UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

44_sekrety_male.jpg

Sekrety dwóch amorków: zapomniane leonardiana w zbiorach wilanowskich. Problematyka konserwatorska, Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa 2007, 48 str. , 56 fot., 21 x 21 cm, oprawa miękka, ISBN 978-83-60959-20-6, cena 5 zł W kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie są dwa tajemnicze …


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Noc Muzeów | 19 maja

aktualność

Pokaz mody 4_fot. Maciej Lipiński.jpg

Wilanowskie muzeum łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, dawnych bohaterów i współczesną publiczność, bezcenne dzieła sztuki z wielu stron świata i nowoczesne technologie, ale przede wszystkim kultury Wschodu i Zachodu. Tym niezwykłym, niecodziennym, często zaskakującym związkom poświęcamy tegoroczną Noc Muzeów.  Zapraszamy na specjalne pokazy wyjątkowych dzieł sztuki, inspirujące warsztaty, pokazy rekonstrukcyjne, pokaz mody i wiele innych atrakcji. Dowiedzą się Państwo wiele o dawnych kulturach i zwyczajach, a my spróbujemy odpowiedzieć na każde pytanie.

Pałac

Zwiedzanie pałacu

godz. 19.00–24.00, ostatnie wejście o godz. 23.30

  • Apartamenty Królewskie na parterze pałacu: najpiękniejsze, najcenniejsze paradne komnaty króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery z oryginalną barokową dekoracją.
  • Wystawa czasowa w Wielkiej Sieni: tu zaprezentujemy olśniewające tkaniny tureckie, zdobyte pod Wiedniem przez króla Jana III, wypożyczone z klasztoru benedyktynek w Krzeszowie. Towarzyszyć im będzie wyjątkowej klasy portret króla Jana III, pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieła te w latach 2016–2017 zostały poddane konserwacji  i podczas Nocy Muzeów zostaną pokazane polskiej publiczności po raz pierwszy – w pełnym blasku.
  • Pokoje Chińskie i Myśliwskie (kolekcja sztuki orientalnej i zdobniczej) oraz Galeria Magazynowa – nowa przestrzeń ekspozycyjna w pałacu: tu prezentujemy ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu. Specjalnie zaprojektowane nowoczesne gabloty umożliwiają zwiedzającym oglądanie delikatnych eksponatów z bardzo bliska.

Parter pałacu (Apartamenty Królewskie i Wielka Sień) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Aplikacja Wilanów Guide

Aplikacja pełni funkcję przewodnika po muzeum i umożliwia gościom zwiedzanie pałacu według kilku ścieżek tematycznych: „Wnętrza i kolekcja”, „Odkrycia konserwatorskie”, „Dla dzieci”, „Kobiety w Wilanowie”. Wszystkie ścieżki dostępne są w kilku wersjach językowych, w tym również w języku migowym, w polskiej wersji językowej zostały uzupełnione o audiodeskrypcje omawianych obiektów.

Opowieści o obiektach w kolekcji

godz. 19.00–23.30 – prezentacje (dorośli i młodzież)

Historycy sztuki i konserwatorzy przybliżą gościom dzieła z wilanowskiej kolekcji sztuki dalekowschodniej oraz obiekty, które poprzez swoje egzotyczne pochodzenie łączą nasze muzeum ze sztuką z innych stron świata.

Dziedziniec

Kiermasz książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

godz. 19.00–24.00

Mądre i piękne książki sprzedajemy z atrakcyjnymi rabatami.

Skąd pochodzą kazuary

godz. 19.00–23.00 – warsztaty (rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat)

Warsztaty na dziedzińcu 3_fot. Maciej Lipiński.jpg

Kazuara – ptaka pochodzącego z odległych stron – można było spotkać w zwierzyńcu króla Jana III. W trakcie warsztatów plastycznych dowiemy się o nim więcej, przekonamy się również, jakie egzotyczne zwierzęta i rośliny można obecnie zobaczyć w ogrodach wilanowskich.

Podróże z kawą

godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)

Opowiemy o kawie – skąd pochodzi, jak trafiła do Europy i co ma wspólnego z królem Janem III.  Będzie można również spróbować swoich sił w rozpoznawaniu różnych gatunków kawy.

Widowisko historyczne

godz. 19.00 (dorośli)

Spektakl ukazujący życie na dworze Jana III. Wielka polityka i intrygi dworskie przeplatają się z barwnymi opowieściami o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i kulturze stołu biesiadnego.

Czar i wdzięk Niepodległej (1918–2018)

godz. 21.00 pokaz mody (w przypadku deszczu pokaz odbędzie się w Oranżerii)

Uczestniczki VI edycji programu „Debiutantki” i artyści Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie przedstawią widowisko kostiumowe inspirowane modą okresu międzywojennego. Wilanowską scenę zdominują długie, błyszczące suknie, cekiny, hafty ze złotych nici, perły, szklane paciorki i pióra.

Namiot Scriptorium Villa Nova (pergola)

Wilanowskie tapety

godz. 19.00–23.00 – warsztaty (dzieci powyżej 5 lat, młodzież, dorośli)

tapeta z chińskiego.jpg

Opowiemy o wystroju Pokojów Chińskich w pałacu i zaprezentujemy najdawniejszą metodę tworzenia papierowych dekoracji ściennych. Wykonamy odbitki z drzeworytu z dalekowschodnim motywem zdobiącym wilanowskie pokoje.

Farfurowy zawrót głowy

godz. 19.00–23.00 – warsztaty (dzieci powyżej 8 lat, młodzież, dorośli)

Opowiemy o znajdujących się w kolekcji wilanowskiej wyrobach i dekoracjach ceramicznych, nazywanych dawniej farfurami. Pokażemy też, jak odróżnić fajans od porcelany i wykonamy dekoracje naśladujące XVII-wieczną technikę zdobienia kafli kobaltem.

Villa Intrata

Co Turcy mogli jeść pod Wiedniem?

godz. 19.00–21.00 – warsztaty kulinarne (dorośli, wymagane zapisy)

Podczas warsztatów spojrzymy na historię wielkiej bitwy z perspektywy kuchni, w której wielką rolę odgrywały przyprawy, decydujące o smaku i wyglądzie potraw.

Zgłoszenia:

  • t: (+48) 22 5442 850 (od poniedziałku do piątku w godz. 9–16)
  • m: bilety@muzeum-wilanow.pl

Przedpole obok Domku Lanciego

Bułat – tajemnicza stal Wschodu

godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)

Po raz pierwszy w Warszawie będzie można zobaczyć rekonstrukcję unikalnego procesu wytopu bułatu, czyli stali służącej do wytwarzania broni, znanej również jako damascen, który łączy w sobie twardość i sprężystość. Umiejętność tego tradycyjnego sposobu produkcji jest obecnie rzadka  i jego recepturę  bada i odtwarza archeologia eksperymentalna.

Turecki kard – majstersztyk rzemieślnika, narzędzie żołnierza, ozdoba eleganta

godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)

Pokaz kucia karda, czyli noża, jednego z bardziej niezwykłych elementów uzbrojenia tureckiego, będzie nie tylko popisem umiejętności wilanowskich rekonstruktorów, ale także opowieścią o znaczeniu i roli tej ozdoby strojów i wyznacznika społecznego statusu właściciela. Oryginalne egzemplarze karda można obejrzeć w kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Partner:

  

Podziel się:
Wykop Facebook
Monumenta_przepisy_okladka_front_S.jpg

Nowe książki wilanowskie (artykuł)

Zachęcamy do lektury książek wydawanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Rzetelna widza spotyka się w nich z piękną oprawą graficzną – prawdziwa uczta dla umysłu i zmysłów.

0777_Gabinet_Farfurowy_konserwacja_fot_J_Martusewicz.JPG

Konserwacja i restauracja Gabinetu Farfurowego (film)

Film opowiada o pracach konserwatorskich przy ceramicznej dekoracji ścian Gabinetu Farfurowego, znajdującego się na piętrze pałacu króla Jana III w …

Sceny z wojny tureckiej - Jan III Sobieski, Bratislava City Gallery, A 2492.jpg

Scena z wojny tureckiej - Jan III Sobieski (artykuł, Sobiesciana)

2. poł. XVIII w., Galéria mesta Bratislavy, Bratysława, Słowacja
Nieznany środkowoeuropejski malarz z drugiej połowy XVIII wieku przedstawił scenę z bitwy …

Muhammed IV w otoczeniu dworu

Ceremonialny pokłon przed sułtanem tureckim (artykuł, Silva Rerum)

Francuskie la révérece czy niemieckie die Reverenz pochodzi od łacińskiego czasownika vereri i oznacza „oddawać honor”. Na scenie barokowego theatrum …

Hagia Sophia przebudowana na meczet za Mehmeda II Zdobywcy Tygodnik Ilustrowany 1864.jpg

O obyczajach tureckich (artykuł, Silva Rerum)

Obyczaje Turków intrygowały dawnych Polaków, wzbudzając skrajne emocje. Jak zawsze najbardziej wyważony sąd pozostawili ci, którym dane było nie tylko …

żelazny_młynek_do_kawy_XVIIIw..JPG

Cudzoziemskie ziarnka, czyli kawa w sarmackiej aptece (artykuł, Silva Rerum)

Wzbudzająca wiele kontrowersji, niejednoznacznie oceniana zmieniła stołowe obyczaje Polaków i zagościła na dobre we współczesnej kulturze – kawa. Dziś jest …

44_serwis do kawy_odiot.jpg

Kawa po polsku (artykuł, Silva Rerum)

Jedną z najbardziej charakterystycznych przemian nie tylko kuchni, ale także obyczajów i kultury w XVII i XVIII wieku było rozpowszechnienie …

4. Konserwacja stoły nanban 2017, fot. Z. Reszka.jpg

Konserwacja unikatowego japońskiego stołu Namban (artykuł)

Dzięki finansowemu wsparciu japońskiej fundacji Sumitomo i współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z wybitnymi znawcami azjatyckiej laki trwa konserwacja siedemnastowiecznego stołu w typie Namban (nanban) z kolekcji wilanowskiej. Jest to jeden z pierwszych projektów konserwatorskich angażujących jednocześnie specjalistów z Japonii i Europy. Wpisuje się on w trwającą od lat dziewięćdziesiątych współpracę naukową i konserwatorską między Japonią a instytucjami światowymi, w których zbiorach znajdują się dzieła sztuki dekorowane laką wschodnią – niezwykli świadkowie nowożytnych kontaktów między Wschodem a Zachodem. Dzięki tej wymianie wiedzy i doświadczeń wypracowywana jest strategia ochrony tych bardzo delikatnych orientalnych eksponatów.