UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Klub Koronki Klockowej

Koronka klockowa, fot. Elzbieta Filipowicz.jpg

Koronka klockowa – królowa wszystkich koronek, przez wieki panowała na dworach królewskich w całej Europie. Nieustannie zmieniająca się moda była bodźcem do jednoczesnego powstawania nowych wzorów i dekoracji koronkowych. Wspaniałe kryzy, miękko układające się angażanty, żaboty oraz wszelkiego rodzaju falbanki zawsze podkreślały bogactwo i przepych.

Podczas spotkań Klubu Koronki Klockowej poznajemy krok po kroku zadziwiającą ewolucję tego niezwykłego rękodzieła. Pracując na starych wzornikach oraz oglądając i analizując zachowane zabytki, podążamy śladem niezwykłej historii.

Uczestników Klubu łączy przede wszystkim pasja oraz nieustająca chęć poszerzania swojej wiedzy i odkrywania nowych rozwiązań koronkarskich.

Celem Klubu jest stopniowe poznawanie splotów oraz wzorów dawnych koronek, zdobywanie umiejętności rekonstruowania koronek historycznych, a także projektowania własnych oryginalnych dekoracji.

koronka klockowa.jpg

W 2016 roku uczestnicy klubu mieli okazję obejrzeć i przeprowadzić analizę mikroskopową XVI- i XVII-wiecznych koronek ze zbioru Muzeum Narodowego w Warszawie. Przeprowadzona kwerenda stanowiła niezwykle cenne źródło wiedzy podczas wykonywanych rekonstrukcji XVI-wiecznych koronek na podstawie wzorników zamieszczonych w książce pt. „La Pompe” z 1557 roku.

Wszystkich miłośników koronki klockowej pragnących poznawać historię tego niezwykłego rękodzieła zapraszamy na spotkania klubu.

Spotkania klubu przede wszystkim inspirują, dają możliwość wymiany doświadczeń oraz są okazją do zagłębienia się w tajemnice koronkowego świata na przestrzeni wieków. 

***

Zachęcamy też do zapoznania się z historią koronki klockowej.

***

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenie chęci uczestniczenia w spotkaniach: 
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
klubkoronki@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Klub Haftu 2.JPG

Kursy haftu dla dla średniozaawansowanych | 3 lutego (aktualność)

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

Dni_Wilanowa_haft.JPG

Dziecięce Atelier | warsztaty haftu (aktualność)

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

Klub Haftu (aktualność)

Niteczka do niteczki, cierpliwość, wnikliwość, ciekawość dotycząca estetyki i historii, wspólny czas poświęcony na ulubioną, odprężającą, wspierającą koncentrację czynność – zapraszamy do Klubu Haftu!