UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Artykuły przedstawione w kolejnym numerze Wilanowskiego Informatora Wilanowskiego 2014 zawierają najnowsze ustalenia źródłowe i interpretacje dziejów pałacu i gustów jego mieszkańców... Profesjonalne badania przybliżają nam świat minionych epok.Montaż łoża w Sypialni Królowej

31_montaż waz w sypialni królowej 2.jpg

Po zakończeniu prac prowadzonych w ramach projektu „Restauracja wnętrz pierwszego w Polsce muzeum sztuki - Muzeum Pałac w Wilanowie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Sypialnia Królowej uzyskała nowe wyposażenie w postaci wstępnej wersji łoża paradnego. Oryginalne łoże, jak też jego wizerunki, nie zachowały się. Podstawą do opracowania obecnej formy i dekoracji mebla były projekty Daniela Marot, rysownika i designera króla Ludwika XIV.

Lambrekiny baldachimu dekorują metalowe galony w układzie wstęgowym oraz dwie sterczyny z bukietami piór.

Wzorem do wykonania replik wazonów były znajdujące się zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu sterczyny od łoża paradnego z początku XVIII wieku.

Uzupełnieniem nowej aranżacji jest stanowiąca nakrycie na łoże kopia jedwabnej haftowanej tkaniny wschodniej, łączonej z osobą Marii Kazimiery.

Nadal prowadzone będą prace nad ostateczną wersją paradnego łoża z Sypialni Królowej. Podstawą projektu będzie materiał porównawczy, a także najwcześniejsze opisy zamieszczone w wilanowskich inwentarzach.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Daniel Marot_lambrekin.JPG

Daniel Marot (artykuł)

Daniel Marot (1661 – 1752), syn i uczeń Jeana, architekta króla Ludwika XIV. Po 1685 roku działał w Holandii, na …

31_02.oryginał - całość.jpg

Makata chińska i jej kopia (artykuł)

W zbiorach tkanin Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się podarowana w 1983 roku przez księcia Romana Sanguszko niezwykle niegdyś barwna …