UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Nowa publikacja Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pozwala wszystkim czytelnikom - pasjonatom i specjalistom - zagłębić się w świat wartości, rozrywek, przeżyć oraz przedmiotów codziennego użytku Francji ancien regime`u. Przyglądanie się rzeczom powszednim pozwala odsłaniać obszary historii tkwiące w szczegółach, ukazujące wszystkie aspekty ludzkiej egzystencji. Autorzy ponad dwustu haseł słownika pod redakcją Michela Figeaca odtworzyli realia różnych dziedzin życia w dawnej Francji.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Warszawskie Dni Seniora | 26 września – 1 października

aktualność

W ramach obchodów Warszawskich Dni Seniora zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne dla seniorów.

W pracowni iluminatora | warsztaty

Godzinki_4.jpg

Prezentowany na wystawie w pałacu w Wilanowie manuskrypt „Godzinki Sobieskiego” to jeden
z najbardziej bogato iluminowanych francuskich modlitewników z początku lat 30. XV stulecia, w posiadaniu którego przez wiele lat był król Jan III oraz jego wnuczka Maria Klementyna. To dzieło samego Mistrza Bedforda i jego utalentowanych naśladowców – Mistrza Falstofa i Mistrza Złotej Legendy Monachijskiej. W trakcie warsztatów zajrzymy do pracowni, w których powstawały tak bogato zdobione księgi, i poznamy tajniki pracy średniowiecznych iluminatorów. Uczestnicy warsztatów poznają barwniki roślinne, zwierzęce i mineralne. Na bazie tych ostatnich sporządzimy farby, dla których spoiwem będzie przygotowany według dawnych receptur klej z białka jajka kurzego.

Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Pietrzak i Janusz Korzeniowski.

Termin: 26 września, godz. 11.30
Zbiórka: w szatni pałacu

Więcej o wystawie prezentującej „Godzinki Sobieskiego” TUTAJ.

Wilanów – rezydencja króla zwycięzcy | spacer i warsztaty

Historia pałacu w Wilanowie wiąże się nierozerwalnie z postacią króla Jana III. W 1677 roku nabył on, korzystając z pośrednictwa swego przyjaciela Marka Matczyńskiego, dobra pod Warszawą, zwane wówczas Milanowem, i rozpoczął rozbudowę istniejącego tu dworu. Następnie przeobraził go w barokową willę włoską. Stała się ona niebawem, za sprawą nadwornego sekretarza i głównego budowniczego Augustyna Locciego, letnią rezydencją monarchy. W jej niezwykle bogatej dekoracji zawiera się opowieść o losach króla zwycięzcy. Zainicjuje ona spacer tematyczny oraz stanie się motywem przewodnim dla warsztatów, z których pamiątką będzie wyjątkowa karta z detalem architektonicznym z elewacji pałacowej o konturach obrysowanych tuszem przy użyciu pióra ze stalówką.

Spacer poprowadzi: Dominika Macios, warsztaty: Katarzyna Pietrzak i Janusz Korzeniowski.

Termin: 28 września, godz. 11.30
Zbiórka: przy kasie 

„Godzinki Sobieskiego” – genialne dzieło Trzech Mistrzów | wykład

Godzinki_2.jpg

Wykład w całości zostanie poświęcony wyjątkowemu rękopisowi, znanemu jako „Godzinki Sobieskiego”. Prześledzimy losy rękopisu, który nieraz zmieniał  miejsce przechowania i właściciela, by trafić także do rąk samego króla Jana III.

„Godzinki Sobieskiego” wpisują się w nurt „nowej pobożności” (devotio moderna), której źródła tkwią w augustynizmie, w pismach Pseudo-Dionizego Areopagity, św. Bernarda i Bonawentury. Zachęcali oni do szukania i znajdywania Boga w obrębie własnej duszy. Był to kierunek religijności praktykowany nie w czasie kościelnych ceremonii, ale w życiu codziennym, przez laików z różnych stanów. W odpowiedzi na potrzeby kultu prywatnego powstały godzinki – modlitewniki wzorowane na liturgicznym kompendium, używanym przez duchowieństwo do celebracji ośmiu godzin kanonicznych, zwanych: jutrznią, laudą, prymą, tercją, sekstą, noną, nieszporami i kompletą.

Wykład wygłosi Katarzyna Krzywicka.

Termin: 30 września, godz. 11.00
Zbiórka: w szatni pałacu

_____________________________________________________________________________

Rezerwacja:

Nie obowiązuje.
Aby wziąć udział w zajęciach, należy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie muzeum.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Informacje:

Biuro Rezerwacji

  • t: (+48) 22 5442 850 (pon.–piąt., godz. 9–16)
  • m: bilety@muzeum-wilanow.pl

_____________________________________________________________________________

Jarmark kreatywności.png

Na zakończenie Warszawskich Dni Seniora 1 października odbędzie się piknik w Ogrodzie Saskim – „Jarmark kreatywności”, organizowany przez stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. Podczas pikniku będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach kaligrafii organizowanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

„Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka”

Warsztaty są adresowane nie tylko do miłośników kaligrafii, ale również do osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie pismo angielskie, którego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III, który przez ponad 20 lat rezydował w pałacu w Wilanowie. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności itd.

Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja).

Termin: 1 października, godz. 11–16
Miejsce: Ogród Saski 

_____________________________________________________________________________

box-Kultura-Dostepna-2016-bez-kropki.png

Zajęcia realizowane w ramach ministerialnego programu Kultura Dostępna. Dzięki wsparciu MKiDN Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało bogatą ofertę bezpłatnych spotkań muzealnych i przyrodniczych oraz warsztatów dla rodzin z dziećmi, które stanowią znakomitą okazję do poznania pałacu i jego mieszkańców oraz twórczych prac inspirowanych historią i kulturą dawnej Rzeczypospolitej. 

Więcej o programie TUTAJ.

Pełna oferta dla gości indywidualnych TUTAJ.

Podziel się:
Wykop Facebook
kaligrafia, kałamarz.jpg

Podziel się opinią z muzeum! | ankieta dla gości (artykuł)

Zachęcamy do wypełnienia ankiety internetowej dla uczestników programów edukacyjnych i rekonstrukcyjnych dla gości indywidualnych

wolontariat.jpg

Wolontariat w Muzeum Pałacu w Wilanowie (artykuł)

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zostać wolontariuszami w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Zobacz pałac, fot. Z. Reszka.jpg

Zobacz pałac i park! | oprowadzanie w cenie biletu (aktualność)

W każdą sobotę i niedzielę zapraszamy gości indywidualnych na godz. 11 i 13 na oprowadzanie po pałacu i parku w Wilanowie!