© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   15.11.2018

Spotkania z dzikimi zwierzętami w parku wilanowskim

Spacerując po ogrodach wilanowskich, natknąć się można na zwierzęta, współtworzące z florą i człowiekiem wyjątkowe miejsce. Konary drzew i krzewów uginające się wiosną od kwiatów oraz letnie rabaty i łąki pełne są owadów. Na jeziorze, wśród drzew, w trawnikach, na budynkach i niebie obserwować można ptaki wielu gatunków. Wśród zarośli przemykają gryzonie i zwierzęta owadożerne, wieczorami pojawiają się nietoperze. W ogrodach spotkamy nawet kuny, bobry, wydry, lisy czy sarny.

Zwierzęta w mieście pełnią różne, niekiedy bardzo istotne funkcje, z których wiele przynosi nam bezpośrednie korzyści. Na przykład nietoperze, jerzyki, ważki polują na uciążliwe dla ludzi owady, takie jak komary i meszki. Ptaki śpiewem umilają pobyt w ogrodach. Obserwowanie zwierząt to ogromna przyjemność i niezwykłe doświadczenie. Nie musimy udawać się w dalekie strony, by podpatrywać ich życie. Zauważyliśmy, że coraz więcej dzikich zwierząt przystosowuje się do życia obok ludzi. Proces ten nazywamy synantropizacją.

Zimą zwierzęta z pobliskiego rezerwatu przyrody Morysin i okolicznych pól mogą przychodzić do parku po zamarzniętej tafli jeziora. Pamiętajmy, że mimo adaptacji do miasta i życia w bezpośredniej bliskości człowieka, są to wciąż dzikie istoty i bezpośredni kontakt z nimi może być groźny. Obserwujmy je z oddali, zachowując bezpieczny dystans. Cieszmy się ich obecnością, ale nie oswajajmy ich i nie przyzwyczajajmy do nas. Możemy skrzywdzić siebie i naszych mniejszych braci.

Prosimy o przestrzeganie zasad ostrożności w kontakcie z nimi. Nie podchodźmy do nich, nie straszmy i nie dokarmiajmy. Jeśli wydaje się, że zwierzę potrzebuje pomocy lub zachowuje się nietypowo – np. nie wykazuje lęku przed człowiekiem – należy zachować ostrożność i poinformować o tym pracownika muzeum.

Prosimy, by przed wizytą w ogrodach muzeum nasi goście zapoznali się z Regulaminem zwiedzania parku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz 10 zielonymi zasadami – poradnikiem dla rodziców i opiekunów w ogrodach.