© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   01.05.2016

Kultura Dostępna | dla rodzin z dziećmi

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu Kultura Dostępna. Poniżej prezentujemy propozycje dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi. Więcej o programie TUTAJ.

WARSZTATY HISTORYCZNE

Sekretera – co za mebel!

Sekretera to mebel, który czaruje i intryguje. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ciekawość wzbudza każdy jej element, zwłaszcza liczne przegródki i szufladki. Zaskakująca, przemyślana w każdym szczególe wieloczęściowa konstrukcja zdradza funkcje pełnione przez mebel: służył on do pisania oraz przechowywania cennych dokumentów i kosztownych drobiazgów w zakamuflowanych skrytkach i schowkach. Jakie jeszcze inne przedmioty można było znaleźć w sekreterze i do czego one służyły? Jakie dodatkowe funkcje spełniał ów mebel? Dowiemy się w trakcie warsztatów! Podpowiemy również, w jaki sposób dziś możemy posegregować i ukryć nasze dokumenty, świadectwa szkolne, dyplomy, bezcenne prace plastyczne, by nie trafiły w niepowołane ręce… Uczestnicy warsztatów wykonają papierowy organizer.

Dla kogo: dzieci w wieku powyżej 8 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: 24 czerwca, godz. 10.30
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona 

Pozdrawiam z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki

Uczestnicy warsztatów poznają historie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki, który ma niebywałą okazję wybrać spośród fotografii te przedstawiające – jego zdaniem – najcenniejsze obiekty w zbiorach wilanowskich i stworzyć wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. Poznamy także tajniki scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem!

Dla kogo: dzieci w wieku powyżej 7 lat + opiekunowie
Termin: 7 lipca, godz. 10.30
Miejsce zbiórkinamiot Scriptorium Villa Nova
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów

Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

Historia zakładki książkowej 

W czasie warsztatów zaprezentujemy dzieje zakładki do książki. Przekonamy się, że ten niepozorny przedmiot ma fascynującą historię i na co dzień może być nam bardzo potrzebny i bliski. Uczestnicy warsztatów wykonają własną zakładkę w wybranej technice.

Dla kogo: dzieci w wieku powyżej 7 lat + opiekunowie
Termin: 23 czerwca, godz. 10.30
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów

Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

Farfurowy zawrót głowy

Czym fajans odróżnia się od porcelany – kolorystyką, rodzajem szkliwa, szlachetnością? Dowiemy się w trakcie warsztatów poświęconych dekoracjom ceramicznym, zwanym w dawnej Rzeczpospolitej farfurami. Poznamy przykłady wyrobów ceramicznych z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz wykonamy na płytce ceramicznej dekoracje w duchu XVII-wiecznej techniki zdobienia kafli kobaltem.

Dla kogo: dzieci od 10 lat  wraz z opiekunami
Termin: 14 lipca, godz. 10.00–12.00
Zbiórka: szatnia pałacowa
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

W królestwie Amora

Kim właściwie jest Amor? Figlarnym chłopczykiem, psotnym łobuzem, a może zuchwałym bożkiem? Jakie ma atrybuty? Łuk, kołczan, pochodnię? Jak odróżnić go wśród innych skrzydlatych puttów? Jeśli chcecie poznać wszystkie sekrety i grzeszki skrzydlatego Amora, to spotkajmy się u wrót jego królestwa. W królestwie Amora czeka na Was wiele niespodzianek, m.in. malowanie kredkami wodnymi obrazków z wizerunkami figlarnego chłopczyka, 
a następnie poprawianie ich konturów czarnym tuszem przy użyciu pióra złożonego z obsadki i stalówki. Do pomalowania farbami będą również odlewy gipsowe skrzydlatych puttów.

Dla kogo: dzieci w wieku powyżej 6 lat wraz z opiekunami
Termin: 21 lipca, godz. 10.30–12.30
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki
Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie trwania zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

Meble pełne tajemnic

Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik w postaci kabinetu, sekretery czy sekretarzyka. Były to meble, które służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania bibelotów. Pełniły także rolę podręcznej biblioteczki. Dekorowały prywatne apartamenty, nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki 
o wyrafinowanej konstrukcji. Rozbudzały ciekawość i zachęcały do odkrywania zakamuflowanych w nich skrytek. Pod ich urokiem pozostawali nie tylko ich użytkownicy, ale także poeci i pisarze. Sekretny mebel pojawia się w najsłynniejszej literackiej zagadce Lewisa Carolla – „Dlaczego kruk jest podobny do sekretarzyka?”. Odpowiedzi na pytanie Szalonego Kapelusznika poszukają uczestnicy warsztatów, podążając tropem kruka, poznając historię pisarskich mebli oraz bawiąc się anglojęzycznymi grami słownymi. A własnoręcznie pomalowany efektowny przycisk do papieru w kształcie kruka z pewnością będzie miłą pamiątką z warsztatów.

Dla kogo: dzieci od 10 lat  wraz z opiekunami
Termin: 28 lipca, godz. 10.00–12.00
Zbiórka: szatnia pałacowa
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

WARSZTATY KALIGRAFII

Zielnik kaligraficzny – róże historyczne 

W trakcie warsztatów zaprezentujemy karty zielnikowe z kolekcją róż, które można podziwiać w Ogrodzie Różanym oraz w kilku innych miejscach wilanowskiego parku. Opowiemy o najstarszej odmianie uprawianej w Europie, wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem „róże historyczne”, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej. 

Miłą pamiątką z warsztatów będzie wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży zaś wykaligrafujemy XVII-wiecznym krojem pisma.

Warsztaty poprzedzi spacer po wilanowskim Ogrodzie Różanym.

Dla kogo: dzieci w wieku powyżej 8 lat + opiekunowie
Termin: 30 czerwca, godz. 10.30
Miejsce zbiórki: przy bramie parkowej
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka

Odkryjmy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Wielką zaletą pisma angielskiego, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, 
a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, o owalności i ozdobności liter, itd. 
Zasiądziemy w niepowtarzalnej scenerii, przy drewnianych pulpitach, spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach.

Dla kogo: dzieci od 8 lat  wraz z opiekunami
Termin: 29 lipca, godz. 10.30–12.00
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

WARSZTATY STORYTELLINGU

Znane i nieznane legendy o królu Janie III

Znane, mało znane i zupełnie nieznane opowieści, w których pierwszoplanową rolę odgrywać będzie król Jan III lub oddany mu łyczakowski wesołek i śmiałek, zostaną opowiedziane w konwencji storytellingu. Wysłuchamy zarówno polskich, jak i lwowskich legend. Dowiemy się, jakie skarby król Jan III kazał zakopać pod słynnym dębem Bartkiem. Poznamy historię pewnego obrzędu związanego z obchodami Świąt Wielkanocnych, który zapoczątkował zwycięzca spod Wiednia w Wielopolu Skrzyńskim, czyli w dawnej Książęcej Górze. Rozbawią nas przygody niebywałego figlarza i spryciarza w jednej osobie, czyli królewskiego błazna o imieniu Józek. Wyjaśnimy również pochodzenie powiedzenia „rozebrał się jak do rosołu”. Wspomnimy również historię o szybkonogim rumaku królewskim, zwanym Pałaszem.

Po wysłuchaniu wszystkich opowieści wykonamy kukiełkę najsłynniejszego lwowskiego batiara, czyli królewskiego wesołka.

Warsztaty poprowadzą Ewelina Jarnutowska i Katarzyna Pietrzak.

Dla kogo: dzieci powyżej 7 lat + opiekunowie
Termin: 27 maja, godz. 18.30-20.00
Miejsce zbiórki: przy kasie
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów (do godz. 18.00) lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

WARSZTATY KONSERWATORSKIE

Cykl sześciu spotkań warsztatowych rozpocznie się w Galerii Magazynowej – nietypowym magazynie zbiorów, który jest otwarty dla zwiedzających. Poznamy nowoczesne zasady konserwacji, czyli opieki nad zabytkami. Dokładnie obejrzymy i zbadamy obiekty, które do tej pory były przechowywane w zamkniętych magazynach. Podczas każdego spotkania przyjrzymy się innej grupie zabytków: malarstwu, pracom na papierze, tkaninom, drewnu, ceramice i zegarom. Zbadamy, co im służy, a czego powinny unikać, aby móc przez kolejne wieki zachwycać oglądających.

Dla kogo: dzieci w wieku 7–12 lat + opiekunowie, zajęcia dostępne dla osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną

Terminy:

  • 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00 Malarstwo 
  • 6 maja, godz. 10.00-12.00  Papier 
  • 12 maja godz. 10.00-12.00  Tkaniny
  • 27 maja, godz. 10.00-12.00   Drewno
  • 3 czerwca, godz. 10.00-12.00   Ceramika
  • 17 czerwca, godz. 10.00-12.00  Zegary 

Miejsce zbiórki: szatnia pałacowa
Udział: obowiązuje rezerwacja; t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00) / m: bilety@muzeum-wilanow.pl; liczba miejsc ograniczona

SPOTKANIA MUZEALNE

Wizyta u króla

W czasie wizyty u króla Jana III udamy się na spacer po królewskich apartamentach. W dawnej rezydencji władcy obejrzymy jego portrety, przedmioty oraz malowidła sławiące jego męstwo. Ukryta w nich historia tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Jak przebiegała edukacja króla, jakie książki król gromadził? – dowiemy się tego, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. Zobaczymy, w co ubierał się król, i przekonamy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzymy się królewskim komnatom i dowiemy się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich sypialniach. Barwne anegdoty pozwolą poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla, zwanego Lwem Lechistanu.

Spotkania poprowadzą Dominika Macios i Wiktoria Radziejewska.

Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: każda sobota i niedziela lipca oraz sierpnia, godz. 10.30
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

SPOTKANIA PRZYRODNICZE

Król ogrodnik

Praca w ogrodzie bywa ciężka, ale przynosi bardzo dużo radości i satysfakcji. Nawet sam król Jan III z przyjemnością zajmował się ogrodami oraz dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością. W trakcie zajęć poznamy zasady tworzenia ogrodu barokowego. Dowiemy się, czym są heliotrop, karczoch, tuberoza bądź lubczyk oraz jakie znaczenie w barokowym ogrodzie miał kolor. Poznamy również licznych sprzymierzeńców ogrodnika w świecie zwierząt.

Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: każda sobota lipca oraz sierpnia, godz. 15–16.30
Miejsce zbiórki: przy kasie
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

Zielona wyprawa

To niezwykła wyprawa w świat parkowej przyrody. Dowiemy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach oraz parku, nauczymy się też je rozpoznawać. Poznamy przystosowania zwierząt do życia na lądzie (w parku) oraz w wodzie (w Jeziorze Wilanowskim). Zastanowimy się również, czy rośliny i zwierzęta są pożyteczne dla człowieka.

Dla kogo: dzieci w wieku 6-9 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: każda niedziela lipca oraz sierpnia, godz. 14.30–16
Miejsce zbiórki: przy kasie
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

 

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

___________________________________________________________

Szczegółowe informacje:

Katarzyna Pietrzak
Dział Edukacji
kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 54 42 758