UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Czy można na nowo opisywać wydarzenie z historii Europy, o którym – jak sądziliśmy do tej pory – wiemy już wszystko? Można, jeśli tylko ukaże się je z perspektywy, dotychczas przy tej okazji pomijanej. Taki oryginalny punkt widzenia przynosi nowa pozycja z serii „Silva Rerum” napisana z rozmachem przez Andrzeja Witkowicza. W książce Czerwone sztandary Osmanów autor przygląda się kampanii wiedeńskiej z 1683 roku z perspektywy armii tureckiej i pokazuje, w jaki sposób przygotowała się ona do wielkiej wojny z Europą.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Konkurs „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku”

Sobiescy MNK.jpg

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza miłośników dawnego krawiectwa do udziału w konkursie „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku”.

Konkurs jest integralną częścią IV edycji programu „Wilanów dla Młodych Talentów”, która skupia się właśnie na temacie dzieci i ich ubiorów od XVII do XIX wieku.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapewnia uczestnikom programu możliwość korzystania z bazy edukacyjnej pod okiem wybitnych specjalistów, pracowników placówek badawczych i muzeów. Podczas wykładów i warsztatów uczestnicy z uwagą przyjrzą się strojom na portretach dzieci królewskich, rodów arystokratycznych i zamożnych rodzin mieszczańskich, a także zachowanym ubiorom i akcesoriom, dowiedzą się też, jaki wpływ na sposób ubierania dzieci miały panujące w danej epoce prądy filozoficzne, kulturowe i obyczajowe oraz wydarzenia polityczne.

Izabela Z Lubomirskich Czartoryska 8-10 lat.jpg

Istotnym elementem edukacyjnym będą działania praktyczne, umożliwiające odkrywanie tajników dawnego krawiectwa przez naśladowanie dawnych technik szycia, kroju, haftu i sposoby wytwarzania pasmanterii. Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas naszych działań edukacyjnych staną się ważnym etapem na drodze rozwoju kariery zawodowej młodych talentów.

Dla uczestników programu przygotowaliśmy specjalną stronę internetową – wirtualne repozytorium specjalistycznej i praktycznej wiedzy z zakresu mody dziecięcej na przestrzeni trzech wieków: www.konkursmoda.wilanow-palac.pl. Na niej także znaleźć można szczegółowe informacje o konkursie, jego regulaminie, organizacji i przebiegu.

Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 30 kwietnia 2018 r. Szczegóły w regulaminie.

Zapraszamy do udziału!

Kurator programu
Maria Zielińska
e-mail: mzielinska@muzeum-wilanow.pl
tel. 785 905 734

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
M.BersonSygn.K.ZinnPortr.KrólewiczaWładysł.Zygm.WazyW1596roku_kop.portr.zPinakotekiMonachijskiej1885_Muz.Nar.wWawie_fot.muzeum.JPG

Milusińscy w sukienkach, czyli ubiory chłopięce w XVII w. (artykuł, Silva Rerum)

Na portrecie jednorocznego królewicza Władysława Zygmunta Wazy pędzla Martina Kobera (1596 r.) ukazano modela w chłopięcym stroju uszytym zgodnie ze …

44_ubiór warszawskich dzieci i młodzieży w xviii wieku (irena turnau, nr 1, 1964)_1.jpg

Ubiór warszawskich dzieci i młodzieży w XVIII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Przez szereg lat ubiór dzieci i młodzieży niewiele różnił się od stroju dorosłych. Zasadnicza zmiana nastąpiła w latach 70. XVIII …

57_vanitas.jpg

Odzież grobowa dla dzieci (artykuł, Silva Rerum)

Czy w XVII i XVIII w. istniała specjalna odzież grobowa dla dzieci? Informacji na ten temat dostarczają specjalistyczne badania prowadzone …

ubiory na dworze jana iii konkurs baner.jpg

Ubiory na dworze króla Jana III (artykuł)

Haftowane szustokory, atłasowe żupany i wytworne suknie ożywiają i napełniają atmosferą epoki apartamenty królewskie, dając nam wyobrażenie o mieszkańcach pałacu i gościach, którzy bywali na dworze króla Jana III w Wilanowie. Odtworzone stroje historyczne i współczesne kreacje to efekt pracy uczniów i studentów, uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”.

Plakat_PL_z_logami_modrzejewska.jpg

„Helena Modrzejewska – ikona stylu” – konkurs rozstrzygnięty (2011) (artykuł)

"Helena Modjeska – Icon of Style" CONTEST Muzeum Pałac w Wilanowie zaprosiło uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych i szkół projektowania …