UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Jan Sobieski to postać tak barwna i ważna dla historii Polski, że jego biografią można by obdzielić kilka osób i żadna z nich pewnie nie wiodłaby nudnego żywota. Przedstawiamy dziesięć lat z życia Jana Sobieskiego, które poprzedziły objęcie przezeń tronu polskiego (1665–1674). Prezentowana książka omawia okres decydujący dla jego wysunięcia się z drugiego planu na pierwsze miejsce w państwie jako wódz i polityk.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Pozew Jana III Sobieskiego w związku ze skargą cechów gdańskich na Christiana Ohmutha, 16 marca 1676 r.

Sobiesciana

Pozew został skierowany do sądu asesorskiego 16 marca 1676 roku w związku ze skargą cechów gdańskich na Christiana Ohmutha, pastora, który zastąpił kontrowersyjnego Aegidiusa Straucha. Ponieważ nowy kaznodzieja znany był już z tego, że w trwającym konflikcie opowiadał się po stronie Rady, zbuntowani rzemieślnicy wystąpili przeciwko niemu i uniemożliwiali wygłaszanie kazań. Konflikt o podłożu gospodarczo-politycznym poszerzył się tym samym o sprawy religijne.

Dokument znajduje się w tomie rękopisów dotyczącym konfliktu cechów z władzami gdańskimi. Wolumin pochodzi z księgozbioru Karla Gottfrieda Ortmanna (zm. 1778).

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook