UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

przedmioty_osobliwe.jpg

Czy sprzęty i cieszące oko drobiazgi, otaczające niegdyś osoby związane z Wilanowem, zasadniczo różnią się od tych, z którymi obcujemy dziś na co dzień? Mamy nadzieję, że lektura tego opracowania dostarczy Państwu nie tylko odpowiedzi na podobne pytania, ale i czystej przyjemności w obcowaniu z nieczęsto już spotykanymi wyrobami artystycznymi, podobnie jak z odchodzącą w niepamięć staropolszczyzną.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Staropolska apteczka | pokazy i gawędy w pałacu | każda niedziela maja

aktualność

Apteczka3.jpg

Jak można było uchronić się przed zarazą? Czy pachnidło mogło pomóc zachować wieczną młodość? Do czego wykorzystywano czartowe łajno? Posłuchajcie opowieści o dawnych metodach leczenia i o sporządzaniu medykamentów. Sprawdźcie, czym różnią się trosiczki od morselek i jak pachnie balsaminka.

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie pannę apteczkową w stroju z epoki, która zaprezentuje wyposażenie XVII-wiecznej apteczki. Będziecie mogli obejrzeć i powąchać wybrane specyfiki, dowiecie się także, do czego służył alembik i jakie dolegliwości zdrowotne trapiły króla Jana i królową Marysieńkę.

___________________________________________________________________________

TERMINY: każda niedziela maja, w godz. 11–14. 
MIEJSCE: pałac.
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu.

___________________________________________________________________________

KONTAKT
Adrian Ordakowski
t: 531 058 880
m: aordakowski@muzeum-wilanow.pl

___________________________________________________________________________

Zaplanuj wizytę i kup bilet:


Podziel się:
Wykop Facebook
damy w ogrodach1, fot. Maciek Domański.jpg

Damy w ogrodach | historia ożywiona | majowe weekendy (aktualność)

Przyjdźcie do ogrodów wilanowskich, odszukajcie damy w dawnych strojach i sprawdźcie, czym się zajmowały. Posłuchajcie opowieści o XVII-wiecznej etykiecie, modzie i urodzie, gotowalniach... A następnie sami przebierzcie się w dawny strój i spróbujcie swoich sił w tańcu lub teatrze dworskim. Zapraszamy we wszystkie weekendy maja!

sepet1.jpg

Wszyscy ludzie króla | historia ożywiona | majowe weekendy (aktualność)

W majowe weekendy zapraszamy na spotkania z historią ożywioną. Co weekend wybrani ludzie króla będą pełnić służbę w obozie królewskim i opowiadać o różnorodnych aspektach życia w dawnej Polsce. Zaprezentują przy tym ciekawe przedmioty i umiejętności, wykorzystując niezwykłą sztukę rekonstrukcji. Zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę maja oraz 1, 3 i 31 maja, w godz. 11–16.Wstęp w cenie biletu wstępu do parku.

Maria Kazimiera, malarz francuski, XVII w.DUŻY.jpg

Zdrowie królowej Marii Kazimiery w świetle recept warszawskiego aptekarza Jana Fryzego z przełomu XVII i XVIII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Zdrowie królowej Marii Kazimiery było już przedmiotem badań wielu historyków oraz historyków medycyny. Niewykorzystanym dotąd szerzej źródłem są kwity i …

Pondera Medicinalia S. Falimirz O ziołach BN.jpg

Dawne miary aptekarskie (artykuł, Silva Rerum)

Staropolskie porzekadło głosiło, że bez miary i lekarstwo staje się trucizną. Podobną opinię wyrażał Paracelcus, który twierdził: Omne et nihil …

44_polowanie na niedźwiedzia_m.jpg

Leki z niedźwiedziej apteki (artykuł, Silva Rerum)

Do przyrządzania leków, mikstur oraz amuletów chętnie sięgano po organy zwierząt uważanych powszechnie za silne, drapieżne i zawsze zdrowe. Jak …

żelazny_młynek_do_kawy_XVIIIw..JPG

Cudzoziemskie ziarnka, czyli kawa w sarmackiej aptece (artykuł, Silva Rerum)

Wzbudzająca wiele kontrowersji, niejednoznacznie oceniana zmieniła stołowe obyczaje Polaków i zagościła na dobre we współczesnej kulturze – kawa. Dziś jest …