nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

Jan Sobieski to postać tak barwna i ważna dla historii Polski, że jego biografią można by obdzielić kilka osób i żadna z nich pewnie nie wiodłaby nudnego żywota. Przedstawiamy dziesięć lat z życia Jana Sobieskiego, które poprzedziły objęcie przezeń tronu polskiego (1665–1674). Prezentowana książka omawia okres decydujący dla jego wysunięcia się z drugiego planu na pierwsze miejsce w państwie jako wódz i polityk.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

Najczęściej zadawane pytania – sprawy merytoryczne PJM

Często dostajemy pytania związane z wilanowską rezydencją. Słyszymy je na dziedzińcu, czytamy w mejlach czy na profilu muzeum na Facebooku. Zebraliśmy je tutaj i odpowiadamy.

Podzielone są na pytania merytoryczne i organizacyjne. Zachęcamy do zadawania kolejnych pytań – na wszystkie chętnie odpowiemy.


Najczęściej zadawane pytania – brama PJM

Co oznacza napis nad bramą do ogrodu: „Ducite Sollicitae Quam Iucunda Oblivia Vitae”?

Tę inskrypcję, czyli napis, można przetłumaczyć tak: Mówcie, jak miłe zapomnienie o kłopotach życia, lub rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk.

Fragment jest zaczerpnięty z wiersza Horacego – starożytnego poety. Mówi o tym, jak słodko i przyjemnie można wypocząć w ogrodzie. Kamienna pergola, na której znajduje się inskrypcja, została dobudowana do skrzydła pałacu ok. 1852 r. Wykonano ją według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Wcześniej stały tam spichrze i stajnia. Pergola to typowy element starożytnych ogrodów rzymskich. Pokryta pnącą winoroślą kojarzy się z rzymskimi winnicami.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
PJM.JPG

Najczęściej zadawane pytania – sprawy organizacyjne PJM (artykuł)

1. Gdzie są toalety? Czy są toalety dla niepełnosprawnych? Toalety są w parku, zaraz za Oranżerią trzeba skręcić w lewo, są …

Plafon Jesień w Antykamerze Królowej.jpg

Plafon (Leksykon, PJM) (artykuł)

PLAFON to malowidło na płótnie zamocowane na suficie i otoczone dekoracyjną ramą. Mocuje się go tak, żeby oglądający miał wrażenie, …

Bliskie spotkanie z ważką. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Ciekawostki w PJM - przyroda ogrodów wilanowskich (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Dzięki projektowi „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanemu w ramach funduszy MF EOG możemy …