Między dworkiem a pałacem” 

WYKONAWCY: prof. Elżbieta Stefańska – klawesyn, Mariko Kato – klawesyn
oraz tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza – Romana Agnel oraz Dariusz Brojek

PROGRAM: muzyka barokowa oraz Michała Kleofasa Ogińskiego z ilustracja taneczną


13 grudnia 2015, godz. 17.00

„Barok w muzyce świata” 

WYKONAWCY: Maria Pomianowska – śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kierownictwo artystyczne, Katarzyna Kamer – wspak, Hubert Giziewski – akordeon, Mohammad Rasouli – ney, Piotr Malec – darabukka, daff, tabla


Koncerty w 2014 roku

„MISTRZ I UCZEŃ” – cykl koncertów

23 lutego 2014 r. „Mistrz i uczeń – klawesyn”
Wykonawcy: mistrz – Lilianna Stawarz, uczniowie – Dorota Karp, Katarzyna Kluczkowska, Stanisław Łopuszański
Frekwencja: 97 os.

9 marca 2014 r. „Mistrz i uczeń – wiolonczela”
Wykonawcy: mistrz – Piotr Hausenplas oraz uczniowie
Frekwencja: 76 os.

23 lutego 2014 r. „Mistrz i uczeń – fortepian”
Wykonawcy: mistrz – Edward Wolanin oraz uczniowie
Frekwencja: 89 os.


„TRIUMF, CHWAŁA I SŁAWA – ARCYDZIEŁA EUROPEJSKIEJ MUZYKI KAMERALNEJ"

13 kwietnia 2014 r.
Wykonawcy: Danuta Kulisz – skrzypce, Michał Zieliński – wiolonczela, Karolina Czechowska – fortepian
Frekwencja: 40 os.

27 kwietnia 2014 r.
Wykonawcy: Mateusz Konopelski – skrzypce, Natalia Reichert – altówka, Maria Slipska – wiolonczela, Mateusz Wozniak – kontrabas, Michal Brulinski – fortepian
Frekwencja: 57 os.

11 maja 2014 r.
Wykonawcy: Kornelia Grądzka – skrzypce, Danuta Kulisz – skrzypce, Wadim Zarych – altówka, Dobrawa Czocher – wiolonczela, Natalia Czekała – fortepian
Frekwencja: 79 os.

25 maja 2014 r.
Wykonawcy: Trio Aurum w składzie: Agata Nowak – skrzypce, Marianna Sikorska – wiolonczela, Andrzej Karałow – fortepian
Frekwencja: 96 os.


KONCERTY W RAMACH „NOCY MUZEÓW”

17 maja 2014 r. „Kontrasty”
Wykonawcy: Harmonium Duo i Jurij Szyszkin
Frekwencja: 128 os.

17 maja 2014 r. „Deliberacje”
Frekwencja: 78 os.


KONCERTY KAMERALNE W RAMACH „XXIV FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO”

15 czerwca 2014 r.
Wykonawcy: Mirosław Feldgebel – pianoforte
Frekwencja: 48 os.

22 czerwca 2014 r.
Wykonawcy: Gabriela Kamińska – sopran, Lilianna Grobelny - fortepian
Frekwencja: 100 os.

29 czerwca 2014 r.
Wykonawcy: kameraliści Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Frekwencja: 105 os.

6 lipca 2014 r.
Wykonawcy: Adam Mazurek – klarnet, kwartet smyczkowy Warszawskiej Opery Kameralnej „Primo Incontro”: Małgorzata Zalewska – I skrzypce, Jolanta Bartnik – II skrzypce, Dariusz Smoliński – altówka, Dorota Smolińska – wiolonczela
Frekwencja: 105 os.


DIE ZAUBERFLÖTE („Czarodziejski flet”), premiera na dziedzińcu pałacu
18 lipca 2014 r.  
Libretto: Emanuel Schikaneder; kierownictwo muzyczne: Ruben Silva; Reżyseria widowiska plenerowego: Jerzy Lach; Scenografia multimedialna: Sylwester Łuczak, Urszula Milanowska; Kostiumy: Katarzyna Nesteruk
Wykonawcy: Sarastro – Dariusz Górski, Tamino – Aleksander Kunach, Zapowiadacz – Zbigniew Dębko, Kapłan I – Bogdan Śliwa, Kapłan II – Jakub Andrzej Grabowski, Kapłan III – Sławomir Jurczak, Królowa Nocy – Aleksandra Resztik, Pamina – Anna Mikołajczyk, Papageno – Tomasz Rak, Papagena – Justyna Stępień i inni
Frekwencja: 2100 os.


DIE ZAUBERFLÖTE („Czarodziejski flet”)
19 lipca 2014 r.
Libretto: Emanuel Schikaneder; kierownictwo muzyczne: Ruben Silva; Reżyseria widowiska plenerowego: Jerzy Lach; Scenografia multimedialna: Sylwester Łuczak, Urszula Milanowska; Kostiumy: Katarzyna Nesteruk
Wykonawcy: Sarastro – Dariusz Górski, Tamino – Aleksander Kunach, Zapowiadacz – Zbigniew Dębko, Kapłan I – Bogdan Śliwa, Kapłan II – Jakub Andrzej Grabowski, Kapłan III – Sławomir Jurczak, Królowa Nocy – Aleksandra Resztik, Pamina – Anna Mikołajczyk, Papageno – Tomasz Rak, Papagena – Justyna Stępień i inni
Frekwencja: 2100 os.


KONCERTY W RAMACH „ XII FESTIWALU PIEŚNI”

14 czerwca 2014 r. „Stanisław Moniuszko”
Wykonawcy: Jadwiga Rappe – alt, Agnieszka Grochala – mezzosopran, Mariusz Rutkowski – fortepian Frekwencja: 48 os.

21 czerwca 2014 r. „Karol Szymanowski”
Wykonawcy: Joanna Freszel – sopran, Monika Wilska-Hasiec – sopran, Mariusz Rutkowski – fortepian Frekwencja: 40 os.

28 czerwca 2014 r. „Fryderyk Chopin”
Wykonawcy: Dorota Lachowicz – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Mariusz Rutkowski – fortepian Frekwencja: 40 os.

5 lipca 2014 r. „Oskar Kolberg”
Wykonawcy: Iwona Kowalkowska – sopran, Wojciech Maciejowski – tenor, Andrzej Tatarski – fortepian Frekwencja: 45 os.

12 lipca 2014 r. „Mieczysław Karłowicz”
Wykonawcy: Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Dagmara Dudzińska – fortepian
Frekwencja: 37 os.

13 lipca 2014 r. „Pieśń rosyjska”
Wykonawcy: Elwira Janasik – mezzosopran, Robera Gierlach – bas-baryton, Robert Morawski – fortepian Frekwencja: 80 os.


KONCERT SOLISTÓW TURECKICH W RAMACH OTWARCIA WYSTAWY „ORIENT, MODERNIZM I SZTUKA”

25 czerwca 2014 r.
Program: m.in. utwory F. Chopina, W.A. Mozarta, G. Verdiego oraz kompozytorów tureckich
Frekwencja: 80 os.


KONCERTY W RAMACH „LETNIEJ AKADEMII MUZYKI DAWNEJ”

7 lipca 2014 r.
Wykonawcy: Jan Čižmář – instrumenty z rodziny lutni, Marta Kratochvilova – flet traverso, muzyka kameralna z udziałem pedagogów MLAMD
Frekwencja: 75 os.

8 lipca 2014 r.
Wykonawcy: Simon Standage, Agata Sapiecha – skrzypce, Małgorzata Wojciechowska, Daniel Brüggen – flety, Katarzyna Sokołowska – obój, Donna Agrell – fagot, Teresa Kamińska – wiolonczela, Jan Čižmář – teorba/mandora
Frekwencja: 110 os.

10 lipca 2014 r.
Wykonawcy: profesorowie i studenci XXI MLAMD
Frekwencja: 90 os.


KONCERTY W RAMACH XII FESTIWALU PIEŚNI

5 lipca 2014 r. Koncert IV
Program: m.in. utwory Oscara Kolberga
Wykonawcy: Iwona Kowalkowska – sopran, Wojciech Maciejowski – tenor, Andrzej Tatarski – fortepian

12 lipca 2014 r. Koncert V
Program: utwory Mieczysława Karłowicza
Wykonawcy: Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Dagmara Dudzińska – fortepian

13 lipca 2014 r. Koncert VI
Program: pieśń rosyjska
Wykonawcy: Elwira Janasik – mezzosopran, Robera Gierlach – bas-baryton, Robert Morawski – fortepian

20 lipca 2014 r. Koncert VII
Program: pieśń austriacka
Wykonawcy: Anna Mikołajczyk – sopran, Witold Żołądkiewicz – baryton, Dagmara Dudzińska – fortepian


KONCERTY W RAMACH FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO

6 lipca 2014 r. IV Koncert kameralny
13 lipca 2014 r. V Koncert kameralny


KAPELA JANCZARSKA W WILANOWIE
21 września 2014 r.
Wykonawcy: kapela janczarska Yełdyryn
Koncert – warsztat zorganizowany na zakończenie wystawy
Frekwencja: 37 os.


„MUZYKA DAWNA W WILANOWIE” – CYKL KONCERTÓW

28 września 2014 r. „Znane i mniej znane oblicze baroku”
Wykonawcy: Justyna Stępień – sopran, Agnieszka Proswoska-Iwicka – flet, Barbara Witkowska – harfa
Program: m.in. M. Marin-Marais, D. Scarlatti, B. Marcello – barokowe arie i canzonetty

19 października 2014 r. „Tańce barokowej Francji”
Wykonawcy: Marcin Socha, Beata Kozyra – skrzypce barokowe, Monika Bańska, Alicja Pietrykowska – flet traverso, Agnieszka Mazur, Tytus Wojnowicz – oboje barokowe, Tomasz Frycz – wiolonczela barokowa, Adam Jastrzębski – klawesyn, Anna Gościniak, Konrad Przybycień – tańce barokowe
Frekwencja: 123 os.

23 listopada 2014 r. „Händel i fascynacja stylem włoskim”
Wykonawcy: Musica Humana w składzie: Magdalena Karolak – obój, Marta Bławat – obój, Michele Fattori – fagot, Elina Albach – klawesyn
Frekwencja: 130 os.

30 listopada 2014 r. „Sacrum i wirtuozeria w muzyce seicento”
Wykonawcy: zespół barokowy IL TEMPO pod. kier. Agaty Sapiechy
Frekwencja: 117 os.


KONCERT INAUGURACYJNY W RAMACH VIII WARSZAWSKICH MIĘDZYNARODOWYCH KURSÓW MISTRZOWSKICH im. MACIEJA PADEREWSKIEGO
19 sierpnia 2014 r.
Frekwencja: 120 os.


POKAZ TAŃCA JAPOŃSKIEGO
7 października 2014 r.
Wykonawcy: Hanasaki Tokijyo – tancerka i choreograf, Koichi Kikusei – śpiew i gra na shamisenie, Toshimitsu Ishikawa – gra na shakuhachi, Soichi Kamiya – reżyser, autor scenariusza prezentacji multimedialnej, Samihachi Hanasaki – asystent reżysera, Chór Kameralny pod kierunkiem Izabeli Tomaszewskiej
Frekwencja: 150 os.


Koncerty w 2013 roku

KONCERT ABSOLWENTÓW MIĘDZYWYDZIAŁOWEGO PODYPLOMOWEGO STUDIUM PIEŚNI 
20 stycznia 2013 r.
Wykonawcy: Damian Ganclarski, Julia Laskowska, Barbara Kinga Majewska, Wojciech Świętoński, Małgorzata Szymańska-Sedlakowska, Mariusz Kłubczuk, Zbigniew Malak, Piotr Fidelus
Program: P. Czajkowski, D. Szostakowicz, H. Wolf, J. Brahms, F. Schubert, M. Glinka 


ARCANGELO CORELLEMU NA URODZINY 
17 lutego 2013 r.
Wykonawcy: Orkiestra Barokowa Il Tempo i uczestnicy XI Forum Muzyka Dawna na UMFC, kier. art. A. Sapiecha – skrzypce 
Program: Arcangelo Corelli (1653–1713) Sonata op. 3 Nr 7; Sonata solowa na skrzypce; Concerto Grosso op. 6; Francesco Geminiani (1687–1762) Concerto Grosso wg Sonaty La Follia op. 5 Nr. 12 A.Corellego 


KONCERT ZESPOŁU MUZYKI DAWNEJ „CAPELLA ALL` ANTICO” 
24 lutego 2013 r.

PIEŚNI JANA III I MARYSIEŃKI
28 kwietnia 2013 r.
Wykonawcy: Taras Kopanichenko – bandura, Julita Mirosławska – sopran, Jerzy Żak – teorba 

„WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO WIEDNIA” – cykl koncertów

11 maja 2013 r., koncert I  

Wykonawcy: Yumi Palleschi – fortepian, Dobrawa Czocher – wiolonczela, Wadim Zarych – altówka, Michał Bielenia – skrzypce
Program: R.Schumann – Kwartet fort. Es-dur ; G.Faure-Kwartet fort. c-moll op.15.

19 maja 2013 r., koncert II
Wykonawcy: Marta Kowalczyk – skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian
Program: W.A. Mozart – sonata e-moll K 304 (300c), C. Franck – Sonata A-dur M. 8 na skrzypce i fortepian

1 czerwca 2013 r., koncert III
Wykonawcy: Małgorzata Wasiucionek – I skrzypce, Mateusz Konopelski – II skrzypce, Tomasz Karwan – altówka, Marta Kordykiewicz – wiolonczela, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian
Program: Cesar Franck – kwintet fortepianowy f-moll M.7, Béla Bartók – kwintet fortepianowy C-dur DD 

8 czerwca 2013 r., koncert IV
Wykonawcy: Łucja Szablewska-Borzykowska – sopran, Michał Borzykowski – wiolonczela, Michał Pietrzak – fortepian
Program: S. Rachmaninow – Sen op. 38 nr 5, K. Szymanowski – A pod borem siwe kunie op. 38, R. Strauss – Morgen op. 27 nr 4, G. Faure – Apres un Reve, A. Berg – Die Nachtigall z cyklu Sieben fruehe Lieder, Pięć Pieśni do słów Sylvii Plath na sopran, wiolonczelę i fortepian, L. van Beethoven – Sonata na fortepian i wiolonczelę A-dur, op. 69 


„BATTAGLIA I VICTORI DER CHRISTEN W MUZYCE BAROKU” 
25 maja 2013 r.
Wykonawcy: Orkiestra Barokowa IL Tempo pod kier. art. Agaty Sapiechy


KONCERTY W RAMACH XX MIĘDZYNARODOWEJ LETNIEJ AKADEMII MUZYKI DAWNEJ
Główny organizator Fundacja Concert Spirituel, współorganizator Muzeum Pałacu w Wilanowie.
W ramach Akademii odbyło się 6 koncertów ukazujących dorobek barokowego geniusza Arcangelo Corelliego i jego spadkobierców. Koncerty zrealizowano w lipcu 2013 r. 


KONCERTY KAMERALNE W RAMACH XXIII FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO
W czerwcu i lipcu 2013 r. odbyły się wybrane koncerty kameralne w ramach XXIII Festiwalu Mozartowskiego.


„DON GIOVANNI”
W dniach 21 oraz 22 lipca 2013 r. na dziedzińcu pałacowym odbyło się widowisko plenerowe z zastosowaniem technik multimedialnych, będące inscenizacją opery pod tym samym tytułem. Głównym organizatorem był WOK, współorganizatorem Muzeum Pałacu w Wilanowie.


„W HOŁDZIE LUTOSŁAWSKIEMU”
18 sierpnia 2013 r. – koncert w ramach VII Warszawskich Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich im. Macieja Paderewskiego.


„MOZART – PERŁY Z PARYŻA” 
24 sierpnia 2013 r.
Wykonawca: Robert Kwiatkowski – skrzypce


„GOLIA ABBATTUTO”
8 września 2013 r. w Oranżerii wystawialiśmy zapomniane dzieło Alessandra Melaniego (1639–1703). Na cześć króla Jana III zabrzmiało ono pierwszy raz w historii z okazji 330. rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Jest to oratorium polityczne, które swoją premierę miało w Rzymie w latach 1683–85.


WYSTĘP CHÓRU ATEM Z OKINAWA 
23 września 2013 r., godz. 18, koncert w ramach Japońskiego Października


XI FESTIWAL PIEŚNI KOMPOZYTORÓW POLSKICH 
To cykl koncertów monograficznych poświęconych liryce wokalnej kompozytorów polskich – dawnych i współczesnych. W koncertach wystąpili wybitni polscy śpiewacy, instrumentaliści oraz zespoły kameralne specjalizujące się w wykonawstwie pieśni.

21 września 2013 r., STANISŁAW NIEWIADOMSKI
Wykonawcy: Elwira Janasik – mezzosopran, Tomasz Kumięga – baryton, Dagmara Dudzińska – fortepian

28 września 2013 r., KAROL SZYMANOWSKI
Wykonawcy: Urszula Kryger – mezzosopran, Katarzyna Jankowska – fortepian

29 września 2013 r., RAUL KOCZALSKI
Wykonawcy: Dorota Szczepańska – sopran, Mirosław Feldgebel – fortepian, Wojciech Maciejowski – tenor, Alicja Tarczykowska – fortepian




VII FESTIWAL PIEŚNI EUROPEJSKIEJ 

W dniach 7–27 października 2013 r. odbył się cykl koncertów pieśni pochodzących z różnych krajów Europy. W ramach każdego koncertu wykonane zostały utwory liryki wokalnej pochodzące z jednego kraju naszego kontynentu. Usłyszeliśmy pieśni kompozytorów pochodzących z Austrii, Włoch, Rosji, Turcji, Niemiec, Łotwy. 

12 października 2013 r., PIEŚŃ WŁOSKA
Wykonawcy: Izabella Kłosińska – sopran, Tomasz Krzysica – tenor, Ewa Pelwecka – fortepian
Program: P. Tosti, E. De Curtis, V. Bellini, St. Donaudy, G. Puccini, G. Verdi, T. Cottrau, E. di Capua, A. Bixio, E. Cannio, St. Gastaldon

19 października 2013 r., PIEŚN TURECKA
Wykonawcy: Ece İdil – sopran, Caner Akgün – baryton,Metin Ülkü – fortepiano
Program: C.R. Rey, U.C. Erkin, A.A. Saygun, N.K. Akses, S. Yalçin, Y. Tura, A. Durdağ, İ. Sun, S. Akdil, U.C. Erkin, N. Kodalli

20 października 2013 r., PIEŚŃ NIEMIECKA
Wykonawcy: Anna Mikołajczyk – sopran, Ryszard Cieśla – baryton, Maja Nosowska – fortepian
Program: Robert Schumann Dichterliebe op.48, Frauenliebe und Leben op.42

26 października 2013 r., PIEŚŃ ŁOTEWSKA
Wykonawcy: Evija Martinsone – sopran, Rihards Millers – baryton, Ērika Apeine – fortepianProgram: Emīls Dārziņš, Pēteris Barisons, Jāzeps Vītols, Jāzeps Mediņš, Pauls Dambis, Romualds Kalsons, Pēteris Plakidis, Alfrēds Kalniņš, Lūcija Garūta


MISTRZ I UCZEŃ 
Cykl koncertów, w czasie których mistrzowie spotykają się ze swymi uczniami i wspólnie prezentują muzykę o wyjątkowej wartości artystycznej. 

17 listopada 2013 r., „MISTRZ I UCZEŃ – skrzypce”
Wykonawcy: mistrz – Piotr Tarcholik, uczniowie – Gabriela Opacka, Błażej Kociuban oraz Monika Wilińska-Tarcholik – fortepian

8 grudnia 2013 r., „MISTRZ I UCZEŃ – obój”
Wykonawcy: mistrz – Arkadiusz Krupa 


„MUZYKA NA BOŻE NARODZENIE” 
1 grudnia 2013 r., koncert w ramach cyklu MUZYKA DAWNA W WILANOWIE
Wykonawcy: Soliści i Orkiestra Barokowa IL TEMPO pod kier. art. Agaty Sapiechy


MUZYCZNY WEHIKUŁ
Cykl edukacyjnych koncertów rodzinnych, połączenie koncertu z opowieściami o dawnych instrumentach, tańcami, piosenkami oraz  zagadkami muzycznymi.

„W zamku pradziadka Sebastiana”, 22 września 2013 r.
Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej SABIONETTA

„Piosenki z królewskiej komnaty”, 20 października 2013 r.
Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej SABIONETTA

„Jak Pupusieńka z Fanfanikiem tańcowali”, 24 listopada 2013 r.
Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej SABIONETTA

„Jej wysokość bandura i jegomość klawesyn”, 8 grudnia 2013 r.
Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej SABIONETTA.


Koncerty w 2012 roku

MISTRZ I UCZEŃ (wiosna i jesień) – cykl koncertów, w czasie których słuchacze mieli okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wybitnych artystów i profesorów scen polskich i zagranicznych. Organizatorzy postawili sobie za cel stworzenie przestrzeni, w której mistrzowie spotykają się ze swymi uczniami. Niektórzy z występujących w cyklu to już uznani artyści, inni dopiero dojrzewają do tych ról. Jedni są już od dawna pewni swego, inni dopiero podejmują decyzje, pochylając się wspólnie nad tajemnicą Polihymni, tak że kiedyś jeden powie o drugim: „Ten był moim Mistrzem”, „Ten był moim Uczniem”. 

11 marca 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Mistrz i Uczeń – puzon”
Wykonawcy: Mistrz – Zdzisław Stolarczyk, Uczniowie – Mateusz Czaja, Michał Olearczyk, Wojciech Prokopowicz, Marek Stolarczyk, Tomasz Stolarczyk, na fortepianie Małgorzata Pieniążek
Program: Midlands Melody, Camille Saint-Saëns (1835–1921), Cavatina; Carl Maria von Weber (1786–1826), Romance; Henri Dutilleux (*1916), Choral, Cadence et Fugato; Carson Robinson (1890–1957), Frank Luther (1899–1980), Variations on Barnacle Bill, the Sailor; Frigyes Hidas (1928–2007), Florida, Concerto for Tenor Trombone and Bass Trombone, cz. III; Thomas Morley (1557–1603), My Bonnie Lass; Giovanni Gabrieli (1555–1612), Canzone per sonare nr 4, ar. Skip Gray; David Uber (1921–2007), Dwie miniatury op. 29 Twilight Ballad, Chorale Moderne; John Barry (1933–2011), Muzyka z filmów o Jamesie Bondzie cz. I, IV, V, ar. Beat Ryser; John Williams (*1932), Olimpijska Fanfara, ar. Tomasz Stolarczyk

15 kwietnia 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Mistrz i Uczeń – wokal”
Wykonawcy: Mistrz – Izabela Kłosińska, Uczennice – Bożena Bujnicka, Katarzyna Kalisz, Zofia Skowron.
Uniwersytet Muzyczny w Warszawie im. F. Chopina

22 kwietnia 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Mistrz i Uczeń – saksofon”
Wykonawcy: Mistrz – Paweł Gusnar, Uczniowie – Szymon Zawodny, Aleksandra Mańkowska, Mateusz Dobosz, Wojciech Psiuk.
Uniwersytet Muzyczny w Warszawie im. F. Chopina
Program: Fantaisie Brillante sur des airs de Carmen Francisa Borne'a

30 września 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Mistrz i Uczeń – skrzypce”
Wykonawcy: Mistrz – Lech Bałaban, Uczniowie – Wiktor Bałaban, Jan Bałaban

4 listopada 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Mistrz i Uczeń – kameralistyka”
Wykonawcy: Studenci z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie im. F. Chopina


MUZYCZNE DIALOGI – 8 letnich koncertów, które odbyły się w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie od 12 maja do 21 lipca 2012 r. w przestrzeni wystawy „Uśpiony Kapitał”. Koncerty zorganizowane przez Muzeum Pałac w Wilanowie. Artyści cyklu to finaliści I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem odbywających się na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. 

2 czerwca, godz. 16, Oranżeria – Marta Kowalczyk (skrzypce), Łukasz Chrzęszczyk (fortepian) – I nagroda
Program: F. Chopin, A. Dworzak, G. Puccini, R. Strauss, S. Rachmaninow

3 czerwca, godz. 16, Oranżeria – Piotr Zawadzki (klarnet), Karina Górka (fortepian) – nagroda specjalna 
Program: R. Schumann, F. Poulenc, A. Berg, E. Denisov, J. Francaix

9 czerwca, godz. 16, Oranżeria – Magdalena Bojanowicz (wiolonczela), Mischa Kozłowski (fortepian) – II nagroda
Program: C. Franck, S. Prokofiev, O. Messiaen, F. Schubert 

16 czerwca, godz. 16, Oranżeria – Łukasz Chrzęszczyk (fortepian) i Aleksandra Mańkowska (saksofon) – III nagroda
Program: C.M. Widor, D. Milhaud, E. Burton, L. Liebermann 

30 czerwca, godz. 16, Oranżeria – Paweł Cłapiński (fortepian) i Maja Syrnicka (skrzypce) – wyróżnienie
Program: E. Ysaye, F. Liszt, S. Prokofiev

7 lipca, godz. 16, Oranżeria – Marta Kowalczyk (skrzypce), Łukasz Chrzęszczyk (fortepian) – I nagroda
Program: L. van Beethoven, K. Szymanowski, S. Prokofiew, W. Lutosławski.

14 lipca, godz. 16, Oranżeria – Maxima Sitarz (skrzypce), Mischa Kozłowski (fortepian) – wyróżnienie
Program: P. Swerts, F. Schmitt, R. Noda P. Hindemith, F. Decruck, A. Piazzolla 

21 lipca, godz. 16, Oranżeria – Anna Gburek (fortepian), Adam Krzeszowiec (wiolonczela) – wyróżnienie
Program: J. Brahms, M. de Falla, A. Piazzola


ANIMI MUSIC FESTIVAL 2012 – VII Międzynarodowe Spotkania Szkół Muzycznych. W ogrodach obok Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie zaprezentowano jeden koncert w ramach tego festiwalu. Uczestnicy tego przedsięwzięcia to uczniowie szkół muzycznych z Polski, Białorusi, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch i Ukrainy. Spotykają się po raz siódmy w Warszawie, aby z rówieśnikami prezentować swoje umiejętności artystyczne oraz nawiązywać międzynarodowe kontakty. Muzyka grana przez młodych pomoże poszukiwać w muzyce wspólnych źródeł kultury europejskiej, pozwoli głęboko poznać duszę poszczególnych narodów. Nie ma lepszej formy nauki akceptowania różnic kulturowych, jak bezpośredni kontakt i współuczestniczenie, a nawet współzawodniczenie na tak szerokim polu, jakim jest muzyka. Współpraca z Fundacją Cultura Animi.

23 czerwca 2012 r., godz. 12, Ogród przy Oranżerii – I Koncert 


KONCERTY KAMERALNE w ramach XXII Festiwalu Mozartowskiego

Kolejna edycja sześciu koncertów organizowanych przez Warszawską Operę Kameralną w Muzeum Pałacu w Wilanowie (17 czerwca – 22 lipca 2012)

17 czerwca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – I Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego
Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela 
Program: Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata G-dur na pianoforte i skrzypce KV 301 (293a), Rondo F-dur na pianoforte KV 494, Sonata Es-dur na pianoforte i skrzypce KV 302 (293b), Divertimento (Trio) B-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 254 

24 czerwca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – II Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego
Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce, Tomasz Frycz – wiolonczela 
Program: Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata C-dur na pianoforte i skrzypce KV 303 (293c), Dwanaście wariacji na pianoforte, na temat Ah, vous dirai-je, Maman KV 265 (300e), Sonata e-moll na pianoforte i skrzypce KV 304 (300c), Trio G-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 496

1 lipca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – III Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego
Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce
Program: Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata A-dur na pianoforte i skrzypce KV 305 (293d), Sonata D-dur na pianoforte KV 576, Sonata D-dur na pianoforte i skrzypce KV 306 (300l)

8 lipca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – IV Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego
Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela 
Program: Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata G-dur na pianoforte i skrzypce KV 301 (293a), Rondo F-dur na pianoforte KV 494, Sonata Es-dur na pianoforte i skrzypce KV 302 (293b), Divertimento (Trio) B-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 254 

15 lipca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – V Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego
Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce, Tomasz Frycz – wiolonczela 
Program: Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata C-dur na pianoforte i skrzypce KV 303 (293c), Dwanaście wariacji na pianoforte, na temat Ah, vous dirai-je, Maman KV 265 (300e), Sonata e-moll na pianoforte i skrzypce KV 304 (300c), Trio G-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 496

22 lipca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – VI Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego
Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce
Program: Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata A-dur na pianoforte i skrzypce KV 305 (293d), Sonata D-dur na pianoforte KV 576, Sonata D-dur na pianoforte i skrzypce KV 306 (300l


XIX MIĘDZYNARODOWA LETNIA AKADEMIA MUZYKI DAWNEJ 2012 „Barocco moderno”

Akademia Muzyki Dawnej promuje inicjatywy muzyczne w zakresie interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epok. Prowadzi zajęcia zespołowe w zakresie śpiewu polifonicznego, muzyki kameralnej i orkiestrowej, tańca historycznego. Częścią Akademii są warsztaty mistrzowskie, cykle wykładów muzykologicznych dotyczących zagadnień teoretyczno-historycznych oraz prezentacje historycznych instrumentów dla wszystkich uczestników kursu. Wykłady i seminaria teoretyczne otwarte są dla wszystkich zainteresowanych osób i mają znaczący wpływ na kształtowanie świadomego odbioru muzyki przez publiczność koncertów organizowanych w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej. W ramach współpracy z MLAMD zaprezentowano w Muzeum Pałacu w Wilanowie trzy koncerty:

10 lipca 2012 r., godz. 19, Sala Biała – „Innowacja i ekstrawagancja w baroku XVIII wieku”
Wykonawcy: Pedagodzy MLAMD oraz zespół muzyki dawnej IL Tempo w składzie: Anna Radziejewska – mezzosopran, Małgorzata Wojciechowska – flet Traverso, Daniel Brüggen – flet podłużny, Frank de Bruine – obój, Agata Sapiecha – skrzypce 
Program: G. Fr. Haendel (1685–1759) – Kantata na Alt, traverso i b.c Mi palpita il cor, Johann Gottlob Harrer (1703–1755) – Suita (Partita) A-dur (2 violini, viola, cello, b.c), J.Ch. Bach (1735–1782) – Quintet D-dur for traverso, oboe, violone, cello, Georg Gebel (1709–1753) – Suita (Partita) B-dur sygn. D B SA 2308, C. P. Bach (1714–1788) – Oboe Concerto Es Wq165, G. Ph. Telemann – Concerto e-moll for recorder, traverso, strings.

11 lipca 2012 r., godz. 20, Sala Biała – koncert zespołu muzyki dawnej „Carmen Alacre”
Program: Anonim, Szewczyk (Tabulatura Jana z Lublina, 1537–48) opr. Jacek Urbaniak, Anthony Holborne (ok.1545–1602) Pavan Bona Speranza (Pavans, Galliards, Almains, 1599); Anthony Holborne (ok. 1545–1602) Galliard Sic semper soleo (Pavans, Galliards, Almains, 1599); Anthony Holborne (ok.1545–1602) Almaine The Honie-suckle (Pavans, Galliards, Almains, 1599); Orlando di Lasso (1532–1594) Cor meum; Arcangelo Corelli (1653–1713) Sonata op. 6 /Largo,Allemanda Vivace, Allegro, Giga; Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665–1734), Alleluja, Ave Maria; Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665–1734), Jésu Redémptor ómnium; Henry Purcell (1659–1695) Chaconne; Georg Philipp Telemann (1681–1767) Suite burlesque/Ouverture, Les Scaramouches, Harlequinade, Colombine, Pierrot, Menuet I, Menuet II, Mezzetin en Turc.13 lipca 2012 r., godz. 18, Sala Biała – koncert Mistrzów i Uczniów XIX MLAMD


MUZYKA DAWNA W WILANOWIE – cykl koncertów muzyki dawnej. Założeniem tego projektu było wspieranie inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Ponieważ od czasów Jana III muzyka była elementem architektury i życia pałacu, muzeum starało się przywrócić tę piękną tradycję i ukazać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały (głównie wieki XVII i XVIII), i prezentować je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach. Tej jesieni zaprezentowano kolejny jesienny cykl zatytułowany „Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2012”. Raz w miesiącu słuchacze mieli okazję wysłuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wybitnych artystów scen polskich i zagranicznych.

21 października 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Muzyka kameralna – Warszawa 1800” w ramach cyklu MUZYKA DAWNA W WILANOWIE
Wykonawcy (na instrumentach historycznych): Katarzyna Drogosz – pianoforte, Agata Sapiecha – skrzypce, Teresa Kamińska – wiolonczela
Program: Franciszek Lessel (1780–1838): Trio E-dur op. 5 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę; Wincenty Ferdynand Lessel (~1750–1825): Arietta z wariacjami na klawesyn lub fortepian solo; Joseph Woelfl (1773–1812): Duo d-moll na wiolonczelę i fortepian op. 31; Józef Elsner (1769–1854): Grande Sonate B-dur na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

10 listopada 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Pieśni i tańce średniowiecza”
Wykonawcy: Zespołu Muzyki Dawnej SEMIBREVIS, kier. art. Grażyna Dziedziak 
Bohaterem koncertu był Zespół Muzyki Dawnej SEMIBREVIS. Istnieje on od 2002 roku przy Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu. Założycielem i kierownikiem artystycznym jest Grażyna Dziedziak. Zespół tworzą: Joanna Dziedziak, Katarzyna Justyńska, Kornelia Mironowicz, Kinga Szaciłło, Klaudia Szaciłło, Łukasz Dziedziak. Zespół ma w swoim repertuarze utwory okresu średniowiecza. Muzykę tę wykonuje, śpiewając i grając na stylizowanych dawnych instrumentach: fletach, fidelach, surdynce, cornamuse, mandorze, lirze, cymbałach, harfie. SEMIBREVIS jest pięciokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”(2 medale brązowe, 2 medale srebrne i 1 Złota Harfa Eola). Zajął też I miejsce „Cum Laude” na Europejskim Festiwalu Muzycznym dla Młodzieży w Neerpelt w Belgii.

18 listopada 2012 r., Sala Biała – „Muzyka dworska pierwszej połowy XVIII wieku”
Wykonawcy: Zespół La Musique Authentique, Ludmiła Piestrak, Katarzyna Szewczyk – skrzypce barokowe, Alicja Pietrykowska, Monika Bańska – flety Traverso, Magdalena Karolak, Patrycja Leśnik – oboje barokowe, Ewa Witczak – wiolonczela barokowa, Adam Jastrzębski – klawesyn
Program: Louis Antoine Dornel (1685–1765): Livre de Symphonies op. 1, Suite 1; Georg Philipp Telemann (1681 –1766): Tafelmusik, Production I: Kwartet G dur; Jean Marie Leclair (1697–1764) Deuxième récréation de musique, op. 8.

16 grudnia 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Dobra nowina w muzyce barokowej” w ramach cyklu MUZYKA DAWNA W WILANOWIEWystąpili: Simone Standage – skrzypce, Anna Mikołajczyk – sopran oraz Zespół i Orkiestra Barokowa pod kier. art. Agaty Sapiechy Program : Alessandro Scarlatti (1660–1725) – Cantata pastorale „Non so qual più m’ingombra”, S, 2 vn, bc, 1716, facs. w: Cantatas by Alessandro Scarlatti, 1660–1725, ed. M. Boyd, „The Italian Cantata in the Seventeenth Century”, XIII (New York, 1986); Angelo Ragazzi (1680–1750) – Sonata XII. Pastorale, G-dur z Sonate a quattro, op. 1, Rzym 1736 – skany; Giovanni Battista Pergolesi (1710–1736) – Concerto di violino solo con piú stromenti, B-dur – skany; Motanari – Concerto opus no. 7 in E major; Maciej Wronowicz (II poł. XVII w.) – In dulci iubilo, ZHMP 8; Jacek Różycki († po 1696) – Ave Sanctissima Maria, S, vn, bc –skany; Tomaso Albinoni (1671–1751) – Concerto VII, d-moll z Concerti a cinque, op. 5, Amsterdam 1707.


WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA DLA MIASTA WARSZAWY – koncerty kameralne współorganizowane z Warszawską Operą Kameralną: 

28 października 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Musica Italiana Sacra e Profana”
Wykonawcy: Marta Boberska – sopran, Anna Wandtke – skrzypce, Sebastian Wypych – kontrabas oraz Kwartet Prima Vista
Program:„Sacra” Luigi Boccherini (1743–1805); Stabat Mater (Prima versione, 1781) na sopran, kwartet smyczkowy i kontrabas G.532; „Profana” Giovanni Bottssini (1821–1889); Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i kwartet smyczkowy.

24 listopada 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Heinrich Döbel – Mistrz z Gdańska”
Wykonawcy: Grzegorz Lalek – skrzypce barokowe, Lilanna Stawarz – pozytyw, klawesyn, Anton Birula – teorba, lutnia, Grzegorz Zimak – kontrabas barokowy
Program: Sonata I A-dur na skrzypce i basso continuo, Sonata II e-moll na skrzypce i basso continuo; Sonata III G-dur na skrzypce i basso continuo, Sonata IV C-dur na skrzypce i basso continuo; Sarabanda, Couranto, Gzyga I, Gzyga II, Gzyga III. 

15 grudnia 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „Koncert Bożonarodzeniowy” 
Wykonawcy: Orkiestra MACV, Maria Papuzińska – Uss – koncertmistrz (prowadzenie)
Program:Antonio Vivaldi – koncert skrzypcowy D-dur op 3 nr 9; Antonio Vivaldi – koncert fletowy „Il Gardelino” D-dur RV 428; Antonio Vivaldi – koncert na 2 wiolonczele i smyczki g-moll RV 531; Arcangello Corelli – Concerto grosso g-moll op.6 nr 8 „Per la notte di natale”.


KONCERT KOLĘD – koncert kolęd patriotycznych. Za pomocą muzyki i dołączonych wypowiedzi Maurycego Mochnackiego, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Stefana Starzyńskiego, Tadeusza „Bora” Komorowskiego i Jana Pawła II opowiada dzieje naszego kraju od powstania listopadowego do czasów obecnych.

29 grudnia 2012 r., godz. 17, Sala Biała – „ Podnieś rękę, Boże Dziecię” – wieczór kolęd patriotycznych wg scenariusza T. Kaczyńskiego
Wykonawcy: Dorota Późniecka – sopran, Agnieszka Lipska – mezzosopran, Krzysztof Kur – tenor, Ryszard Cieśla – baryton, Ewa Pelwecka – fortepian, Maxymilian Bylicki – fortepian, organy, Marcin Zalewski – gitara, Małgorzata Rożniatowska – aktorka, Andrzej Ferenc – aktor.
Program: Scherzo h-moll F. Chopina (fragment); „Lulajże, Jezuniu” (XVIII w.) – autorzy nieznani, opracowanie Jan Laska; Tekst Maurycego Mochnackiego; „Hymn do Boga” (1830) – autorzy nieznani, na melodię Bóg się rodzi, oprac. Jan Laska; „My przed Wami dziś stajem” (ok. 1855) – słowa Ludwika Kondratowicza, muzyka Stanisława Moniuszki; „Wigilia na Syberii” – Jacek Kaczmarski (1980); „Idzie wiarus stary” (1863) – słowa Mieczysława Romanowskiego, na melodię „Hej, w dzień Narodzenia”; Tekst Romualda Traugutta; „Pan z nieba” (1904) – autorzy nieznani; Tekst Józefa Piłsudskiego; „Kolęda żołnierska” – słowa A. Bogusławskiego, na melodię „Przybieżeli do Betlejem”, opracowanie Jan Laska; „Bóg się rodzi, pan nad pany” (1918) – autorzy nieznani, na melodię „Bóg się rodzi”, opracowanie Jan Laska; „Kolęda Warszawska” – słowa Stanisława Balińskiego (1939), muzyka Zbigniewa Preisnera (1984), opr. Jan Laska; „Kolęda Lwowska” – Marian Hemar; „Lujajże, Jezuniu, na polskiej ziemi” (1942) – autorzy nieznani; „Do Betlejem” (1943) – słowa „Sk.”, na melodię „W dzień Bożego Narodzenia”, oprac. Jan Laska; Tekst Stefana Starzyńskiego; „Kolęda powstańcza” (1944) – słowa „Sk.”, muzyka Michała Zielińskiego na melodię „Serce w plecaku”, opr. Jan Laska; „Lulejże mi lulej we wszechświecie całym” – słowa Stanisław Tym, muzyka Jerzy Derfel; „Piosenka kolędników” – Ernest Bryll (1980); „Daj nam nadzieji choć garstkę” (1986) – słowa Jana Zalewskiego, muzyka Lucjana Kaszyckiego; „Kolęda internowanych” – Maciej Zębaty (1981); „Oj, maluśki, maluśki” (1982/1990) – autorzy nieznani, tekst zakończenia Tadeusz Kaczyński; Tekst Jana Pała II; Wianuszek kolęd tradycyjnych – oprac. Jan Laska


Koncerty w 2011 roku

13 marca 2011r.,Sala Biała godz. 17.00 – „Portret kompozytora – Paweł Mykietyn”
Wykonawcy: Studenci Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie
Program: Cztery preludia na fortepian (1992) ...choć doleciał Dedal..., trio na fortepian, klarnet i wiolonczelę (1990), 3 for 13 dla 13 wykonawców (1994), Epifora na fortepian i taśmę (1996)

 


MISTRZ I UCZEŃ (wiosna)  cykl koncertów, w czasie którego słuchacze mieli okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wybitnych artystów i profesorów scen polskich i zagranicznych. Organizatorzy postawili sobie za cel stworzenie przestrzeni, w której spotykają się mistrzowie ze swymi uczniami. Niektórzy z występujących w cyklu to już uznani artyści inni dopiero dojrzewają do tych ról. Jedni są już od dawna pewni swego, inni dopiero podejmują decyzje pochylając się wspólnie nad tajemnicą Polihymni, tak, że kiedyś jeden powie o drugim „ten był moim Mistrzem”, „ten był moim Uczniem”.

27 marca 2011r., godz. 17.00 Sala Biała – „Mistrz i uczeń – fortepian”
Wykonawcy: Jerzy Sterczyński – Mistrz, Maciej Wota- Uczeń
Program: Fryderyk Chopin, Siergiej Prokofiew, Max Reger, Aleksander Scriabin.

3 kwietnia 2011r., godz. 17.00 Sala Biała – „Mistrz i uczeń – perkusja”
Wykonawcy: Henryk Mikołajczyk – Mistrz, Marianna Bednarska – Uczeń, Barbara Bednarska – fortepian
Program: George Frock (1938), Menuet, Polka, Rock Stock tańce na kotły
Jan Sebastian Bach (1685–1750), III Suita Wiolonczelowa C-dur, Preludium, Sarabanda, Gigue
Takatsugu Muramatsu (1978), Land na marimbę
Christopher Norton (1953), November Evening na marimbę
John H. Beck (1933), Sonata na kotły
Anna Ignatowicz-Glińska (1968), Toccata
Pius Cheung (1982), Etiuda e-moll
Astor Piazzola (1921–1992), Libertango transkrypcja na marimbę
Elliott Carter (1908), Marsz na kotły
Ottmar Gerster (1897–1969), Capriccietto na kotły i fortepian
Nebojsa Jovan Zivkovic (1962), Suomineito na wibrafon
David Friedman (1945), Texas Hoedown na wibrafon
Wolfgang Reifeneder (1960), Crossover
Paul Rubens (1875–1917) Ragtime Pasmala duet na marimbę

8 maja 2011r., godz. 17.00 Sala Biała – „Mistrz i uczeń – kameralistyka”
(Arcydzieła Muzyki Kameralnej Na dwa fortepiany i kwartet smyczkowy)
Wykonawcy: Roma Orłowska fortepian, Antoni Lichomanow fortepian, Ewa Kowar-Mikołajczyk I skrzypce, Kamila Wąsik-Janiak II skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka altówka, Magdalena Bojanowicz wiolonczela
Program: Johann Sebastian Bach – Koncert c-moll na dwa fortepiany i orkiestrę ; Camille Saint-Saens – Danse Macabre op. 40; Johann Strauss/Arnold Schoenberg – Lagunen Walzer, Rosen aus dem Suden

29 maja 2011, godz. 19.00 Sala Biała -„Język francuski w muzyce europejskiej”
Wykonawcy : Simon Standage – skrzypce (Grancino, 1685), Agata Sapiecha – skrzypce (John Cresswell, 1999 wg. A. Stradivari 1704 ), Mark Caudle – viola da gamba, Lilianna Stawarz – klawesyn
Program: Fr. Couperin – L’Impériale; J. Ph. Rameau – Allemande, Courante, Sarabande z Nouvelles Suites de Pieces de Clavecin; Jean-Marie Leclair  – Duo opus 3/6; Marin Marais – 61. Fête Champetre, Livre 4eme, Deuxième Partie, Suitte d'un goût  Etranger (Couplets, musette, tambourin, couplet) (This is a whole afternoon's entertainment in the "plein air" for a group of  elegant courtiers a la Watteau!); Jacques Aubert – Duo opus 24/2 in e minor Largo, Allegro Aria – gracioso, Aria – presto Jean-Marie Leclair- Trio opus 14 Ouverture: Gravement – Vivement Légèrement 1.er/2. eAir Chaconne

 



XVIII MIĘDZYNARODOWA LETNIA AKADEMIA MUZYKI DAWNEJ (2–8 lipca 2011)
„Barokowe spotkania Italii i Warszawy” – to połączenie ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów artystycznych z działalnością koncertową o charakterze międzynarodowym. Projekt obejmuje koncerty, seminaria, otwarte lekcje indywidualne (klasy mistrzowskie), zajęcia zespołowe i orkiestrowe, oraz prezentacje instrumentów historycznych, a także prac plastycznych, wykonanych przez dzieci i młodzież w ramach ogólnopolskiego konkursu "Sztuki plastyczne inspirowane muzyką dawną" i nagradzanych przez Jury podczas festiwalu "Schola Cantorum.

5 lipca 2011r., Biała Sala godz. 17.00 – „ W kręgu włoskiego baroku”
Wykonawcy: pedagodzy Mlamd (Anna Radziejewska – mezzosopran, Dirk Snellings – bas, Agata Sapiecha – skrzypce, Mark Caudle – wiolonczela, Lilianna Stawarz – klawesyn)
Program: G. F. Anerio, A. Subissati, A. Vivaldi, A. Scarlatti, F. M. Veraccini

6 lipca 2011r., Biała Sala godz. 19.00 – „Barokowe odcienie lutnia”
Wykonawcy: Anna Kowalska – lutnia barokowa, gitara barokowa, Anton Birula – lutnia barokowa, teorba
Program: Jaques Gallot (1625 – c. 1695), Silvius Leopold Weiss (1687-1685), Joachim Bernhard Hagen (1720 – 1787), Girolamo Kapsberger (1580-1651), Allessandro Piccinini (1566-1639), Santiago de Murcia (1673 – 1739, Gaspar Sanz (1640 – 1710), Cnarios Antoine Forqueray (1656 – 1728)

7 lipca 2011r., Biała Sala godz. 19.00 – koncert laureata Złotej Harfy Eola XXXIII Festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu
Wykonawcy: Kameralny Zespół Muzyki Dawnej Aulos pod kierunkiem Walentego Kowalczuka

 



XXI FESTIWAL MOZARTOWSKI – KONCERTY KAMERALNE 2011  
Festiwal Mozartowski w Warszawie to wielkie święto Mozarta organizowane przez Warszawską Operę Kameralną corocznie od 1991 roku, zawsze od 15 czerwca do 26 lipca. Codziennie w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej odbywały się przedstawienia operowe (zaprezentowano wszystkie sceniczne utwory Mozarta). W kościele Seminaryjnym odbywać się będą koncerty oratoryjne: w poniedziałki Msza c-moll w piątki Requiem. W ramach Festiwalu odbywały się również koncerty kameralne w Muzeum Pałac w Wilanowie. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego XXI Festiwal Mozartowski w Warszawie został włączony do Programu Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

19 czerwca 2011r., Sala Biała godz. 19.00 – Koncert I
Wykonawcy: Kwartet Prima Vista w składzie Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela
Program: Wolfgang Amadeus Mozart
Kwartet smyczkowy G-dur KV 80 („Lodi-Quartett”)
String Quartet in G major K80 ‘Lodi Quartett’
Kwartet smyczkowy A-dur KV 169
String Quartett in A major K169
Kwartet smyczkowy d-moll KV 421
String Quartett in D minor K421

26 czerwca 2011r., Sala Biała godz. 19.00 – Koncert II
Wykonawcy: Kwartet Prima Vista w składzie Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela
Wolfgang Amadeus Mozart
Divertimento D-dur  KV 136
Divertimento in D Major K136
Divertimento F-dur KV 138
Divertimento in F major K138
Serenada „Eine kleine Nachtmusik” KV 525
Serenade ‘Eine kleine Nachtmusik’ K525

3 lipca 2011r., Sala Biała godz. 19.00 – Koncert III
Wykonawcy: Krzysztof Marosek – pozytyw oraz Kwartet Prima Vista w składzie Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela
Program: Wolfgang Amadeus Mozart
Sonata kościelna Es-dur KV 67 (41 h)
Sonata kościelna B-dur KV 68 (41 i) na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę
Adagio i Fuga d-moll KV 404a wg “Das Wohltemperierte Klavier” J.S.Bacha (I część, nr 8)
na skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Sonata kościelna F-dur KV 224 (241a) na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę
Sonata kościelna G-dur KV 274 (271d) na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę
Fuga c-moll KV 546 na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę

10 lipca 2011r., Sala Biała godz. 19.00 – Koncert IV
Wykonawcy: Kwartet Prima Vista w składzie Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela
Program: Wolfgang Amadeus Mozart
Kwartet smyczkowy G-dur KV 80 („Lodi-Quartett”)
String Quartet in G major K80 ‘Lodi Quartett’
Kwartet smyczkowy A-dur KV 169
String Quartett in A major K169
Kwartet smyczkowy d-moll KV 421
String Quartett in D minor K421

17 lipca 2011r., Sala Biała godz. 19.00 – Koncert V
Wykonawcy: Kwartet Prima Vista w składzie Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce,
Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela
Program: Wolfgang Amadeus Mozart
Divertimento D-dur  KV 136
Divertimento in D Major K136
Divertimento F-dur KV 138
Divertimento in F major K138
Serenada „Eine kleine Nachtmusik” KV 525
Serenade ‘Eine kleine Nachtmusik’ K525

24 lipca 2011r., Sala Biała godz. 19.00 – Koncert VI
Wykonawcy: : Krzysztof Marosek – pozytyw oraz Kwartet Prima Vista w składzie Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela
Program: Wolfgang Amadeus Mozart
Sonata kościelna Es-dur KV 67 (41 h)
Sonata kościelna B-dur KV 68 (41 i) na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę
Adagio i Fuga d-moll KV 404a wg “Das Wohltemperierte Klavier” J.S.Bacha (I część, nr 8)
na skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Sonata kościelna F-dur KV 224 (241a) na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę
Sonata kościelna G-dur KV 274 (271d) na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę
Fuga c-moll KV 546 na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę

 



FESTIWAL ZESPOŁÓW KAMERALNYCH 2011 – Koncerty Królewskie

10 lipca 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Perły wiolinistyki
Wykonawcy: Maria Włoszczowska – skrzypce, Adam Wagner – skrzypce, dyrygent
GLIWICKA ORKIESTRA KAMERALNA

17 lipca 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Z czterech stron Europy
Wykonawcy: Zespół GRUPPO DI TEMPERA

24 lipca 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Swing w zabytkach
Wykonawcy: TOMASZ BIELSKI JAZZ ORCHESTRA

31 lipca 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Polskie echa
Wykonawcy: Antoni Wierzbiński – flet, Wojtek Mrozek – klarnet, Władysław Kłosiewicz – klawesyn
oraz Kwartet smyczkowy PRIMA VISTA

7 sierpnia 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Serenata e divertimenti
Wykonawcy: Warszawscy Soliści CONCERTO AVENNA pod dyr. Andrzeja Mysińskiego

14 sierpnia 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Filharmonicy warszawscy prezentują
Wykonawcy: ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ pod dyr. Jana Lewaka

21 sierpnia 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Barokowe koncertowanie
Wykonawcy: Jan Stanienda – skrzypce, Anna Kowalska – gitara barokowa, Anton Birula /Rosja/
– gitara barokowa, teorba oraz VILLA MUSICA BAROQUE ENSEMBLE

28 sierpnia 2011r., Park przy Oranżerii godz. 16.30 – Zarzuela hiszpańska
Wykonawcy: Kwartet smyczkowy QUATUOR EUROPA /Belgia, Hiszpania, Polska, Rumunia/

 



KONCERT W RAMACH FLORIADY

10 września 2011r., Górny Taras Ogrodu Barokowego godz. 17.00 – „Cztery pory roku”
Wykonawcy: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce solo oraz Villa Musica Ensamble: Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Zbigniew Krzymiński – wiolonczela, Anton Birula – teorba, Władysław Kłosiewicz – klawesyn
Program : Antonio Vivaldi – Cztery pory roku

24 września 2011r., godz. 17.00 Sala Biała – „Od Mozarta do Mykietyna”
Wykonawcy: Monika Winczewska – flet, Danuta Kulisz – skrzypce, Zuzanna Stradowska – wiolonczela, Michał Sławecki – sopran, Joanna Wicherek – fortepian
Program: Paweł Mykietyn – Sonety Szekspira na sopran męski i fortepian
Wolfgang Amadeusz Mozart: koncert G – dur KV 453

 



MISTRZ I UCZEŃ (jesień) cykl koncertów 

29 października 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – „Mistrz i uczeń – bandura i śpiew
Wykonawcy: Taras Łazurkiewicz – Mistrz (Ukraina), Oleh Sozański – Mistrz, Natalya Stepanyka – Uczeń
(Narodowa Akademia Muzyczna im. M. Łysenki – Ukraina, Lwów)
 

6 listopada 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – Mistrz i uczeń – flet
Wykonawcy: Michael Martin Kofler ( Austria) – Mistrz
(Uniwersytet Muzyczny i Teatralny Mozarteum – Austria, Salzburg)

18 listopada 2011r, Sala Biała godz. 17.00 – „Mistrz i uczeń – klarnet”
Wykonawcy: Florent Heau (Francja) – Mistrz, Julian Paprocki – Uczeń
(Konserwatorium Muzyczne – Francja)

27 listopada 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – Mistrz i uczeń – gitara”
Wykonawcy: Sergio Sorrentino – Mistrz (Włochy), Andrea Ferraris – Uczeń
(Instytut Muzyczny F.A. Vallotti – Włochy, Vercelli)

3 grudnia 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – „Mistrz i uczeń – saksofon”
Wykonawcy: Claus Olesen (Dania) – Mistrz, Henriette Jensen – Uczeń
(Królewska Akademia Muzyczna – Dania, Aarhus)

 



MUZYKA DAWNA W WILANOWIE Jesień 2011 – druga edycja cyklu koncertów muzyki dawnej. Założeniem tego projektu było wspieranie inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Ponieważ od czasów Jana III muzyka była elementem architektury i życia pałacu, muzeum starało się przywrócić tę piękną tradycję i ukazać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały (gł. XVII i XVIII wiek), i prezentować je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach. Tej jesieni zaprezentowano kolejny jesienny cykl zatytułowany Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2012". Raz w miesiącu słuchacze mieli okazję wysłuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wybitnych artystów scen polskich i zagranicznych.

16 października 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – „Auf Flugen des Gesagnes”
Wykonawcy: Olga Pasiecznik – sopran, Natalia Pasiecznik – pianoforte
Program: W.A. Mozart, F. Schubert, F. Mendelssohn
W.A. Mozart:
Das Veilchen, KV 476
Sei du mein Trost, KV 391(340b)
Abendempfindung, K 523
Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte, KV 520
Komm, liebe Zither, K 351 (367b)
Das Lied der Trennung, KV 519
Der Zauberer, K 472
***
F. Schubert:
Suleika, op. 14/1, D 720 (Marianne von Willemer)
Heidenröslein, op3/3, D 257 (Johann Wolfgang von Goethe)
Nähe des Geliebten, op5/2, D 162 (Johann Wolfgang von Goethe)
Im Frühling, D 882 (Ernst Schulze)
Der Musensohn, op. 92/1, D 764 (Johann Wolfgang von Goethe)
***
F. Mendelssohn:
Suleika, op. 34 (Goethe)
Neue Liebe, op. 19a (Heine)
Das Mädchens Klage (Schiller)
Andres Maienlied ("Hexenlied“), op. 8

20 listopada 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – „Salomone Rossi – muzyka dworu i synagogi”
Wykonawcy: Ars Cantus z Wrocławia
Program: Sonata seconda detta la Casalasca,Zeffiro torna, Sonata sopra Porto Celato il Mio Nobil Pensiero,
 Gradita libertá, Sonata sopra l’aria della Romanesca, Ahi ben ti veggio, Volo ne tuoi begl’occhi, Sinfonia quinta,
Filide vuol ch’io viva, Galliarda terza detta la Silvia, Brando primo, Corrente terza, Barekhu, Sonata in dialogo detta la Viena, Psalm 80, Sinfonia nona, Adon olam, Sinfonia terza detta la Cecchina, Shir hamma’alot,Sonata sopra l’aria di Ruggiero,Kedusha.

11 grudnia 2011r., Sala Biała godz. 17.00 – „Muzyka na Boże Narodzenie”
Wykonawcy: Orkiestra Barokowa IL Tempo / kier. art. A. Sapiecha, gościnnie Simon Standage
Skrzypce:Simon Standage (Grancino 1685), Agata Sapiecha (John Cresswell 1999, wg A. Stradivariego 1704), Maria Dudzik (F. Mori-Costa, 1807), Katarzyna Helwing-Osuch ( szkoła włoska ), Kamila Guz
Altówki: Małgorzata Muzyka – Gołogórska (manufaktura wiedeńska, koniec XVIII w), Katarzyna Litwiniuk
Wiolonczele: Mark Caudle (D. Rubio Cambridge 1980 wg: D. Montagnana 1720), Teresa Kamińska
Oboje: Magdalena Karolak, Tytus Wojnowicz
bc – klawesyn :Lilianna Stawarz
Program: T. Albinoni – Koncert F-dur Op. 9 nr 3; A. Vivaldi – Koncert na obój D-dur RV 453; A. Vivaldi – Koncert na Boże Narodzenie E-dur, Koncert d-moll op. 8/ 7, RV 242 (dedykowany Pisendlowi),  D-dur op. 3 (L’EstroArmonico”) nr 9, RV 230; A. Corelli – fragment Koncertu op.6 Nr

 



KONCERT W WYSTAWIE BOŻONARODZENIOWEJ

17 grudnia 2011r., godz. 16.30 – „Akordeon pod choinkę”
Wykonawcy: Harmonium Duo – Hubert Giziewski – akordeon, Rafał Grząka – akordeon
Program: „Suita gotycka” – Leona Boellmanna; „Zima” i walc „Elegia” – Anatolija Szałajewa;
„Kolędy Polskie”- Cezarego Paciorka.


Koncerty w 2010 roku

20 lutego 2010r., Oranżeria godz. 17.30 – "Między niebem a ziemią" koncert piosenki poetyckiej
 Wykonawcy: Jarosław Jar Chojnacki- pieśniarz, muzyk, kompozytor
Program: ( muzykę do wierszy skomponował Jarosław Chojnacki) 

Bez granic – Adam Asnyk; Jesienny list – Julian Tuwim; Piosenka dla Marty – Krzysztof Karasek
Pociągi we mgle – Wojciech Fułek; Pochwalone – Konstanty I. Gałczyński; Pieśń jesienna – Federico Garcia Lorca; Tajemny mur – Anna Achmatowa; Bajka o dobrym człowieku – Marek Grala
Noemi – Krzysztof Cezary Buszman; Nie, nie odchodź – Krzysztof Cezary Buszman; Statki Wspomnień – Wojciech Fułek; Nokturn – Tadeusz Miciński

MISTRZI UCZEŃ (wiosna) cykl koncertów gdzie słuchacze będą mieli okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wybitnych artystów i profesorów scen polskich i zagranicznych. Organizatorzy postawili sobie za cel stworzenie przestrzeni, w której spotykają się mistrzowie ze swymi uczniami. Niektórzy z występujących w cyklu to już uznani artyści inni dopiero dojrzewają do tych ról. Jedni są już od dawna pewni swego, inni dopiero podejmują decyzje pochylając się wspólnie nad tajemnicą Polihymni, tak, że kiedyś jeden powie o drugim „ten był moim Mistrzem”, „ten był moim Uczniem



6 marca 2010r., Sala Biała godz. 16.30 – MISTRZ I UCZEŃ – harfa

Wykonawcy: Anna Sikorzak-Olek – Mistrz, Sylwia Kostka – uczeń, Julia Łopuszyńska – uczeń

Program:
Jean-Baptiste Krumpholz (1742–1790), Sonata B-dur na harfę (Allegretto, Romance, Rondo)

William Croft (1678-1727), Ground

Domenico Zipoli (1688-1726), Corrente

Benjamin Britten (1913-1976), Interludium

Bernard Andres (1941), Ginger

MIchail Glinka (1804-1857), Wariacje na temat Wolfganga Amadeusa Mozarta

Gabriel Faure (1845-1924), Kołysanka

Mikhail Mchedelov (1903-1974), Wariacje na temat Nicolo Paganiniego

Carlos Salzedo (1885-1961), Chanson dans la Nuit

20 marca 2010r, Sala Biała godz. 16.30 – MISTRZ I UCZEŃ – wokal

Wykonawcy: Dariusz Niemirowicz – Mistrz

17 kwietnia 2010r., godz. 16.30 – MISTRZ I UCZEŃ – saksofon

Wykonawcy: Paweł Gusnar – Mistrz, Alicja Szlempo – uczeń, Szymon Nidzwarski – uczeń, Wojciech Psiuk – uczeń,Agnieszka Kopacka – fortepian

Program: Maurice Ravel (1875-1937), Sonatine na saksofon sopranowy i fortepian

Takachi Yoshimatsu (1953), Fuzzy Bird Sonate na s


drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook