UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Na przełomie XV i XVI wieku, w ciągu zaledwie trzydziestu lat Polacy nie tylko zdecydowali, jakie wina lubią najbardziej, ale dali temu dowód na piśmie. W roku 1523 zniesiono cła na import wina, otwierając na oścież bramy węgrzynowi, a raczej rozmaitym gatunkom win, które pod tą zbiorczą nazwą zostały ukryte. Trunkom nierozerwalnie związanym z polską kulturą, obyczajem i upodobaniem, najpierw przywiązanego do tradycji Sarmaty, później – patriotycznie nastrojonego Polaka.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Serenissimo atque Potentissimo Principi ac Domino, Domino Joanni III, Poloniarum Regi, Pio, Felici, Augusto, libertatis non Sarmaticae tantum, sed et Europae Vindici ac Statori invictissimo inter publicos Maji Mensis ac memoria Pacis Olivensis

Sobiesciana

Wygłoszona z okazji rocznicy pokoju oliwskiego i dedykowana królowi Polski mowa, w której zawarto pochwałę Jana III Sobieskiego. Autor wspomina niedawne niebezpieczeństwo, niepokoje i śmierć przyniesione przez wojnę. Obecnie szczęśliwie panuje pokój przyniesiony traktatem oliwskim. Przy okazji rozważań na temat niebezpieczeństw wojennych i radości, jaką przynosi pokój, autor nawiązuje do postaci Jana III Sobieskiego i jego czynów wojennych. Sobieski, niczym Herakles, uratował przed Hydrą Otomańską nie tylko Polskę, ale i całą Europę.

logo POIiŚ

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook