UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Scena rodzajowa

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
Pieter van Laer zw. Bamboccio ?
Włochy (Rzym ?)
1. poł. XVII w.
Olej, płótno
49 x 59,5 cm
Wil.1995

Scena rodzajowa_1.jpg

W cieniu skały z dwoma łukami grupa obdartusów zajęta jest prawdopodobnie grą hazardową. Kompozycja obrazu, charakterystyka postaci, a także kontrastowe oświetlenie są bliskie malarstwu Pietera van Laera (1592/5–1642), Holendra przebywającego w Rzymie w latach 1626–1638, którego twórczość cieszyła się uznaniem i była chętnie naśladowana. Artysta często malował sceny rodzajowe, których bohaterami były postacie z ludu, żebracy, Cyganie, a nawet bandyci. Do najbardziej znanych naśladowców Laera należeli m.in. Wijck, Miel, Ossenbeeck, Cerquozzi, a także Bourdon.

Scena rodzajowa_2.jpg

W zbiorach wilanowskich znajduje się obraz van Laera, noszący tytuł Odpoczynek wędrowców w grocie, pochodzący z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego, co potwierdza nalepka na odwrocie z pieczęcią hrabiego. Odznacza się on mocno skontrastowaną grą światła i cienia, podobnie jak na zakupionym płótnie, a także ukazanymi charakterystycznymi ludowymi typami. Obraz nabyty do wilanowskich zbiorów ma bardziej rozbudowaną kompozycję, zwłaszcza w scenerii skalnej pieczary. Poza centralną grupą graczy ukazane są postacie mężczyzn obserwujących spoza łuków skalnych emocjonujące widowisko. Wśród nich zwraca uwagę starannie ubrany młodzieniec w niebieskim kaftanie i berecie (za łukiem z prawej), zajęty rysowaniem sceny.

Na odwrocie obrazu znajduje się informacja przypuszczalnie dotycząca dawnego właściciela obrazu, umieszczona na naklejonym kawałku oryginalnego płótna (przed dublażem). Jest to słabo czytelny napis piórem: Monsegr: Gio: Francesco [Falra …]/cappa.

Krystyna Gutowska-Dudek

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Pejzaż z odpoczywającymi pasterzami_1.jpg

Pejzaż z odpoczywającymi pasterzami (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Urokliwy krajobraz ze sceną pasterską to jedno z dość rzadkich malowideł sztalugowych Giovanniego Francesca Grimaldiego (1606–1680), wielce w swym czasie …