UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców odwiedzających ogrody

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Dziecko w ogrodach i parkach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze, a rower trzeba zostawić przy kasie? Czy można podzielić się z łabędziem kanapką? Na ile blisko można zbratać się z wiewiórką i jak najlepiej ją karmić? Czy zamarznięte Jezioro Wilanowskie to dobra ślizgawka? Co ciekawego można robić w parku? 

Dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań. Zapraszamy do lektury!


2. zielona zasada: Zwierzęta są mieszkańcami ogrodów, zachowujmy się jak ich goście.

W ogrodach wilanowskich żyje dużo zwierząt. Spotkać tu można wiele gatunków ptaków, zarówno drobnych, jak sikory, zięby czy mazurki, jak i dużych, jak łabędzie czy czaple. Żyją tu również ssaki – bobry, wydry, kuny, lisy, nietoperze, różne gatunki gryzoni, a także ogromna liczba bezkręgowców. Ogrody to ich dom, w którym jesteśmy gośćmi. Odwiedzając park, pamiętajmy, by nie płoszyć zwierząt. Można je obserwować, ale w taki sposób, by nie czuły się one zagrożone. Nie podchodźmy do ptasich gniazd, nie łapmy żab, spoglądajmy pod nogi – po ogrodowych alejkach chętnie przechadzają się różne stworzenia.

Jeśli wydaje się nam, że jakieś zwierzę wymaga pomocy, najlepiej poinformować o tym pracownika Muzeum. Nie starajmy się udzielać pomocy na własną rękę, jeśli zwierzę jest chore, trzeba zachować szczególną ostrożność. Czasami wydaje się nam, że jakieś zwierzę potrzebuje pomocy, a w rzeczywistości tak nie jest. Młode ptaki, gdy uczą się latać, wzbudzają często nasze zainteresowanie i chęć pomocy, ich rodzice znajdują jednak zazwyczaj w pobliżu. Jeśli młody ptak pojawi się w nieodpowiednim miejscu, gdzie narażony jest na atak wron czy innych zwierząt, najlepiej skierować go w stronę najbliższych krzewów, nie biorąc go jednak do rąk. Jeśli natomiast znajdziemy małe, nieopierzone pisklę, które wypadło z gniazda, poprośmy o pomoc kogoś z pracowników. 

W parku wilanowskim ptaki dokarmiane są zimą. Pracownicy ogrodów wysypują im do karmników specjalną mieszankę ziaren, a także wywieszają kolby tłuszczowe. W ogrodach przyjęliśmy zasadę, iż nie można dokarmiać zwierząt na własną rękę. Robiąc to niewłaściwe, łatwo im zaszkodzić. W parku nie dokarmiamy ptaków wodnych. Zimą powinny one odlatywać w miejsca, gdzie woda nie zamarza i gdzie mają możliwość przezimowania. Dokarmiając je, powodowalibyśmy ich zbytnie przywiązanie, przez co mogłyby pozostać u nas mimo zamarznięcia wody. Skutkować mogłoby to ich przymarznięciem do lodu.

W ogrodach żyją także zwierzęta, z którymi kontakt może być niebezpieczny. Należy zachować ostrożność w miejscach, gdzie latają osy lub szerszenie. Jeśli zobaczymy gniazdo tych owadów lub dziurę w ziemi, z której wylatują, poinformujmy kogoś z pracowników. Po powrocie ze spaceru do domu należy również sprawdzić, czy nie złapaliśmy kleszcza. Kleszcze można złapać wszędzie, nawet na krótko przystrzyżonym miejskim trawniku, dlatego szczególnie ważne jest, by sprawdzić, czy po zabawie w parku nie przyczepił się do nas pasażer na gapę.

Obserwowanie wiewiórek i karmienie ich orzechami to ogromna atrakcja wycieczek do parku. Karmiąc wiewiórki, należy pamiętać, iż są to dzikie zwierzęta, które mają ostre pazurki i zęby. Przestraszone mogą niechcący nas skaleczyć. Wiewiórki, tak jak i inne zwierzęta, mogą przenosić różne choroby, dlatego lepiej nie wchodzić z nimi w bezpośredni kontakt. Jeśli chcemy dać wiewiórce orzecha, poturlajmy go w jej stronę. 

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Kora brzozy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wycieczki przyrodnicze | 19 listopada (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań będziemy wspólnie odkrywać fascynujący świat natury.

Ogród włoski na tarasie górnym i południowa strona pałacu, fot. W. Holnicki.jpg

Karnet kwartalny do parku (artykuł)

Karnet kwartalny do parku Muzeum Pałacu w Wilanowie to okazja, by korzystać z królewskich ogrodów za niecałą złotówkę dziennie. Dokładnie 66 gr lub 50 gr dziennie kosztują trzy miesiące korzystania ze zwiedzania parku w godzinach jego otwarcia. Karnet kwartalny do parku: 60 zł, ulgowy 35 zł. Bilety do parku: 5 zł, ulgowy 3 zł.

Krzyżówki. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wilanowski Klub Przyrodniczy – relacje 2015 (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego odkrywania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat | 25 listopada (aktualność)

Badacze Przyrody to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat. W czasie warsztatów dzieci wraz z opiekunami poznają fascynujący świat natury ogrodów wilanowskich. Uczestnicy dowiadują się, co śpiewa w koronach drzew, jakie kwiaty najwcześniej zakwitają wiosną, poznają czworonożnych, sześcionożnych, a nawet ośmionożnych mieszkańców ogrodów.

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat | 18 listopada (aktualność)

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat. Podczas cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach dowiemy się, kim był czworonożny pupil króla, jakie jabłka lubiła królowa oraz dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne.