UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców odwiedzających ogrody

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Dziecko w ogrodach i parkach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze, a rower trzeba zostawić przy kasie? Czy można podzielić się z łabędziem kanapką? Na ile blisko można zbratać się z wiewiórką i jak najlepiej ją karmić? Czy zamarznięte Jezioro Wilanowskie to dobra ślizgawka? Co ciekawego można robić w parku? 

Dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań. Zapraszamy do lektury!


3. zielona zasada: Podziwiajmy rośliny, pozwólmy im rosnąć, nie zrywajmy ich.

W ogrodach wilanowskich podziwiać można wiele roślin, w tym zarówno niewielkie rośliny zielne, jak i krzewy oraz drzewa. Niektóre rośliny pojawiają się samoistnie, inne sadzone są celowo. Muzealni ogrodnicy wkładają dużo pracy i serca w to, by pałacowe ogrody były jak najpiękniejsze. Bezpośredni kontakt z przyrodą to ogromna przyjemność, musimy jednak pamiętać, iż każdego dnia ogrody wilanowskie odwiedza bardzo dużo gości. Gdyby każda osoba zerwała choć jeden kwiat, niewiele by ich zostało, dlatego też w ogrodach przyjęliśmy zasadę, iż nie można zrywać roślin. Można natomiast zbierać opadłe jesienią liście, kasztany i żołędzie.

Nie należy również próbować roślin. Po pierwsze, część gatunków jest trująca, niektóre nawet bardzo – na przykład cis. Z kolei rośliny, które teoretycznie są jadalne, jak na przykład różne zioła, bywają czasem pryskane środkami ochronnymi.

W ciepłe letnie dni miło jest poleżeć na kocu na trawie. W ogrodach wilanowskich znajdują się specjalnie wyznaczone do tego celu miejsca. Wchodząc do parku, warto zapytać o nie osobę sprawdzającą bilety przy bramie, na pewno wskaże nam do nich drogę. Na pozostałe trawniki nie należy wchodzić; jeśli chcemy odpocząć w innych częściach ogrodów, skorzystajmy z parkowych ławek.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Kora brzozy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wycieczki przyrodnicze | 19 listopada (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań będziemy wspólnie odkrywać fascynujący świat natury.

Ogród włoski na tarasie górnym i południowa strona pałacu, fot. W. Holnicki.jpg

Karnet kwartalny do parku (artykuł)

Karnet kwartalny do parku Muzeum Pałacu w Wilanowie to okazja, by korzystać z królewskich ogrodów za niecałą złotówkę dziennie. Dokładnie 66 gr lub 50 gr dziennie kosztują trzy miesiące korzystania ze zwiedzania parku w godzinach jego otwarcia. Karnet kwartalny do parku: 60 zł, ulgowy 35 zł. Bilety do parku: 5 zł, ulgowy 3 zł.

Krzyżówki. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wilanowski Klub Przyrodniczy – relacje 2015 (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego odkrywania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat | 25 listopada (aktualność)

Badacze Przyrody to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat. W czasie warsztatów dzieci wraz z opiekunami poznają fascynujący świat natury ogrodów wilanowskich. Uczestnicy dowiadują się, co śpiewa w koronach drzew, jakie kwiaty najwcześniej zakwitają wiosną, poznają czworonożnych, sześcionożnych, a nawet ośmionożnych mieszkańców ogrodów.

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat | 18 listopada (aktualność)

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat. Podczas cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach dowiemy się, kim był czworonożny pupil króla, jakie jabłka lubiła królowa oraz dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne.