UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Michelangelo Palloni był artystą wrażliwym na kolor i światło, potrafiącym umiejętnie budować ekspresyjną narrację z pomocą póz i gestów oraz grupować postaci w zretoryzowanej kompozycji, często w skrócie perspektywicznym, w oprawie doskonale rozrysowanej architektury.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Mapa Rzeczypospolitej

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Grafika
Vincenzo Maria Coronelli
Wenecja
1692 r.
Miedzioryt, papier
60,5 x 46 cm oraz 60,5 x 46 cm
Wil.5059/1 oraz Wil.5059/2

Mapa Rzeczypospolitej_1.jpg

Twórcą tej dwuczęściowej mapy Polski (skala ok. 1: 2 000 000) jest Vincenzo Maria Coronelli (1650–1718), franciszkanin i uznany teolog, a zarazem niezwykle zasłużona postać w dziejach światowej kartografii. Za jego sprawą wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną w XVII-wiecznych Włoszech i nastąpiło podniesienie jej do znaczącego w całej Europie poziomu. Coronelli wydał przeszło 500 map, był twórcą globusów, a jednym z jego najbardziej zadziwiających dzieł jest sfera świata o średnicy prawie 4 m (3,87!), wykonana dla Ludwika XIV. W 1684 r. Vincezno Maria Coronelli założył pierwsze towarzystwo geograficzne na świecie, Accademia Cosmografica degli Argonauti. Jednym z zasłużonych członków stowarzyszenia, którego mianem protektora nazywał sam założyciel, był Jan III Sobieski (w dziele Isola di Rodi z 1688 r. nazwany jest: protettore dell’Accademia).

Mapa Rzeczypospolitej_2.jpg

Przyznany królowi tytuł nie był jedynie pustym gestem, ale rzeczywiście wynikał z umysłowych predyspozycji polskiego monarchy. Poprzez pochodzące z epoki źródła, które dziś szczęśliwie znamy, król jawi się jako świadomy koneser kartografii. Współczesne mu opinie notowały: doskonały z niego geograf, z kolei w jednym z zachowanych inwentarzy żółkiewskich z 1699 r. wymieniona jest nawet mappa ręką śp. Króla Jegomości pisana.

Mapa Rzeczypospolitej_3.jpg

Omawiana tu dwuczęściowa mapa Rzeczypospolitej pochodzi z wydanego w 1692 r. atlasu Corso Geografio Universale. Ma dwa ozdobne kartusze, każdy z nich dekoruje jedną z części. Na partii wschodniej kartusz oprawiony jest w 13 herbów ziem Rzeczypospolitej. Na zachodniej – przemiennie ułożone pola z krzyżem jerozolimskim i lwem weneckim. Ponadto na tej części, u dołu, znajduje się herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Orzeł i Pogoń, a w sercu tarczy widnieje Janina Sobieskich okolona łańcuchem Orderu św. Ducha, otrzymanego przez króla Jana w 1676 r.

Marta Gołąbek

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Wilanow_mapa_l.30_BN.jpg

Mapa II Rzeczpospolitej z postacią Jana Sobieskiego (artykuł, Sobiesciana)

lata 30. XX w., Biblioteka Narodowa w Warszawie
Na wydanej w latach 30. XX wieku mapie Polski oznaczono najważniejsze miajsca …

mapa_dorzecza_dunaju_fragment_fot_m_golabek.JPG

Mapa dorzecza Dunaju w dwóch częściach (artykuł, Sobiesciana)

Vincenzo Maria Coronelli, 1688, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Warszawa, Polska
Mapa ukazuje tereny położone w dorzeczu Dunaju. W dekoracyjnej oprawie kartusza na …