UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Buławy i buzdygany w Polsce od XVI do XVIII w. to pierwsza monografia poświęcona temu charakterystycznemu elementowi nowożytnego ceremoniału wojskowego w Rzeczypospolitej. Publikacja zawiera obszerne opracowanie przedstawiające ich historię, symbolikę oraz typologię. Ogromną zaletą książki jest jej warstwa ilustratorska - ponad 300, najwyższej jakości zdjęć pozwala szczegółowo zapoznać się z omawianymi obiektami.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Przewodnik multimedialny po parku Muzeum Pałacu w Wilanowie

Strona mobilna projektuMuzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie stworzyło kompleksowy system informacji składający się z fotokodów, aplikacji, stron mobilnych oraz warstwy rozszerzonej rzeczywistości. Blisko pięćdziesiąt obiektów na terenie letniej rezydencji króla Jana III oznaczonych zostało fotokodami, które po zeskanowaniu pozwalają na dostęp do lekkich stron mobilnych opisujących konkretne atrakcje. Wszystkie miejsca oraz obiekty znalazły się także w warstwie rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystującej technologię geolokalizacji. Aplikacja mobilna z kolei umożliwia zwiedzanie parku z multimedialnym przewodnikiem, który jednorazowo instaluje się w telefonie – następnie można z niego korzystać bez potrzeby połączenia z internetem. W zapoznawaniu się z wilanowskimi atrakcjami pomagają interaktywne mapy z funkcją nawigacji, opisy obiektów, zdjęcia i skaner fotokodów. Dzięki przewodnikowi można również posłuchać płyty z muzyką barokową oraz „Imaginarium wilanowskiego”, które prezentuje dźwięki dawnej podmiejskiej rezydencji króla (przykładowo: odgłosy natury, lekcje fechtunku, huk armat, podkuwanie koni itd.).

System informacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to:

  • 50 obiektów oznaczonych fotokodami (znaki graficzne odnoszące do stron mobilnych),
  • aplikacja,
  • warstwa rozszerzonej rzeczywistości,
  • strona mobilna.

Aplikacja Muzeum Pałac w WilanowieAplikacja „Muzeum Pałac w Wilanowie” to mobilny przewodnik turystyczny prezentujący ciekawe informacje i multimedia związane z wilanowskim pałacem – co ważne, bez konieczności stałego połączenia z internetem. Aplikacja posiada dwie wersje językowe: polską i angielską. Aplikacja po jednorazowym ściągnięciu faktycznie pozwala korzystać ze wszystkich treści oraz multimediów offline. Aplikacja pozwala na:

  • skanowanie fotokodów umieszczonych na 50 tabliczkach informacyjnych,
  • dostęp do opisów obiektów oraz multimediów,
  • dzięki technologii geolokalizacji – prezentację pozycji turysty oraz lokalizacji wszystkich obiektów systemu na mapie,
  • wyszukiwanie obiektów według kategorii (miejsca i obiekty historyczne, walory przyrodnicze, punkty widokowe).

Get it on Google Play

W skład projektu multimedialnego systemu informacyjnego Muzeum Pałacu w Wilanowie przeznaczonego na urządzenia mobilne wchodzi też warstwa rozszerzonej rzeczywistości programu Layar (dostępna pod nazwą „Pałac w Wilanowie”), przeznaczona dla użytkowników smartfonów. Po zainstalowaniu w telefonie programu Layar i wyszukaniu odpowiedniej warstwy możemy rozpocząć zwiedzanie, podążając za pojawiającymi się na obrazie z kamery telefonu wirtualnymi obiektami rozszerzonej rzeczywistości. W Layarze możliwy jest też tryb prezentacji obiektów w formie listy lub na mapie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu, na której znajduje się przewodnik, jak skorzystać z możliwości systemu informacji Muzeum Pałacu w Wilanowie, za pomocą swojego telefonu, tabletu lub innego urządzenia przenośnego.

Stworzenie systemu informacji było możliwe w ramach projektu „Rewaloryzacja i adaptacja przedpola pałacu w Wilanowie, barokowej perły mazowieckich rezydencji królewskich dla potrzeb obsługi i recepcji turystycznej – etap I”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013. Więcej o projekcie – tutaj.

Logo RPO

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
45_zrzut_wlasciciele2.jpg

Właściciele pałacu: Od króla do kustosza (multimedium)

Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …

kultura_i_natura_zrzut.jpg

Natura i kultura (multimedium)

Natura i kultura to w Wilanowie wartości równoważne. O historii rezydencji świadczą nie tylko mury pałacu i zgromadzone we wnętrzach …

baner_pois_ogrod_wloski.jpg

Dostępność Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (artykuł)

Dążymy do uniwersalnego kształtowania oferty kulturalno-edukacyjnej, aby każde z wydarzeń odpowiadało potrzebom naszych gości, w tym również gości z niepełnosprawnościami.

Pogoń na elewacji pałacu.jpg

Krótki film o Muzeum (film)

Czego nie wiesz, a co powinieneś wiedzieć o muzeum i ludziach, którzy w nim pracują.

7a1  konferencja EOG w ogrodach pałacowych_19.09.2011.jpg

Jak Muzeum Pałacu w Wilanowie wykorzystuje środki europejskie – film (film)

Zobacz, jak Muzeum Pałacu w Wilanowie wykorzystuje środki europejskie. Obejrzyj film o konferencji EOG podsumowującej …

baner_jak_ogladamy_obrazy.jpg

Percepcja piękna. Jak patrzymy na obrazy, które nam się podobają? (film)

Jak ludzie oglądają obrazy, które uznają za piękne, a jak te, które im się nie podobają? Okazuje się, że istnieją …

Edukacja_logo.jpg

Edukacja dla najmłodszych - film (film)

Muzeum Pałac w Wilanowie to miejsce pełne niezwykłych opowieści - o królu Janie III, jego pięknej żonie Marii Kazimierze i …