UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Scutum Crucis Regium, In Astris Triumphans: Uranographiae, Globisque Novis Coelestibus, Ingenio, Solertia, Studio Hipparchi Gedanensis Incomparabili Reformatis, Mirificeque Locupletatis, Et Exornatis, Insertum

Sobiesciana

Pieśń napisana w dystychu elegijnym z okazji odkrycia przez Jana Heweliusza nowego gwiazdozbioru nazwanego na cześć zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem Scutum Sobiescianum (Tarcza Sobieskiego). Autor, profesor wymowy i poezji w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, opisuje gwiazdozbiory leżące w pobliżu nowo odkrytej konstelacji, między innymi gwiazdozbiór Orła, który łączy z polskim orłem. Zaznacza, że zwycięska tarcza lśni za sprawą znajdującego się na niej wizerunku świętego krzyża, a cały znak jest symbolem cnoty oraz pobożności polskiego króla. Wskazuje również, iż podobnie jak na ziemi powstały liczne pomniki Wiktorii Wiedeńskiej, tak i na niebie istnieje teraz podobny monument, czyli nowy gwiazdozbiór.

logo POIiŚ

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook