UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Kieszonkowy przewodnik po historycznej rezydencji królewskiej, pałacu, ogrodach i parku, z licznymi ilustracjami i przykładami dzieł sztuki udostępnianych w muzeum oraz barwnymi opisami życia jego dawnych mieszkańców, poczynając od króla Jana III, jego rodziny i służących mu artystów.Inwentarz Generalny 1696 z opracowaniem

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad Villam Novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku, które spisywane były w ważnych dla właścicieli Wilanowa momentach takich jak podział spadku czy przekazanie majątku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu, a jednocześnie uznaje się go za jedyny i najbardziej kompletny rejestr ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz weryfikujący wcześniejszą publikację z 1937 roku przygotowaną przez historyka i archiwistę Aleksandra Czołowskiego, który odnalazł dokument w Archiwum Ordynacji Nieświeskiej Radziwiłłów w Warszawie. Publikacja wzbogacona jest o aneks zawierający kolorowe ilustracje.

Podziel się:
Wykop Facebook
ad_villam_okladka-minsk.jpg

Źródła do dziejów Sobieskich z Archiwum w Mińsku i zbiorów francuskich (artykuł)

Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku (Нацыянальны гістарычны архіў Беларусі) posiada jeden z najbogatszych i ciekawych zasobów archiwaliów do dziejów epoki staropolskiej. Co ciekawe, jest on jak dotąd dość słabo rozpoznany przez polskich badaczy. Siódmy tom serii „Ad Villam Novam” prezentującej archiwalia związane z rezydencją wilanowską zawiera efekty badań prowadzonych przez Krzysztofa Kossarzeckiego, pracownika Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej.

55_tarcza sobieskiego i miecze.jpg

Pęknięta tarcza (film)

Jan III Sobieski i Maria Kazimiera byli partnerami nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. Udało im się stworzyć ciepły rodzinny dom dla czwórki dzieci, tak różny od usztywnionych etykietą absolutystycznych dworów Europy. Zobacz film o dzieciach Jana III i Marysieńki, o wzlocie i upadku rodu Sobieskich.