UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Fascynujący Daleki Wschód

e-learning

45_zrzut_chinois.jpg

Porcelana, laka i inne wyroby z Dalekiego Wschodu na dobre zagościły w barokowych i rokokowych salonach europejskich pałaców w XVII wieku. Nic dziwnego; ich kształty, materiały, z których zostały wykonane, techniki zdobienia i estetyka były tak odległe od europejskich tradycji, że musiały wydawać się pociągające. Ta aura niezwykłości, fantastyczności, baśniowości towarzyszyła historii kontaktów Europejczyków z kulturą i sztuką krajów Dalekiego Wschodu. My także możemy odczuć tę aurę! Zapraszamy do obejrzenia kolejnego modułu e-learningu, do wędrówki w czasie i przestrzeni.....

 

 

autor: Anna Ekielska-Mardal

Zobacz lekcję e-learningową

Podziel się:
Wykop Facebook
45_zrzut_europadochin.jpg

Europa dąży do Chin (e-learning)

Wysiłki misjonarzy Towarzystwa Jezusowego, w tym również Polaków, odegrały szczególną rolę w przekazywaniu zachodniej wiedzy, nauki i kultury Chińczykom. Trzeba pamiętać, że początkowo, zamknięte dla cudzoziemców Chiny surowymi karami i okropnościami więzień odstraszały nawet najodważniejszych. To jezuici zbudowali podwaliny pod szerzenie chrześcijaństwa w Państwie Środka.

57_07.august ii-wil.1155.jpg

Pałac nie dla króla (film)

August II Mocny był znakomitym znawcą sztuki, wspierał artystów, założył słynną manufakturę porcelany w Miśni. Podziwiał pałac w Wilanowie i chciał w nim urządzić swoją rezydencję. Film pokazuje wilanowskie wnętrza i wspaniale dzieła sztuki, których powstanie zawdzięczamy Augustowi II.

63_chinski i po kons 2   14491.jpg

Chińskie żaby w Wilanowie (film)

Jak chińskie żaby znalazły się w pałacu w Wilanowie? Kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wpływy wschodnie widoczne były w nie tylko w stroju noszonym przez szlachciców w XVII i XVIII wieku, lecz także w dekoracji wnętrz, a zwłaszcza w obyczajach. W pałacu wilanowskim są niezwykłe Pokoje Chińskie, a w nich kolekcja zagadkowych przedmiotów, o których opowiada film.

53_wil.836.jpg

Kula z kości słoniowej (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Kula wykonana z kości słoniowej, rzeźbiona ażurowo, ozdobiona długim frędzlem z jedwabiu. Zawiera w sobie 13 mniejszych koncentrycznych kul, z których każda dekorowana jest innym ornamentem i porusza się niezależnie.

31_konserwacja_laka_chinoiserie_mebel_malarstwa_KO_26135k.jpg

Szafka z wilanowskiej kolekcji mebli dekorowanych w technice laki europejskiej (artykuł, Konserwacja)

W kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się zbiór różnorodnych obiektów dekorowanych w technice laki europejskiej. Laka europejska jest naśladownictwem wyrobów …

31_02.oryginał - całość.jpg

Makata chińska i jej kopia (artykuł)

W zbiorach tkanin Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się podarowana w 1983 roku przez księcia Romana Sanguszko niezwykle niegdyś barwna …

44_mapa chin boyma.jpg

Wkład Michała Boyma w tworzenie kartograficznego obrazu świata w XVII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Jednym z ciekawszych polskich akcentów kartograficznego poznania świata w XVII wieku była działalność jezuity Michała Boyma. W XVII wieku misjonarze …