UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Sekretne życie ziemniaka | warsztaty ogrodniczo-kulinarne dla rodzin z dziećmi | 7 października

aktualność

ziemniak, Pixabay.jpg

Był stałym bywalcem dawnych uczt – zapraszano go na wytworne przyjęcia królewskie, ale nie gardził też zwykłymi obiadami na wsi. Ziemniak – nie taki zwykły, jak bywa postrzegany. Poznajcie dyskretny urok ziemniaka i jego cykl życia podczas rodzinnych warsztatów ogrodniczo-kulinarnych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.  

Zapraszamy na cykl warsztatów ogrodniczo-kulinarnych poświęconych ziemniakom. Na każdym spotkaniu wybierzemy się do ogrodu i wykonamy sezonowe prace związane z uprawą ziemniaków. Następnie udamy się do wilanowskiej kuchni, w której przygotujemy potrawy ziemniaczane, korzystając z regionalnych i historycznych przepisów. Można wziąć udział w całym cyklu lub w wybranych warsztatach.

HARMONOGRAM

13 maja | Niemłody sadzeniak

Posadzimy ziemniaki na grządkach króla Jana III. Dowiemy się, jak wygląda produkcja ziemniaków w Polsce. Przygotujemy regionalne potrawy ze „starych” ziemniaków.

10 czerwca | Kwiat ziemniaka

Opowiemy o kwitnących ziemniakach i ich przybyciu do Europy. Dowiemy się, dlaczego królowa Marysieńka nosiła we włosach ziemniaczane kwiaty. Przygotujemy sałatkę z ziemniaków i jadalnych kwiatów.

9 września | Bulwa bulwie nierówna

Zajrzymy pod ziemię, żeby zobaczyć, jakie sekrety kryje tam ziemniak. W części kulinarnej ugotujemy zebrane w ogrodzie bulwy.

7 października | Wykopki

Udamy się do ogrodu, żeby wykopać uprawiane przez ostatnie miesiące ziemniaki. Podczas warsztatów kulinarny, korzystając z przepisów historycznych i regionalnych, przygotujemy pyry z gzikiem.

______________________________________________________________________________

ODBIORCY: rodziny z dziećmi w wieku powyżej 7 lat

MIEJSCE: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23

TERMINY: 13 maja, 10 czerwca, 9 września, 7 października, godz. 13.00

______________________________________________________________________________ 

BILETY: 50 zł – bilet zwykły, 15 zł – bilet ulgowy

BILETY można kupić:

LICZBA MIEJSC  OGRANICZONA

______________________________________________________________________________

KONTAKT:

Piotr Zwierzchowski
e-mail: pzwierzchowski@muzeum-wilanow.pl
tel.: 785 504 805 

Martyna Przedpolewska
e-mail: mprzedpolewska@muzeum-wilanow.pl
tel.: 785 905 715

______________________________________________________________________________

PARTNERZY: Europlant | Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

Podziel się:
Wykop Facebook
44_solanum tuberosum ziemniak.jpg

Kariera ziemniaka (artykuł, Silva Rerum)

Hiszpanie przywieźli ziemniaki z Ameryki do Europy w trzecim ćwierćwieczu XVI stulecia. Nowa roślina szybko rozprzestrzeniła się po starym kontynencie. …

44_solanum tuberosum ziemniak.jpg

Ziemniaczane trofeum? (artykuł, Silva Rerum)

Wielkie zamiłowanie Jana III Sobieskiego do ogrodów sprawiło, że Wilanów stał się ważnym ośrodkiem introdukcji nowych roślin uprawnych. Zapewne dlatego …

warsztaty_kulinarne_dzieci_Wojciech_Holnicki_3.jpg

Dobrze przyprawione | staropolskie warsztaty kulinarne dla rodzin | 23 września (aktualność)

Zapraszamy na kulinarny cykl o przyprawach! Na każdych warsztatach poznamy inną grupę przypraw i dowiemy się o ich pochodzeniu, historii oraz wykorzystaniu dawniej i dziś. Znane i nieznane przyprawy dotkniemy, powąchamy i spróbujemy. Nauczymy się komponować je z różnymi produktami, a niektóre połączenia z pewnością nas zaskoczą! NAJBLIŻSZY TERMIN: 23 września. KOSZT: 50 zł – bilet zwykły, 30 zł – bilet ulgowy

Dni_Wilanowa_haft.JPG

Dziecięce Atelier | warsztaty haftu | 29 września (aktualność)

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Wilanowski Klub Przyrodniczy | warsztaty rodzinne | 23 września (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego poznawania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań warsztatowych odkrywać będziemy, jak dzika i różnorodna jest przyroda królewskiego parku w Wilanowie.

Kaligrafia, fot. K. Pietrzak

Scriptorium Villa Nova | otwarte warsztaty kaligrafii | środy, soboty i niedziele (aktualność)

Pióra w dłoń! W środy, soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych! Wstęp po wykupieniu biletu do parku.