UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Sekrety sekretery | warsztaty | 21 i 28 kwietnia

aktualność

sekretera_wil.2886.jpg

Sekretera – co za mebel!

Sekretera to mebel, który czaruje i intryguje. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ciekawość wzbudza każdy jej element, zwłaszcza liczne przegródki i szufladki. Zaskakująca, przemyślana w każdym szczególe wieloczęściowa konstrukcja zdradza funkcje pełnione przez mebel: służył on do pisania oraz przechowywania cennych dokumentów i kosztownych drobiazgów w zakamuflowanych skrytkach i schowkach. Jakie jeszcze inne przedmioty można było znaleźć w sekreterze i do czego one służyły? Jakie dodatkowe funkcje spełniał ów mebel? Dowiemy się w trakcie warsztatów! Podpowiemy również, w jaki sposób dziś możemy posegregować i ukryć nasze dokumenty, świadectwa szkolne, dyplomy, bezcenne prace plastyczne, by nie trafiły w niepowołane ręce… Uczestnicy warsztatów wykonają papierowy organizer. 

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: dzieci wieku 7–9 lat + opiekunowie.

Termin: 21 kwietnia, godz. 11–13.

Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu.

Wstęp: jednorazowy bilet edukacyjny w cenie 10 zł dla każdego uczestnika. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

_____________________________________________________________________________

sekretera_wil.6239_bok.jpg

Meble pełne tajemnic

Współczesne biurko nie jest już tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik w postaci kabinetu, sekretery czy sekretarzyka. Meble te służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania bibelotów. Pełniły także rolę podręcznej biblioteczki. Dekorowały prywatne apartamenty, nierzadko były też kunsztownymi dziełami sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. Rozbudzały ciekawość i zachęcały do odkrywania zakamuflowanych w nich skrytek. Pod ich urokiem pozostawali nie tylko ich użytkownicy, ale także poeci i pisarze. Sekretny mebel pojawia się w najsłynniejszej literackiej zagadce Lewisa Carolla: „Dlaczego kruk jest podobny do sekretarzyka?”. Odpowiedzi na pytanie Szalonego Kapelusznika poszukamy, podążając tropem kruka. Poznamy przy tym historię pisarskich mebli oraz pobawimy się w anglojęzyczne gry słowne. A własnoręcznie pomalowany efektowny przycisk do papieru w kształcie kruka z pewnością będzie miłą pamiątką z warsztatów.

_____________________________________________________________________________

Dla kogo: dzieci powyżej 10 lat + opiekunowie.

Termin: 28 kwietnia, godz. 11–13.

Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu.

Wstęp: jednorazowy bilet edukacyjny w cenie 10 zł dla każdego uczestnika. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

Podziel się:
Wykop Facebook
sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Sekrety sekretery | wystawa w pałacu (aktualność)

Zapraszamy do pałacu wilanowskiego na wystawę „Sekrety sekretery”. To niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć piękne meble, ale także dowiedzieć się, jak są skonstruowane, jak ich używano – i jakie tajemnice skrywają.

sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Sekretera (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Od XVII wieku sekretera była jednym z podstawowych mebli we wnętrzach zarówno magnackich jak i mieszczańskich. Swą niezwykłą popularność zawdzięczała …

Toaletka_królowej_1

Sekrety Królewskiej Gotowalni | pokazy i gawędy w pałacu | 22 kwietnia (aktualność)

Posłuchajcie opowieści przedstawicielek fraucymeru królowej na temat życia codziennego, etykiety i mody. | TERMINY: 7, 14, 22, 28 kwietnia, w godz. 11–14 | WSTĘP: w cenie biletu do pałacu.