UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.Marcowe „zdobywanie” Herkulesów.

figura_herkulesa.jpg

W trakcie przeglądu stanu rzeźb ogrodowych w dniu 26 marca 2019 r., zauważono ślady błota i odciski butów na kopiach kamiennych figur Herkulesów. Dwie z czterech rzeźb znajdujących się na nabrzeżu Jeziorka Wilanowskiego, były „zdobywane” od strony południowej. Po dokładnych oględzinach, nie stwierdzono jednak poważniejszych uszkodzeń poza zabrudzeniami, otarciami i drobnym ubytkiem na krawędzi postumentu jednej z kopii. Nie wiemy co było motywem działania osoby lub grupy osób, które wspinały się na niedawno zamontowane rzeźby Herkulesów. Zwykle akty wandalizmu w naszym Muzeum pojawiają się kilka razy w roku. Ich sprawcy mają złudne poczucie bezkarności, nie myśląc o skutkach swoich działań, np. nieszczęśliwych wypadkach, czy późniejszej odpowiedzialności karnej, związanej z konserwacją bądź rekonstrukcją uszkodzonych eksponatów, co związane jest z poniesieniem nakładów finansowych.

figura_herkulesa_odcisk_buta.jpg

Nawet jeśli powodem „zdobywania” Herkulesów była wyjątkowa wrażliwość na piękno sztuki, nie oznacza to braku poważnych konsekwencji - u stóp figur znajduje się stromy brzeg, poniżej którego jest zbiornik wodny o głębokości ponad 5 metrów.

Chcielibyśmy w przyszłości uniknąć podobnych aktów, dlatego po zaistniałej sytuacji kierujemy swoje działania na zwiększoną ochronę Muzeum. Oprócz powiększenia obszaru monitoringu wizyjnego na terenie ogrodów wilanowskich, zdecydowano o wprowadzeniu dodatkowych patroli na terenie Dolnego Tarasu.

tekst i zdjęcia: Irma Fuks-Rembisz

logotypy POIiŚ3

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
herkulesy_kopie_na_nabrzezu_jeziora_wilanowskiego_fot_i_fuks-rembisz_01.jpg

Herkulesy i ich kopie – gotowe (artykuł)

Prace przy konserwacji czterech barokowych figur Herkulesów wraz z rzeźbionymi postumentami oraz przy wykonaniu ich kopii zostały zakończone. Zrealizowano je …

prace_przy_herkulesach1.jpg

Prace przy Herkulesach (artykuł)

Od lipca 2017 roku trwają prace konserwatorskie przy barokowych figurach Herkulesów wraz z ich rzeźbionymi postumentami. Zadanie będzie realizowane przez …