UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu | wystawa do 1 listopada 2017

portret_prywatny_jana_iii_kolekcja_joanna_i_gunnar_heinsohn_foto_Zbigniew_Reszka.jpg

Polski król Jan III (1629-1696) jest bohaterem wystawy przygotowywanej przez wiedeńskie Belvedere we współpracy z polskimi muzeami rezydencjami  – Zamkiem Królewskim na Wawelu, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie.

Losy Sobieskiego i historia Wiednia są ze sobą ściśle związane: 12 września 1683 Jan III stanął na czele zjednoczonych wojsk, które wyzwoliły miasto – od miesięcy oblegane przez Imperium Osmańskie. Tym ważnym zwycięstwem polski król zapewnił sobie miejsce w światowej historii. Jego legenda odegrała oczywiście największą rolę w polskiej wyobraźni zbiorowej. Szczególnie w czasach zaborów chętnie odwoływano się do postaci zwycięskiego władcy silnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Również Imperium Habsburskie uznało znaczny udział Sobieskiego w wyzwoleniu Wiednia, choć oczywiście w pamięci powszechnej główne miejsce przypadło cesarzowi – mimo że nie brał bezpośredniego udziału w bitwie.

jan_reisner_sw_jan_chrzciciel_kosciol_wizytek_w_krakowie_fot_a_indyk.jpg

Poprzez tę wystawę królewskie rezydencje i Belvedere chcą wspólnie uczcić polskiego władcę, który odegrał tak ważną rolę w dziejach Wiednia. Na ekspozycji zgromadzono różnorodne obiekty: obrazy, dzieła rzemiosła artystycznego, militaria, pamiątki i drogocenne przedmioty. Dzięki temu autorzy wystawy mają nadzieję na przedstawienie wiedeńskiej publiczności przekonującego i wieloaspektowego wizerunku Jana III. Oprócz biograficznej opowieści o królu jako osobie prywatnej, widzowie będą mogli również odkryć jego rolę wojskowego przywódcy, a także mecenasa sztuki i nauki.Jan III Sobieski
Polski król w Wiedniu
7 lipca – 1 listopada 2017
Belvedere, Pałac Zimowy, Wiedeń

Strona internetowa wystawy dostępna TUTAJ.

Logo organizatorów wystawy

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
konferencja_wiedeń.jpg

Jan III Sobieski – polski bohater narodowy i zwycięzca spod Wiednia. Historia. Pamięć. Dziedzictwo | konferencja 19–20 września 2017 (artykuł)

19 i 20 września 2017 roku badacze z Austrii, Niemiec i Polski spotkali się w Wiedniu, aby dyskutować o Janie …

silva_TEZY_okladkaPL-S.jpg

Zbawca Europy. O graficznych tezach gloryfikujących Jana III Sobieskiego (artykuł)

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.

Pałac w Wilanowie, fot. W. Holnicki.jpg

Astronomia i polityka w dekoracji Pałacu Wilanowskiego (artykuł, Silva Rerum)

Artystyczny encyklopedyzm W artystycznej praktyce XVII wieku potrzeba gloryfikacji panującego i politycznej funkcjonalności ideowego programu stosunkowo rzadko godziła się z tematyką …

57_michał anioł palloni, zaślubiny psyche, freski w galerii południowej pałacu wilanowskiego..jpg

Sztuka króla, król sztuki (film)

Wykształcony, obyty w świecie i władający obcymi językami król Jan III był znawcą wojennego rzemiosła, ale też sztuk pięknych i wszelkich nauk. Zasłynął jako mecenas wybitnych malarzy, należał do pierwszego towarzystwa geograficznego na świecie i pisał listy, w których opisywał świat i pięknie wyrażał miłość.

57_48_chorągiew.jpg

„Sztandar wielkiego wezyra” oraz rzymskie uroczystości na cześć Jana III Sobieskiego i wiktorii wiedeńskiej (artykuł, Silva Rerum)

Oficjalna wiadomość o przerwaniu oblężenia Wiednia dotarła do Rzymu 23 września 1683 roku, a więc jedenaście dni po odsieczy. Oprócz …