UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców odwiedzających ogrody

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Dziecko w ogrodach i parkach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze, a rower trzeba zostawić przy kasie? Czy można podzielić się z łabędziem kanapką? Na ile blisko można zbratać się z wiewiórką i jak najlepiej ją karmić? Czy zamarznięte Jezioro Wilanowskie to dobra ślizgawka? Co ciekawego można robić w parku? 

Dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań. Zapraszamy do lektury!


4. zielona zasada: Doceńmy uroki wody, bądźmy jednak ostrożni nad brzegiem jeziora i potoku.

Pałac w Wilanowie zbudowany został na naturalnej skarpie znajdującej się nad wiślanym starorzeczem – Jeziorem Wilanowskim. Oprócz jeziora na terenie ogrodów znajdują się również staw i potok z kaskadą. Odpoczywając nad wodą, zachowajmy szczególną ostrożność, gdyż brzegi jeziora, stawu i potoku są strome, a dno w wielu miejscach grząskie. Nie jest to niestety jedyny powód, dla którego w tych wodach nie można się kąpać. Jezioro Wilanowskie zasilane jest przez Potok Służewiecki oraz kanał łączący Jezioro Wilanowskie z Jeziorem Powsinkowskim. Wody te są niestety złej jakości. Muzeum dokłada starań, by rozwiązać problem zanieczyszczenia wód parku wilanowskiego, jednakże źródła zanieczyszczeń znajdują się poza granicami parku.

W ciepłe dni, gdy warunki na to pozwalają, istnieje możliwość rekreacyjnego korzystania z wód Jeziora Wilanowskiego. Nad jeziorem od strony parku znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć łódki. Pływając łódkami, należy pamiętać, by nie cumować do brzegów znajdujących się w granicach rezerwatu przyrody Morysin, jak również nie podpływać do gniazd ptaków wodnych.

Woda to świetna modelka, zwłaszcza gdy odbijają się w niej drzewa, budynki i chmury. Można ją fotografować i malować o każdej porze roku.

Zimą jezioro i staw często zamarzają. Nie należy jednak wówczas wchodzić na lód. Powierzchnia lodu może okazać się zbyt słaba i zarwać się. Szczególnie słaby lód znajduje się przy ujściu Potoku Służewieckiego, którego wody są zanieczyszczone, a zimą płynie w nich dużo soli, która trafia do potoku ze spływem powierzchniowym z ulic, chodników i podwórek.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Kora brzozy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wycieczki przyrodnicze | 19 listopada (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań będziemy wspólnie odkrywać fascynujący świat natury.

Ogród włoski na tarasie górnym i południowa strona pałacu, fot. W. Holnicki.jpg

Karnet kwartalny do parku (artykuł)

Karnet kwartalny do parku Muzeum Pałacu w Wilanowie to okazja, by korzystać z królewskich ogrodów za niecałą złotówkę dziennie. Dokładnie 66 gr lub 50 gr dziennie kosztują trzy miesiące korzystania ze zwiedzania parku w godzinach jego otwarcia. Karnet kwartalny do parku: 60 zł, ulgowy 35 zł. Bilety do parku: 5 zł, ulgowy 3 zł.

Krzyżówki. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wilanowski Klub Przyrodniczy – relacje 2015 (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego odkrywania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat | 25 listopada (aktualność)

Badacze Przyrody to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat. W czasie warsztatów dzieci wraz z opiekunami poznają fascynujący świat natury ogrodów wilanowskich. Uczestnicy dowiadują się, co śpiewa w koronach drzew, jakie kwiaty najwcześniej zakwitają wiosną, poznają czworonożnych, sześcionożnych, a nawet ośmionożnych mieszkańców ogrodów.

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat | 18 listopada (aktualność)

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat. Podczas cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach dowiemy się, kim był czworonożny pupil króla, jakie jabłka lubiła królowa oraz dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne.