UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


„Historia Polski" Bernarda O'Connora w wersji elektronicznej

Historia Polski Bernarda O'Connora_okładka.jpg

„Historia Polski”  Bernarda O'Connora to jedna z najlepszych relacji o Rzeczypospolitej, jakie wyszły spod piór cudzoziemców w siedemnastym wieku. Jej autor – irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III Sobieskiego, przyrodnik i historyk – przebywał w Polsce zaledwie kilka miesięcy. Mimo to, dzięki wrodzonemu zmysłowi obserwacji, umiejętności korzystania z dostępnych źródeł oraz naukowej pasji, stworzył dzieło niezwykle wnikliwe, interesujące, a przy tym piękne. 

„Historia Polski” pod redakcją Pawła Hanczewskiego, w tłumaczeniu przygotowanym przez Wiesławę Duży, Tomasza Falkowskiego, Pawła Hanczewskiego i Katarzynę Pękacką-Falkowską, to dzieło ważne dla badaczy nowożytnej historii Polski. Wydana w serii Silva Rerum, przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w 2012 roku, jest pierwszą pełną polską edycją dzieła O'Connora.

W związku z wyczerpaniem nakładu książki, przekonani o jej dużej wartości literackiej i naukowej jako źródła historycznego, oddajemy do rąk czytelników pełną, bezpłatną wersję elektroniczną „Historii Polski” Bernarda O'Connora.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
B_Connor_The_History_of_Poland_1698_BN.jpg

„Historia Polski” Bernarda O’Connora (artykuł, Silva Rerum)

W 1698 r. w Londynie ukazało się dwutomowe dzieło The History of Poland. Autorem był pochodzący z Irlandii lekarz Bernard …

44_mapa bernarda oconnora.jpg

Bernard O’ Connor – lekarz Jana III Sobieskiego (artykuł, Silva Rerum)

Irlandczyk Bernard O’Connor (ok. 1666 – 1698), fizyk, przyrodnik i historyk, studiował medycynę na uniwersytetach w Montpellier i w Paryżu …

44_czlowiek_niedzwiedz.jpg

Człowiek – niedźwiedź z puszcz litewskich (artykuł, Silva Rerum)

W pierwszym tomie dzieła Bernarda O’Connora (ok. 1666 – 1698) pt. The History of Poland (London 1698), zawierającym opis geograficzny …