UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To smaczny wybór przepisów z pierwszej polskiej książki kucharskiej, Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, które - praktycznie każdy - może przyrządzić sobie we własnej kuchni. Starczy szczypta chęci i pół garści wyobraźni historycznej, aby przenieść się w czasy naszych przodków i posmakować ich życia!Sale wystawowe na piętrze pałacu – ekspozycja, która przeszła do historii

Galeria portretu staropolskiego na piętrze pałacu wilanowskiego, fot. Zbigniew Reszka.jpg

Ekspozycja na piętrze pałacu wilanowskiego ukończyła niedawno półwiecze (została otwarta w 1963 roku). Modernizacja i przebudowa tej przestrzeni, realizowana w latach 50.–60. XX wieku, nakierowana była na wybraną wówczas koncepcję prezentacji w tym miejscu historii malarstwa portretowego od XVI do XIX wieku.

57_strobel dominik zasławski.jpg

Na piętrze znalazły się – pochodzące tak z kolekcji wilanowskiej, jak i z innych zbiorów, przede wszystkim Muzeum Narodowego w Warszawie – m.in. słynne portrety trumienne, wspaniałe barokowe konterfekty słynnych polityków i dowódców, bogata galeria wizerunków postaci związanych z epoką oświecenia i wreszcie – w północnym skrzydle – portrety XIX-wieczne.

Osobny pokój zajmowały portrety przedstawicieli rodu Sobieskich, swój „zakątek” mieli również Sieniawscy i Czartoryscy – właściciele rezydencji wilanowskiej w XVIII wieku – jak i osoby związane z dworem ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta. Na ekspozycji znalazły się też cenne pasy kontuszowe i XIX-wieczne patriotyczne pamiątki, świadczące o podtrzymywaniu ducha niepodległościowego przez kolejne pokolenia.

57_august czartoryski.jpg

W 2012 roku, kiedy jasne było, że prace modernizacyjne i zmiany w przestrzeni galerii na pierwszym piętrze pałacu są konieczne, muzeum wydało książkę autorstwa Krystyny Gutowskiej-Dudek „Portret Polski. Tradycja i świadomość historyczna”, która jest dziś pamiątką po nieistniejącej już ekspozycji (można ją kupić w e-sklepie).

Od listopada 2017 roku piętro pałacu pozostaje zamknięte do publiczności. W październiku 2018 roku rozpoczną się tam prace budowlane w ramach projektu „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie”, a nową ekspozycję będzie można podziwiać już za nieco ponad rok.

logotypy POIiŚ3


Podziel się:
Wykop Facebook
2018-08-30
Galeria portretu staropolskiego na piętrze pałacu wilanowskiego, fot. Zbigniew Reszka.jpg

Modernizacja i przebudowa sal wystawowych galerii ogrodowych na piętrze pałacu wilanowskiego w 2018 roku przez pryzmat zamówień publicznych (artykuł)

Dział Zamówień publicznych Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie już z początkiem br. rozpoczął intensywne przygotowania do udzielenia zamówienia …

surtout de table.jpg

Ekspozycja magazynowa – metale w Markoniówce (artykuł, Silva Rerum)

Fragment ekspozycji obejmującej metale prezentuje przedmioty przechowywane dotychczas w niedostępnym dla publiczności magazynie, wykonane z różnych stopów metali oraz różnorakimi …

portret konny Stanisława Kostki Potockiego

Portret konny Stanisława Kostki Potockiego wrócił na ekspozycję! (artykuł)

Konny portret Stanisława Kostki Potockiego pędzla J.L. Davida jest już eksponowany w pałacu w Sali Białej. Obraz przeszedł kompleksową konserwację i szereg badań, dzięki którym wiemy o nim o wiele więcej, a on sam cieszy ponownie - i to z jeszcze większą siłą - gości wilanowskiej rezydencji.