© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   05.09.2016

Jak czytać dawne przepisy | warsztaty kulinarne dla dorosłych | 22 kwietnia

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła. Gdzie w tym wszystkim mieści się przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami! 


Podczas zajęć poznacie dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotujecie dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw. Zajęcia odbywają się w wilanowskiej kuchni Villa Intrata (ul. Stanisława Kostki Potockiego 23). Prowadzą je Maciej Nowicki i Norbert Sokołowski wraz z pomocnikami.

____________________________________________________________________

Harmonogram spotkań

18 marca: STAROPOLSKIE INSPIRACJE WIELKANOCNE

Zmienność dawnej kuchni warunkowana była przez pory roku, dostępność produktów oraz kalendarz liturgiczny. Trwa Wielki Post i zbliża się Wielkanoc, a zatem na warsztatach kulinarnych przybliżymy znane i nieznane zwyczaje oraz potrawy związane z tym czasem. Znów postaramy się oswoić produkty czy potrawy, które dziś nie kojarzą się z Wielkanocą.

Bilety wyprzedane

• 22 kwietnia: JAK CZYTAĆ DAWNE PRZEPISY?

Staropolskie przepisy opowiadają nam o czymś więcej niż tylko o tym, jak usmażyć rybę w papierowym pudełku, jak ze szczupaka przyrządzić wołowinę i jak ugotować zdrowotny bulion. Gdy odkryjemy, co to znaczy abucht i sołtonosy, gdy dowiemy się, czym był pekienflejsz, do czego używano wizigi i dlaczego objadano się jesiotrzyną, to po prostu lepiej zrozumiemy naszych przodków, wnikniemy w ich problemy, docenimy ich ogromną wiedzę, poznamy ich pasje i upodobania. Zapraszamy na warsztaty kulinarne, podczas których nauczymy się, jak czytać staropolskie przepisy.

UWAGA: W związku z odbywającym się tego dnia w Warszawie maratonem wyjątkowo te warsztaty rozpoczniemy o godz. 14.00.

Sprzedaż biletów od 9 kwietnia

• 27 maja: STAROPOLSKI OBIAD JARSKI

Jeśli obiad po staropolsku, to dużo, tłusto i przede wszystkim z mięsem? Niekoniecznie! W kuchni naszych przodków niemniej popularne niż dziczyzna były też rozmaite kasze i warzywa przyrządzane na bardzo wyszukane sposoby. Dania jarskie spożywano przez większą część roku, ponieważ dni postnych bywało nawet 200! Stanowiły one odrębną gałąź sztuki kulinarnej, w której kucharze realizowali swoje pasje artystyczne. Zapraszamy na lekki i zdrowy staropolski obiad jarski! 

Sprzedaż biletów od 14 maja

• 3 czerwca: CO PODAĆ JAKO CZWARTE DANIE? O STAROPOLSKICH KONFEKTACH

Łasuchów i miłośników słodkości zapraszamy na warsztaty kulinarne, podczas których przyrządzimy konfekty, czyli staropolskie słodycze. Sięgając do pierwszych polskich książek kucharskich, uzyskamy nietuzinkowe kompozycje smakowe. Cukier połączymy z ostrym, palącym smakiem i wyrazistym aromatem egzotycznych przypraw. Zaskoczymy nie tylko nietuzinkowym połączeniem smakowym, ale też formą.

Sprzedaż biletów od 21 maja

____________________________________________________________________

MIEJSCE: Villa Intrata

CZAS TRWANIA: godz. 12–14

KOSZT: 80 zł – bilet zwykły, 50 zł – bilet ulgowy (cena za jedne warsztaty)

BILETY można kupić:

  • stacjonarnie w kasie muzeum
  • przez internet

____________________________________________________________________

KONTAKT:

Paulina Szulist-Płuciniczak
e-mail: pszulist[at]muzeum-wilanow.pl 
tel.: 22 544 27 87

____________________________________________________________________

PATRONAT MEDIALNY

      

STAROPOLSKIE INSPIRACJE WIELKANOCNE