nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Goście Gościom

ECHOCAST_Goście Gościom.png

Goście Gościom to projekt o charakterze partycypacyjnym – budujemy nową jakość zwiedzania dzięki włączeniu gości w proces planowania tras turystycznych. W trakcie warsztatów z udziałem różnych grup publiczności opracujemy cztery nowe ścieżki zwiedzania rezydencji wilanowskiej. Ich różnorodność i atrakcyjność opierać się będzie na odmiennych sposobach widzenia Wilanowa i jego zabytków przez dzieci, młodzież, lekarzy i specjalistów żywienia. 

Odmienność widzenia wynika z różnego doświadczenia życiowego i posiadanej wiedzy. Chcemy współpracować z grupami w różnym wieku, z przedstawicielami różnych zawodów, o różnych perspektywach widzenia takich obszarów jak muzeum, zabytek, historia, dziedzictwo. Podczas warsztatów moderowanych przez pracowników muzeum będziemy inspirować do podejmowania zespołowego, twórczego działania i przygotowania narzędzi, które posłużą wszystkim gościom Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Efektem projektu będzie wypracowanie czterech ścieżek zwiedzania dostępnych w wersji papierowej w formie folderu dla publiczności parku i pałacu w Wilanowie. Zajęcia pomyślane są jako cykle spotkań, a praca nad poszczególnymi ścieżkami rozłożona jest na kilka dni warsztatowych. Zamierzamy stworzyć następujące ścieżki:

Muzeum przedmiotów godnych uwagi – dzieci w wieku 7–9 lat wraz z rodzicami przygotują ścieżkę zwiedzania pałacu ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów budujących charakter naszego muzeum. Zewsząd otaczają nas przedmioty. Kupione, otrzymane, znalezione. Wydają się takie pospolite, cichutkie, ale to bardzo mylne wyobrażenia o nich. W istocie każdy z nich ma swoją historię, którą chce opowiedzieć. Koordynatorka warsztatów zaproponuje grupie najmłodszych uczestników projektu podróż w głąb własnej wyobraźni, by je ożywić i wydobyć z nich interesujące historie. Podczas czterech warsztatów dzieci wspierane przez swych opiekunów będą mogły zadecydować, które przedmioty chciałyby pokazać innym zwiedzającym. 

Grupę koordynuje Katarzyna Pietrzak
Terminy warsztatów: 7, 14, 21 marca i 11 kwietnia.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o e-mail na adres: kpietrzak(at)muzeum-wilanow.pl do 20 lutego.

Przychodzi dzieło sztuki do lekarza – muzeum zaprosiło do współpracy naukowe koło medyczne SKN Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM. Wybrane dzieła sztuki odczytane przez specjalistów dysponujących wiedzą medyczną pozwolą na nowo odczytać historię i ślady dawnej obyczajowości, zachowane w przedmiotach z kolekcji muzealnej, rozszyfrować to, co dotąd pozostawało w sferze domysłów.Oznaki chorób, które specjalista może dostrzec na pierwszy rzut oka, nie zwracają uwagi pozostałych gości. Dzięki współpracy z kołem naukowym powstanie ścieżka zwiedzania szlakiem różnorakich dolegliwości widocznych w dziełach sztuki prezentowanych w wilanowskim pałacu. 

Grupę koordynuje Nela Kokoszka
Terminy warsztatów: 22 i 29 marca.

Smaki królewskich ogrodów – uczniowie szkół gastronomicznych, kucharze, szefowie kuchni oraz pasjonaci gotowania przygotują ścieżkę zwiedzania poświęconą potencjałowi kulinarnemu roślin rosnących w wilanowskim parku. Koordynator warsztatów Piotr Zwierzchowski zaprosi uczestników projektu do odczytania zapomnianych przepisów i zapozna ich z potrawami, które trafiały na królewski stół. Przyjrzymy się ziołom i warzywom, bardzo popularnym w staropolskiej kuchni, a rosnącym w ogrodach użytkowych i galanteryjnych Wilanowa. Zainspirowani barokowymi smakami uczestnicy warsztatów stworzą trasę zwiedzania historycznego założenia parkowo-ogrodowego, która opowie o kuchni, ogrodzie i staropolskim stole. Do udziału w projekcie zapraszamy uczniów szkół gastronomicznych, kucharzy, szefów kuchni, blogerów kulinarnych oraz wszystkich tych, którzy lubią eksperymenty kulinarne i pasjonatów gotowania. 

Grupę koordynuje Piotr Zwierzchowski.
Terminy warsztatów: 13 i 23 maja oraz 13 i 20 czerwca.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o e-mail na adres: pzwierzchowski(at)muzeum-wilanow.pl do 10 maja.

Oczami nastolatków – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotują ścieżkę zwiedzania rezydencji królewskiej dla swoich rówieśników. Warsztaty z nastoletnimi uczestnikami mają na celu ujawnienie ich obszarów zainteresowań i przybliżenie muzealnikom tego, co dostrzegają w muzeum gimnazjaliści i licealiści. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli swobodnie zdecydować, co chcieliby pokazać swoim rówieśnikom i z jakiego powodu. Warsztaty celowo nie są ukierunkowane na temat, by pozostawić wolność wyboru i obserwować proces twórczy. Koordynatorka warsztatów Katarzyna Liwak-Rybak chciałaby pozyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystać przy tworzeniu zajęć edukacyjnych dla tej grupy odbiorców. Materiałem powarsztatowym będzie opis ścieżki zwiedzania pałacu widzianego oczami nastolatków. Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich chętnych. 

Grupę koordynuje Katarzyna Liwak-Rybak.
Terminy warsztatów: druga połowa września.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o e-mail na adres: kliwak(at)muzeum-wilanow.pl do początku września.

Informacje praktyczne:
Każda grupa warsztatowa będzie liczyć maksymalnie 18 osób. O przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń.
Do projektu prowadzimy wolny nabór, z wyjątkiem ścieżki Przychodzi dzieło sztuki do lekarza, którą współtworzyć będą specjaliści chorób zakaźnych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Szczegółowych informacji udziela kurator projektu Katarzyna Liwak-Rybak: kliwak(at)muzeum-wilanow.pl 

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
ogrod_wloski_fot.W. Holnicki.jpg

Projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” (artykuł)

Pałac króla Jana III i otaczający go park znajdują się na obrzeżach miasta, które dynamicznie się rozwija. Powstające wokół historycznej …

Klub Haftu 2.JPG

Kursy haftu dla dorosłych | początkujący | 25 marca (aktualność)

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

Kaligrafia, fot. K. Pietrzak

Scriptorium Villa Nova | otwarte warsztaty kaligrafii (aktualność)

Pióra w dłoń! W środy, soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych! Jeśli chcą Państwo zmienić swój …

Gabinet Chiński Króla, fot. W. Holnicki.jpg

Gabinet Chiński Króla (film)

Film prezentuje jedno z najbardziej niezwykłych wnętrz pałacowych w Polsce - Gabinet Chiński Króla w pałacu w Wilanowie. W czym …

wiesci_kwadrat.jpg

Wieści z parku - blog przyrodniczy (artykuł)

Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …