UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Gabinet Holenderski

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
Władysław Chmieliński (pseud. Władysław Stachowicz) (1911–1979) Sygn. u dołu z lewej: Wł. Chmieliński
Polska
lata 30. XX w.
Akwarela, karton
wys. 50 cm, szer. 69 cm
Wil.1990

Gabinet Holenderski.jpg

Akwarela należy do serii sześciu widoków wnętrz wilanowskich, z których pięć kupiono do zbiorów Muzeum w Wilanowie w latach 1993-1997, a jeden nabyto w 1992 r.

Ze wszystkich zakupionych akwarel Chmielińskiego ta prezentuje najwyższy poziom. Ukazuje ona Gabinet Holenderski widziany od strony Sypialni Króla, z wejściem do Sypialni Królowej i dalej do alkierza północnego (Gabinet Królowej?). Identyczne ujęcie Gabinetu Holenderskiego przedstawia drzeworyt Aleksandra Malinowskiego, sporządzony według rysunku Aleksandra Gryglewskiego. Komnata ta w albumie Skimborowicza i Gersona opisana jest jako Wnętrze salonu środkowego w pałacu willanowskim.

Namalowane na akwareli meble (kanapy, fotele i konsole oraz kominek i lustra) mają w większości zbliżone kształty do tych ukazanych na wspomnianym drzeworycie Malinowskiego, ale Stachowicz przedstawił je schematycznie i niedokładnie. Z tego powodu nie można ich zidentyfikować.

Wcześniejsze ujęcia Gabinetu Holenderskiego – akwarela Richtera oraz szkic i obraz olejny Gryglewskiego z 1874 r. (zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie) – ukazujące pokój z różnych stron, są cennym uzupełnieniem materiału ikonograficznego (zob. Mieleszko 1980, s. 77–78, il. 27, 30–31). 

Krystyna Gutowska-Dudek

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
konserwacja_gabinet_holenderski_2_plafon_fr4_0JG3G020001T1000   fr3.jpg

Prace konserwatorskie w Gabinecie Holenderskim (album zdjęć)

Prace prowadzone w ramach projektu dofinansowanego z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2009-2011: w Gabinecie Holenderskim, w Sypialni Króla, w Gabinecie Chińskim …