UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Historia Mniej Znana z... ciekawości |15 kwietnia

aktualność

okulary.jpg

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Ciekawość nas napędza, pcha w oceaniczne otchłanie i na wysokogórskie szczyty. Sto miliardów neuronów w naszym mózgu przetwarza setki megabajtów informacji ale nie zawsze znajduje odpowiedź na nurtujące nas pytania. Może właśnie odpowiedzią na nie będą historie tegorocznej Historii mniej znanej.

Najbliższe spacery:

• 15 kwietnia 2018 r.Do czego to służyło? – o  (nie) oczywistych przedmiotach w pałacu

Piękne, kunsztowne, drogocenne – tak zazwyczaj określamy przedmioty znajdujące się w zbiorach muzealnych. Jednak wśród nich możemy znaleźć również takie, o których wiemy niewiele, a funkcji jedynie możemy się domyślać. Podczas spaceru pochylimy się nad gablotami, zajrzymy w głąb szaf muzealnych i zanurkujemy do szuflad magazynowych, aby odkrywać tajemnice mniej oczywistych przedmiotów.

 20 maja 2018 r.:  Barokowe teatrum mundi

• 17 czerwca 2018 r.:  Ciekawość – klucz do dworskiego sukcesu, czyli o intrygach i etykiecie w XVII wieku

Poprzednio:

• 18 lutego 2018 r.: Ciekawość to pierwszy stopień do piekła? O Rzeczypospolitej widzianej okiem Innego

Fascynująca podróż z Innymi: artystami, dyplomatami, lekarzami, których ciekawość zaprowadziła do dalekiego i egzotycznego kraju nad Wisłą. Poznaliśmy sekrety nadwornego lekarza króla Sobieskiego, dowiedzieliśmy się też, dlaczego duńskie damy uważały polskich kawalerów za nieśmiałych. Przekonaliśmy się, jak ciekawość stała się pierwszym krokiem prowadzącym do spotkania wielu kultur i narodów, dla których Rzeczpospolita stała się domem. 

• 18 marca 2018 r.Z ciekawości świata – czyli królewskie (i nie tylko) podróże w czasach Jana III i Marii Kazimiery

W jakich celach 300 lat temu w Polsce podróżowano? Jak wyglądały podróże edukacyjne Jana Sobieskiego i jego synów? Gdzie Marysieńka ratowała swoje zdrowie i na czym polegała turystyka zdrowotna? Jak wyglądały wyjazdy służbowe? Czy odwiedziny u rodziny zawsze były mile widziane? Czy w XVII wieku podróżowanie było bezpieczne i wygodne?


__________________________________________________________________________

Godzina: spacery zaczynają się o godz. 13.30.
Rezerwacja: nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób.
Miejsce zbiórki:
 szatnia w pałacu lub w przypadku spaceru po parku – przy kasie muzeum na przedpolu. 
Bilet: obowiązuje bilet wstępu do pałacu lub do parku. Przed spacerem należy pobrać przypinkę uprawniającą do wzięcia udziału w spacerze (przypinki rozdaje prowadzący spacer).

__________________________________________________________________________

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Podziel się:
Wykop Facebook
szlachcic polski.jpg

Mityczni przodkowie – kim właściwie byli Sarmaci? (artykuł, Silva Rerum)

W epoce staropolskiej przywiązywano dużą wagę do genealogii, poszukiwano jak najdawniejszych przodków, aby wypaść korzystnie w porównaniu z mieszkańcami innych …

Wywód_dembołęcki.jpg

Sarmacki język pierwotny (artykuł, Silva Rerum)

Przez wiele stuleci europejscy myśliciele zastanawiali się nad kwestią pochodzenia języków używanych przez ludzi. Mowa, język artykułowany i możliwość komunikowania …

44_typy szlacheckie_.jpg

Kultura sarmacka (, Silva Rerum)

Sarmatyzm to formacja kulturowa przeważającej części szlachty, niezwykle bogata i oryginalna, stanowiąca o wyjątkowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Sarmacka_pamięć_okładka.jpg

Sarmacka pamięć. Wokół bitwy pod Wiedniem (artykuł)

Sarmatyzm jako nazwa formacji kulturowej narodu szlacheckiego stał się synonimem polskości i polskiej kultury. Ewoluował on przez kolejne stulecia, a w pewnym sensie jest żywy także współcześnie. Eseje opublikowane w tomie są efektem dyskusji uczonych polskich i austriackich na temat koncepcji sarmatyzmu oraz bitwy pod Wiedniem, jej różnych konsekwencji i wywoływanych przez nią skojarzeń.

Zał 2.2_strój męski.jpg

Sarmatyzm (artykuł, Silva Rerum)

Terminem „sarmatyzm” określa się doktrynę ustrojową, ideologię polityczną, styl życia, obyczaje, światopogląd, prąd kulturowy, formację kulturową szlachty Rzeczypospolitej w XVI, …

Sarmacja, 1552-1568; zbiory Biblioteki Narodowej

Cudowne miejsce – Sarmacja (artykuł, Silva Rerum)

Pisarze antyczni Sarmacją określali północną część Europy. Nazwa pochodziła od Sarmatów – wojowniczego ludu irańskiego pierwotnie mającego siedziby nad Morzem …

Pejzaż z odpoczywającymi pasterzami_1.jpg

Od Sarmacji do Arkadii – mitologizacja przestrzeni w kulturze szlacheckiej (artykuł, Silva Rerum)

Ważnej dla danej społeczności przestrzeni nadaje się pozytywne cechy. Tak było z Sarmacją w piśmiennictwie XVI–XVIII w. opisywaną jako mityczna …