UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Portret nieznanego architekta z dziewczynką

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
François Dorly (Dosly)
Francja
1749
Pastel, papier, płótno
114,5 x 97,5 cm
Wil.1996

Portret nieznanego architekta z dziewczynką.jpg

Sygn. z lewej, nad oparciem fotela, bielą ołowiową: Dorly 1749

Dane biograficzne francuskiego pastelisty są bardzo skąpe. Wiadomo, że działał w Paryżu, ale był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie i wystawiał tam w latach 1751–1753. Przypuszczalnie jest tożsamy z wymienionym w leksykonach rytownikiem Dosly, którego odnotowano 1750 r. w Nancy jako nauczyciela rysunku.

Pastel wyróżnia się wysokim poziomem wykonania. Ukazuje nieznanego, siedzącego w fotelu mężczyznę (architekta lub inżyniera), z cyrklem w dłoni mierzącego wyrysowany na planszy projekt budowli, przypominającej most. Przy nim stoi mała dziewczynka. Ich twarze sprawiają wrażenie namalowanych realistycznie i bez pochlebstwa, a oczy zdają się bacznie obserwować widza. Fryzury i kostiumy malowane są swobodnie, z dbałością o oddanie wykwintnych szczegółów. Znaczne rozmiary pastelu, jak również jego niebanalna kompozycja, a także perfekcyjne prowadzenie kredki oraz subtelna kolorystyka, z dominantą tonów srebrzysto-błękitnych, są świadectwem talentu i umiejętności artysty.

Krystyna Gutowska-Dudek


drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Mlody_mezczyzna_z_fajka_1

Młody mężczyzna z fajką dmuchający na żar, Mężczyzna zapalający żagiew (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Oba obrazy Jana Lievensa, malarza holenderskiego, którego los zetknął najpierw z nauczycielem Rembrandta Pieterem Lastmanem, a potem z nim samym, …

Dziewczyna z listem.jpg

Dziewczyna z listem (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Niewielki obraz jest kopią sporządzoną prawdopodobnie na początku XIX w. na podstawie zaginionego dzieła Jeana-Bapstiste’a Greuze’a ze zbiorów wilanowskich, znanego …