UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kolacja Mistrzów w Wersalu | projekt „A Place at the Royal Table”

Miejsce przy królewskim stole_mleko gdanskie_Magda_Mastykarz.jpg

W Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie realizowało projekt „Miejsce przy królewskim stole”, w ramach którego upowszechniało wiedzę o kulturze staropolskiej, w szczególności o kuchni historycznej i obyczajach związanych z kulturą stołu, rozumieniu smaku oraz kształtowaniu polskiego dziedzictwa kulinarnego na tle europejskiej tradycji. W 2018 roku przeprowadziliśmy ponad 200 warsztatów kulinarnych, w trakcie których dzieci, młodzież i dorośli zdobywali wiedzę o kuchni staropolskiej i doświadczenie praktyczne. Zorganizowaliśmy też konferencję naukową „The Power of Taste. Europe at the Royal Table” w dniach 5–6 października 2018 roku, w której udział wzięli znani eksperci food-studies:  Fabio Parasecoli, Massimo Montanari, Bruno Laurioux, Marc Meltonville i Jarosław Dumanowski, poświęconą badaniu źródeł historycznych, popularyzacji wiedzy na temat kuchni i obyczajów stołu, rekonstrukcji kulinarnej i przemysłom kulturowym związanym z żywieniem dawniej i obecnie.

Maciej Nowicki, daretocook.pl.jpg

Program „Miejsce przy królewskim stole/A Place at the Royal Table” realizowany był w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i we współpracy z Siecią Europejskich Rezydencji Królewskich/Network of European Royal Residences. Jego zwieńczeniem była uroczysta kolacja celebrowana 10 grudnia 2018 roku w Wersalu, w pałacu Grand Trianon, przygotowana przez Alaina Ducasse’a na podstawie XVIII-wiecznych przepisów opracowanych przez samego Ducasse’a oraz czterech szefów kuchni z rezydencji królewskich współpracujących w ramach Sieci, zaproszonych przez panią Catherine Pégard, prezydent Wersalu. Byli to: Maciej Nowicki z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Christian Garcia, szef kuchni z pałacu książąt Grimaldich w Monaco oraz dwoje kucharzy z Włoch: Rosanna Marziale z Reggia di Caserta i Alfredo Russo z Reggia di Venaria.

Maciej Nowicki podzielił się z organizatorami kolacji przepisem na deser – mleko gdańskie, które w Grand Trianon podano w głębokim talerzu, z owocami. Maciej Nowicki miał także okazję opowiedzieć zebranym przy stole reprezentantom europejskich rezydencji królewskich i innym ważnym gościom o kuchni staropolskiej oraz programie rekonstrukcji kulinarnej kultywowanej w pałacu wilanowskim.

Obiad w Wersalu to hołd dla tradycyjnej Haute Cuisine, która jest cennym i wciąż na nowo odkrywanym dziedzictwem kultury europejskiej.


Logo Europejskiego Roku Dziedzictwa  Logotyp ARRE  

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
warsztaty_kulinarne_baner.jpg

Miejsce przy królewskim stole (artykuł)

Rok 2018 był Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Nasze muzeum realizowało projekt, w ramach którego upowszechnialiśmy wiedzę o kulturze staropolskiej, w …

Miejsce przy królewskim stole, Sokółka, fot. W. Holnicki (10).jpg

Miejsce przy królewskim stole | relacja z warsztatów (artykuł)

15 marca swoje miejsce przy królewskim stole w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zajęli uczniowie szkoły gastronomicznej z Sokółki. W ten sposób przywitaliśmy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 i rozpoczęliśmy projekt „Miejsce przy królewskim stole” współtworzony przez 19 rezydencji królewskich w 11 krajach Europy.