nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Forum Muzeów – Domów Historycznych

palac_gorny_taras_fot.W.Holnicki.jpg

Forum Muzeów – Domów Historycznych zostało powołane w 2014 r. z inicjatywy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum – Zamku w Łańcucie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz stowarzyszenia Genius Loci. Wśród członków Forum oprócz przedstawicieli muzeów znalazły się osoby prywatne wspierające działalność instytucji kultury.

Forum jest grupą profesjonalistów zarządzających muzeami rezydencjonalnymi – domami historycznymi oraz osób wspierających instytucje kultury. To platforma wsparcia, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracy, m.in. przy określaniu wspólnych dla tego rodzaju instytucji standardów organizacji i opieki nad zabytkami, w tym nad zabytkowym krajobrazem, a także przy tworzeniu i realizacji wspólnych programów oraz systemów szkoleń. Ma  pomóc w pozyskiwaniu środków finansowych na planowane przedsięwzięcia, a także zapewniać wsparcie w ich podejmowaniu i realizacji.

Nowo powstałe Forum ma szansę stać się silną grupą, której głos będzie dobrze słyszalny m.in. w dyskusjach z decydentami w sprawie zachowania tradycyjnych wartości będących konkurencyjnym czynnikiem rozwoju lokalnego i regionalnego. Bez wątpienia wartości te są nadal atrakcyjne społecznie i gospodarczo, stanowią o jakości trwania i rozwoju cywilizacyjnego społeczności lokalnych. Do obowiązków Forum należy reagowanie na niesprawiedliwe traktowanie innych zabytków, a także wspieranie mniejszych instytucji.

Do tej pory miały miejsce dwa spotkania formacyjne Forum Muzeów – Domów Historycznych: w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2014 r. w Muzeum – Zamku w Łańcucie oraz 15 maja 2014 r. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na spotkanie w Łańcucie zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji kultury ze wschodniej części Polski, do Szreniawy zaś – z zachodniej. Zabieg ten był nieprzypadkowy – w przekonaniu organizatorów ważne jest, aby działać lokalnie, w ten sposób szybciej i sprawniej możemy osiągać zamierzone cele.

Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do Forum Muzeów – Domów Historycznych!

Informacji udziela:
Piotr Górajec
Zastępca Dyrektora
pgorajec[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 785 905 726, 22 544 27 55

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt:
Anna Czarnecka
aczarnecka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 55

Logo Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Logo Muzeum - Zamek w Łańcucie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego Logo stowarzyszenia Genius Loci Logo Muzeum - Zamek w Pszczynie

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
boxwilanow_rezydencje_krolewskie.jpg

Porozumienie Rezydencji Królewskich (artykuł)

28 listopada 2013 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął honorowym mecenatem Muzea Rezydencje Królewskie Pomniki Historii: Muzeum Łazienki Królewskie w …

galeria_polnocna_dawne_zdjecie.jpg

Wnętrza rezydencji wilanowskiej w XIX wieku (e-learning)

W pałacu w Wilanowie pamięć po królewskiej rodzinie Sobieskich łączyła się z pasjami i upodobaniami kolejnych właścicieli z rodów Czartoryskich, …

rezydencja_zrzut.JPG

Rezydencja wilanowska (multimedium)

Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki …

45_zrzut_rezydencja.jpg

Dzieje rezydencji (e-learning)

Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.

zbuduj rezydencję_zrzut.jpg

Zbuduj rezydencję! (multimedium)

Gra multimedialna