UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kołyska dziecięca

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzemiosło artystyczne
Wiedeń
Koniec XIX w.
Mahoń rzeźbiony, toczony, politurowany, drewno fornirowane mahoniem, tkanina
190 x 122 x 57 cm
Wil.5619

Kołyska dziecięca.jpg

W zbiorach muzealnych lub w prywatnych kolekcjach rzadko dzisiaj można oglądać meble dziecięce. Do tych nielicznych należy kołyska typu barcelonette, zakupiona do zbiorów wilanowskich. Jej pierwowzór rysował Pierre de la Mésangére (1761–1831) i wkrótce stała się bardzo popularnym meblem nie tylko we francuskich wnętrzach pałacowych.

Kołyska ma kształt ażurowego kosza o łódkowatej formie, zawieszonego na osi stelaża, co umożliwia wahadłowe poruszanie nim. Stelaż ujmuje kołyskę na jej dwóch końcach. Od dołu wsparty jest na dwóch podporach, rozgałęziających się w cztery wygięte nogi. Element tralkowatego wiązania podpór jest dekoracyjnie toczony i rzeźbiony. Jedno ramię stelaża wysunięte jest ponad kołyskę i zakończone wygiętą szyją łabędzią z wdzięcznie osadzoną na niej stylizowaną główką ptaka, trzymającego w dziobie krótki pręt zakończony kulkami. Podobna główka zdobi drugi koniec kołyski. Na pręcie tym zawieszana była lekka tkanina, często zdobiona haftami i koronkami, izolująca leżące na posłaniu dziecko od otoczenia. Zachował się materacyk przywiązywany tasiemkami do szczebli kołyski.

Niewiele tego typu mebli zachowało się w zbiorach polskich. Kołyska, wprowadzona do wilanowskiej ekspozycji wnętrz mieszkalnych, zaznacza obecność dzieci w tym pałacu.

Anna Kwiatkowska

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
brama_wyzynna_gdansk_BN.jpg

Łóżko a sprawa polska (artykuł, Silva Rerum)

Ci z nas, którzy zachowali w swojej pamięci hotele, zapamiętują je a to z powodu znakomitej kuchni, a to z …