UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Na przełomie XV i XVI wieku, w ciągu zaledwie trzydziestu lat Polacy nie tylko zdecydowali, jakie wina lubią najbardziej, ale dali temu dowód na piśmie. W roku 1523 zniesiono cła na import wina, otwierając na oścież bramy węgrzynowi, a raczej rozmaitym gatunkom win, które pod tą zbiorczą nazwą zostały ukryte. Trunkom nierozerwalnie związanym z polską kulturą, obyczajem i upodobaniem, najpierw przywiązanego do tradycji Sarmaty, później – patriotycznie nastrojonego Polaka.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Pożegnanie pomnika przyrody

nawałnica 1 WWW.jpg

Podczas nawałnicy 21 czerwca 2018 r. straciliśmy pomnik przyrody. Blisko 180-letnia lipa drobnolistna (Tilia cordata) rosnąca we wschodniej części boskietów została powalona przez silny wiatr. Upadające drzewo zmiażdżyło pieczołowicie przez nas pielęgnowane zewnętrzne szpalery kwater boskietów.

Drzewo to było egzemplarzem szczególnym nie tylko przez wzgląd na swój wiek, ale także lokalizację. Rosła na krawędzi kwatery boskietu podkreślającej wschodni odcinek Osi Królewskiej. Wysoki poziom ubytku kominowego wewnątrz pnia pokazał, że czas tego drzewa i tak był już policzony.

W takich chwilach myślimy o sukcesji pokoleń. My jednak pozostawimy przetrwałą nasadę pnia i w jej wnętrzu posadzimy młody egzemplarz tego samego gatunku. Pozostawimy także odrosty korzeniowe wyrastające z ocalałego pnia jako nośnik historycznego materiału genetycznego utraconego drzewa.

Usuwanie skutków nawałnicy trwa. Naszych Gości prosimy o ostrożność.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
nawałnica 2 WWW.jpg

Usuwanie skutków nawałnicy (artykuł)

Szanowni Państwo,w parku trwa usuwanie skutków czwartkowej wichury. Prosimy o …