© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.04.2017

Uczestnicy finału XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odwiedzili pałac w Wilanowie

7 kwietnia 2017 roku grupa uczestników finału XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W gronie uczestników Olimpiady są, jak co roku, nie tylko uczniowie z Polski, ale także z ośmiu innych krajów europejskich, m.in. z Litwy i Ukrainy. Wśród tych ostatnich spotkać można zarówno uczniów pochodzących z polskich rodzin, kultywujących rodzime tradycje, jak i tych, którzy poprzez fascynację polską kulturą zdobyli wiedzę o niej i posiedli, zadziwiającą niekiedy, znajomość języka w ciągu zaledwie kilku lat nauki. Ponadto, wilanowski pałac zwiedzili również uczniowie z Polski szczególnie zainteresowani literaturą i kulturą dawnych epok, która w ostatnich latach coraz częściej przyciąga uczestników zawodów finałowych.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego to konkurs z prawie 50-letnią tradycją, w którego organizację od samego początku zaangażowani są najwybitniejsi polscy literaturoznawcy, językoznawcy i nauczyciele związani z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Przede wszystkim jednak to instytucja skupiająca kilka pokoleń laureatów, finalistów i uczestników – ludzi nauki, nauczycieli, twórców kultury – którzy dziś kształtują obraz polskiej humanistyki.