UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


O muzyce dawnej w Wilanowie

Muzyka od wieków towarzyszyła człowiekowi w różnych sferach życia – zarówno w pracy, zabawie, odpoczynku, jak i w rozmaitych obrzędach. W czasach króla Jana III była nieodzownym elementem życia rezydencji, uświetniając uroczystości, ale też rozbrzmiewając na co dzień w różnych zakątkach pałacu i królewskiego ogrodu. Ważną rolą muzeum jest zgłębianie, odtwarzanie i zachowywanie tej pięknej tradycji. Chcemy popularyzować muzykę dawną w celach edukacyjnych i kulturalnych.

Ważnym elementem naszej działalności jest wspieranie inicjatyw, które mają na celu interpretację muzyki dawnej i ukazywanie jej zgodnie z założeniami epok, w których powstawała. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa prezentowanie muzyki na instrumentach dawnych bądź na ich kopiach. Jednym z przejawów naszych starań w tym kierunku jest działalność koncertowa. Od wielu lat w komnatach pałacu oraz jego otoczeniu organizujemy projekty muzyczne. W ciągu ostatnich kilku lat odbyło się kilkaset koncertów, średnio około 40 rocznie.

Ten dorobek nie byłby tak bogaty, gdyby nie owocne współdziałanie muzeum z różnymi instytucjami i organizacjami, takimi jak: Fundacja „Concert Spirituel”, Filharmonia im. Romualda Traugutta, Stowarzyszenie „Akademia Wilanowska”, Fundacja „Cultura Animi”, Mazowieckie Biuro Koncertowe, Warszawska Opera Kameralna czy Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina Warszawie. Dzięki tej współpracy możemy cieszyć się w Wilanowie ciekawymi programami muzycznym, festiwalami i cyklami koncertów. Wiele z nich już na stałe wpisało się w program kulturalny muzeum.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą muzyczną, żywiąc nadzieję, że zainteresuje ona nie tylko melomanów, ale również tych, którzy dopiero odkrywają w sobie pasje muzyczne.

Podziel się:
Wykop Facebook
2013-08-14
Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery w Rzymie_okładka.jpg

Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery w Rzymie (artykuł)

Królowa Maria Kazimiera była osobą ze wszech miar niezwykłą; obdarzona nie tylko wybitną urodą, ale też nieprzeciętnym umysłem, miała ogromne ambicje polityczne i należała do grona sawantek. Była przy tym kobietą spełnioną, kochaną przez swego drugiego męża Jana Sobieskiego i czułą matką gromadki dzieci. Dr Aneta Markuszewska przedstawia jeszcze inne oblicze Marysieńki – wybitnej koneserki muzyki i mecenaski, która już jako królowa wdowa realizowała swoje estetyczne ambicje rezydując w Rzymie (1699–1714).

66_klawikord.jpg

Jak muzyka kameralna łagodziła w Wilanowie obyczaje (artykuł, Silva Rerum)

Jakub Sobieski, wysyłając w 1645 roku na zagraniczne studia swych nastoletnich synów, Marka i Jana, w ojcowskiej instrukcji zalecał potomkom: …

top_e-learn_muzyka.jpg

Koncert u Sobieskich (e-learning)

Z muzyką w życiu Sobieskich związany jest jeden z najcenniejszych obiektów w kolekcji wilanowskiej - wieko klawikordu lub wirginału z …

57_michał anioł palloni, zaślubiny psyche, freski w galerii południowej pałacu wilanowskiego..jpg

Sztuka króla, król sztuki (film)

Wykształcony, obyty w świecie i władający obcymi językami król Jan III był znawcą wojennego rzemiosła, ale też sztuk pięknych i wszelkich nauk. Zasłynął jako mecenas wybitnych malarzy, należał do pierwszego towarzystwa geograficznego na świecie i pisał listy, w których opisywał świat i pięknie wyrażał miłość.