UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Portret nieznanego architekta z dziewczynką

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
François Dorly (Dosly)
Francja
1749
Pastel, papier, płótno
114,5 x 97,5 cm
Wil.1996

Portret nieznanego architekta z dziewczynką.jpg

Sygn. z lewej, nad oparciem fotela, bielą ołowiową: Dorly 1749

Dane biograficzne francuskiego pastelisty są bardzo skąpe. Wiadomo, że działał w Paryżu, ale był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie i wystawiał tam w latach 1751–1753. Przypuszczalnie jest tożsamy z wymienionym w leksykonach rytownikiem Dosly, którego odnotowano 1750 r. w Nancy jako nauczyciela rysunku.

Pastel wyróżnia się wysokim poziomem wykonania. Ukazuje nieznanego, siedzącego w fotelu mężczyznę (architekta lub inżyniera), z cyrklem w dłoni mierzącego wyrysowany na planszy projekt budowli, przypominającej most. Przy nim stoi mała dziewczynka. Ich twarze sprawiają wrażenie namalowanych realistycznie i bez pochlebstwa, a oczy zdają się bacznie obserwować widza. Fryzury i kostiumy malowane są swobodnie, z dbałością o oddanie wykwintnych szczegółów. Znaczne rozmiary pastelu, jak również jego niebanalna kompozycja, a także perfekcyjne prowadzenie kredki oraz subtelna kolorystyka, z dominantą tonów srebrzysto-błękitnych, są świadectwem talentu i umiejętności artysty.

Krystyna Gutowska-Dudek


drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Mlody_mezczyzna_z_fajka_1

Młody mężczyzna z fajką dmuchający na żar, Mężczyzna zapalający żagiew (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Oba obrazy Jana Lievensa, malarza holenderskiego, którego los zetknął najpierw z nauczycielem Rembrandta Pieterem Lastmanem, a potem z nim samym, …

Dziewczyna z listem.jpg

Dziewczyna z listem (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Niewielki obraz jest kopią sporządzoną prawdopodobnie na początku XIX w. na podstawie zaginionego dzieła Jeana-Bapstiste’a Greuze’a ze zbiorów wilanowskich, znanego …