UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Lekcje historyczne

rodzina krolewska lalki.jpg

Królewska rodzina (3–6 lat)               

– zajęcia prowadzone także w języku angielskim 
– zajęcia oraz pomocnicze materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu

Kim byli członkowie rodziny królewskiej, która zamieszkiwała w pałacu w Wilanowie latem? Skąd wiemy, które pomieszczenie należało do króla lub królowej? W trakcie spaceru po najstarszej części pałacu poznamy wszystkich członków rodziny królewskiej oraz rozszyfrujemy zabawne przezwiska nadane królewnie i królewiczom. Dowiemy się, czym pałac różni się od zamku oraz jak królewska rodzina spędzała czas w Wilanowie. Policzymy, kto zajmował większą liczbę komnat – król czy królowa? W królewskim orszaku podążymy z kolorowanką i królewskimi lalkami wykonanymi przez artystkę.

Zwierzaki, stwory i potwory (3–6 lat)

Wyruszmy w podróż do krainy starożytnych mitologii na spotkanie zwierzaków, stworów i potworów. Ukryte w dekoracjach pałacowych sfinksy, przyczajone na barokowych obrazach centaury oraz inne fantastyczne stwory czekają na odkrycie przez dzielnych poszukiwaczy. Dowiemy się, co łączyło króla Jana III z hippokampem, oraz rozwiążemy zagadkę sfinksa przedstawionego w sypialni królowej Marysieńki. Bawiąc się na dywanie edukacyjnym, poznamy nazwy stworów znanych z mitologii, a następnie stworzymy z włóczki znikostwory, które w magiczny sposób powstają, ale równie zagadkowo potrafią znikać.

Wizyta u króla (6–12 lat)             

– zajęcia prowadzone także w języku angielskim 
– zajęcia oraz pomocnicze materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu

Chociaż Jan III nie podejmie nas w swojej rezydencji osobiście, to poznamy go całkiem dobrze podczas zwiedzania komnat, w których i on przebywał. Dowiemy się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Odpowiemy też na pytanie, czy zwycięzca spod Wiednia naprawdę wyruszył na wojnę w sandałach. Spostrzegawczy goście znajdą w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę. Wreszcie przez chwilę będzie można się poczuć jak XVII-wieczny szlachcic, wkładając żupan i kontusz...

wizyta u królowej, fot. R. Pudło.jpg

Wizyta u królowej (6–12 lat)         

– zajęcia oraz pomocnicze materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu

Spróbujemy spojrzeć na rezydencję wilanowską oczami królowej Marysieńki – niezwykłej kobiety, skromnej francuskiej dwórki, która została królową wielkiego państwa. Jak ubierała się na co dzień królowa? Co przysparzało jej zmartwień, a z czego czerpała największą radość? Lekcja stanowi ciekawe dopełnienie Wizyty u króla.

Pierwsza gwiazdka (6–12 lat)            

– zajęcia sezonowe

To zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych, związanych z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Pokażemy, że postać Świętego Mikołaja powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie ma niewiele wspólnego z pierwowzorem – biskupem w ornacie i mitrze. Zastanowimy się też, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odniesiemy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Zapraszamy do podróży po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!

Król wojownik (8–11 lat)

Spacerując po królewskich komnatach, zobaczysz dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa króla Jana III. Dowiesz się z nich, jakiego rodzaju bronią posługiwał się król i jaką zbroję nosił. Rozwiązując zagadki umieszczone w karcie, poznasz nazwy miejsc, w których król stoczył zwycięskie bitwy, dowiesz się, jakimi cechami charakteru musi odznaczać się doskonały wódz, jakie listy w czasie wypraw wojennych król wysyłał do królowej Marysieńki i jak nazywał się jego ulubiony rumak. W czasie zajęć przekonasz się również, o czym musiał pamiętać artysta, uwieczniając wygląd zwycięskiego wodza, oraz sam wczujesz się w rolę nadwornego portrecisty, malując portret króla wojownika.

Sypialnia Króla, fot. Z. Reszka

Obyczaje w dawnej Polsce (10–12 lat)

Jak wyglądało życie codzienne przeciętnego szlachcica? Co łączyło go z tajemniczymi Sarmatami? Czy rzeczywiście wszyscy Polacy znali łacinę, jak twierdzili zagraniczni podróżni? Jak przyrządzano chrapy łosia i ogon bobra? Dlaczego przygotowania do tradycyjnego, staropolskiego pogrzebu trwały miesiącami i kto to jest archimimus? W trakcie lekcji nie tylko odpowiemy na te pytania, ale też nauczymy się wiązać pas kontuszowy i przekonamy się, czy strój szlachecki był wygodny.

Mitologiczny kod Wilanowa (10–12 lat)

Naszymi przewodnikami po wilanowskim pałacu będą antyczni bogowie i herosi. Spoglądają na nas z malowideł i dekoracji. Dlaczego Jan III tak bardzo lubił ich towarzystwo? Odpowiedź zabrzmi nieco tajemniczo: mityczne motywy w Wilanowie to nie tylko ozdoba. To kod, za pomocą którego król chciał przekazać coś bardzo ważnego. Rozszyfruj go razem z nami! Zajęcia polecane jako podsumowanie materiału z zakresu mitologii starożytnej Grecji i Rzymu.

Wnętrza pałacu i ich symbolika (13–19 lat)             

– zajęcia prowadzone także w języku angielskim 
– zajęcia oraz pomocnicze materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu

Dzieła sztuki dekorujące wnętrza pałacu wilanowskiego mówią. Ogromną satysfakcję sprawia możliwość zrozumienia ich języka. To właśnie symbole pozwalają na przekazywanie bogatych treści w skondensowany, lecz często także niejednoznaczny i przewrotny sposób. Podczas zajęć przekonamy się, że umiejętność wnikliwej obserwacji stanowi klucz do odczytania symbolicznych i alegorycznych znaczeń. Analizując wybrane dzieła sztuki, dowiemy się, co Jan III chciał przekazać zarówno współczesnym sobie, jak i potomnym.

Na sarmackim dworze (13–19 lat)

Król Jan III wzniósł swą wilanowską rezydencję, by – jak na prawdziwego Sarmatę przystało – cieszyć się urokami życia na wsi, odpoczywać w otoczeniu przyrody, doglądać prac związanych z uprawą roli i ogrodnictwem. Przyglądając się uważnie dekoracjom pałacu, znajdziemy w nich odbicie ziemiańskich upodobań króla. O sarmackich ucztach opowiedzą nam barwne przepisy staropolskiej kuchni, dotyczące takich dań jak: łapy niedźwiedzia, gęś czarna czy bobrowe ogony. Uczestnicy będą mieli okazję przymierzyć elementy staropolskiego stroju – żupan, pas kontuszowy, kołpak – a następnie zidentyfikować je na XVII-wiecznych portretach w wilanowskiej galerii portretów.

Wilanów perłą baroku (13–19 lat)

Pałac wilanowski to jedyna barokowa rezydencja królewska w Polsce – perła polskiego baroku. Ale czym właściwie jest barok? Co w nim wyjątkowego i przełomowego? Jakimi „sztuczkami” posługiwali się artyści, by zmylić ludzkie oko? W trakcie spaceru po wnętrzach pałacu odpowiemy na te i inne pytania oraz zdefiniujemy podstawowe cechy stylistyczne baroku na podstawie konkretnych przykładów. Zajęcia polecane jako rozszerzenie wiedzy z zakresu sztuki barokowej.

Konserwacja Pokój o Trzech Oknach POIiŚ 2015 fot. J. Andrzejewski (4).JPG

Zakochany król i królowa (15–19 lat)         

– zajęcia oraz pomocnicze materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu

Pałac w Wilanowie to rezydencja zakochanej pary królewskiej. Jaki był naprawdę związek przepięknej Francuzki i walecznego Sarmaty? Odpowiedzi będziemy szukać w listach miłosnych, które pozostawili po sobie Jan III i Maria Kazimiera. Spróbujemy odczytać także miłosne treści ukryte w dekoracji pałacowej. Cykl fresków mitologicznych zdobiących galerie pałacu prezentujący sceny ulubionej opowieści króla – o Amorze i Psyche – pozwoli nam zrekonstruować ten niezwykle barwny mit. Spotkanie jest okazją do rozmowy o zwyczajach ślubnych w dawnej Rzeczypospolitej, dawnych kanonach urody czy afrodyzjakach. W oparciu o wybrane przykłady staropolskiego słownictwa miłosnego uczestnicy będą mogli spróbować swych sił w trudnej sztuce epistolografii i stworzyć własny list miłosny.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
rodzina krolewska lalki.jpg

Kultura Dostępna | dla grup zorganizowanych (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu Kultura Dostępna dla grup zorganizowanych. Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja, liczba miejsc ograniczona.

Bursztynowa korona1, fot. R. Pudło.jpg

Warsztaty historyczne (artykuł)

Służą pogłębieniu wiedzy w zakresie wybranego tematu. Odbywają się one w sposób stacjonarny (w wybranej sali lub w sezonie w namiocie edukacyjnym rozstawionym w parku lub w sali edukacyjnej w Wozowni). Zależnie od tematu wykorzystują też część ekspozycji muzealnej.

zajęcia przyrodnicze, fot. R. Pudło.jpg

Lekcje przyrodnicze (artykuł)

W ramach lekcji przyrodniczych uczestnicy poznają tajemnice zwierząt i roślin parkowych, jak również mają okazję wykonać proste eksperymenty. Zajęcia odbywają się zarówno w plenerze, jak i w sali edukacyjnej.

wydra zwana robakiem, fot. R. Pudło.jpg

Warsztaty przyrodnicze (artykuł)

Pozwalają przyjrzeć się bliżej wybranym mieszkańcom wilanowskich ogrodów. Łączą wiedzę z zabawą i przygodą.

il.1 Brama do pałacu.jpg

Jak zaplanować wizytę w muzeum? (artykuł)

Drodzy Nauczyciele, jeśli planujecie wraz z uczniami odwiedzić Muzeum Pałac w Wilanowie i chcecie, aby ta wizyta była dla uczniów jak najciekawsza i najkorzystniejsza pod względem edukacyjnym, zebraliśmy dla Państwa informacje, które pomogą Państwu odpowiednio się do tego przygotować.

Edukacja_logo.jpg

Edukacja – rezerwacja i informacje (artykuł)

Tu znajdują się wszystkie informacje o tym, gdzie zarezerwować spotkania muzealne i przyrodnicze oraz warsztaty, ile one kosztują, a także gdzie znaleźć więcej szczegółów dotyczących propozycji edukacyjnej Muzeum Pałacu w Wilanowie.