UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Tyflowilanów | cykl spacerów dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku | 28 września

aktualność

Spacer z audiodeskrypcją, fot. M. Walewska.JPG

Park jest obecnie pełen dźwięków, owady opanowały wilanowską ceramikę, w pałacowych zakamarkach intrygująco prezentują się dawne stroje dziecięce, ormiańscy goście już do nas zmierzają. Takie urozmaicenie tematyczne znajdziecie tylko na wystawach w wilanowskim muzeum. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach przybliżających czasy minione. Wykorzystajmy sobotnie przedpołudnia, aby ciekawie i miło spędzić czas w wyjątkowym miejscu i towarzystwie.

W trakcie każdego spotkania będziemy wykorzystywać pomoce dotykowe i dźwiękowe, zastosujemy też audiodeskrypcję na żywo.

Wilanowska filharmonia
27 lipca, godz. 11.00–13.00
Czy każda kaczka kwacze, a każdy łabędź jest niemy? Czy każdy bąk bzyczy? Co piszczy, a co terkocze? Co śpiewa wierszem „ryba, ryba, rak, rak, rak”? Zamknijcie oczy, otwórzcie uszy i przenieście się w świat dźwięków, głosów i ptasich śpiewów. Usłyszcie park wilanowski!
Dźwięki w świecie zwierząt mają bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim służą komunikacji, alarmowaniu o zagrożeniach, a także dobieraniu się w pary w okresie godowym. Czy potrafimy rozpoznać mowę zwierząt i zrozumieć, jaką informację sobie przekazują? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poznamy dźwięki przyrody. Szczególnie dokładnie wsłuchamy się w odgłosy ptaków mieszkających w parku wilanowskim.

Ubiory dziecięce, lalka „pandora”.jpg

W świecie dzieciństwa – o dawnych strojach dla dzieci
31 sierpnia, godz. 11.00–13.00
Spotkanie o modzie dziecięcej, która w ciągu 300 lat niezwkle się zmieniła. Omawiając prace wyróżnione w konkursie „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku”, dowiemy się, jak ubierano chłopców i dziewczynki w XVII, XVIII i XIX wieku oraz jak wyglądały i do czego służyły m.in.: wamsy, szustokor, gorset, rogówka, pludry, kryza, tren, szmizetka, krynolina, mitenki, żupan, kontusz, pas kontuszowy, a także kto nosił pończochy i podwiązki, jak ubierano niemowlęta i jaki wpływ miała moda na zdrowie najmłodszych. Przymierzymy także niektóre stroje oraz dotkniemy tkanin.

Wokół wilanowskiego mikrokosmosu – odlotowe naczynia!
28 września, godz. 11.00–13.00

Żyją wokół nas, niektóre wprawiają w zachwyt, inne budzą niepokój  – owady. Od motyli, przez biedronki, komary, czy chrząszcze, stały się dla dawnych twórców ceramiki inspiracją do niecodziennych dekoracji talerzy i wazonów. Fantastyczne malowidła zachwycają różnorodnością barw i kształtów. Podczas spotkania przyjrzymy się prezentowanym na wystawie naczyniom i spróbujemy zidentyfikować owady chodzące po ich szkliwionych powierzchniach.

Niecodzienne przedmioty w kolekcji wilanowskiej
26 października, godz. 11.00–13.00
Zapraszamy w podróż w przeszłość, w którą zabiorą nas niecodzienne przedmioty z wilanowskiej kolekcji. Niektóre z nich zaskoczą nas swoim nietypowym kształtem, inne – przeznaczeniem. W czasie spotkania przeniesiemy się nie tylko w czasy, w których żyli właściciele pałacu, ale odwiedzimy również starożytną Grecję i Egipt. Przekonamy się o niezwykle bogatej wyobraźni dawnych artystów i rzemieślników oraz o wielkiej pasji kolekcjonerskiej mieszkańców pałacu.

Katedra ormiańska i jej twórcy
30 listopada, godz. 11.00–13.00

Leonardiana w wilanowskiej kolekcji
14 grudnia, godz. 11.00–13.00

Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe
Wstęp: bezpłatny, w ramach programu Kultura Dostępna. Nie obowiązuje rezerwacja. Bezpłatne wejściówki można pobrać w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.
Miejsce zbiórki: 27 lipca – przy kasie biletowej, pozostałe terminy w pałacowej szatni
_________________________________________________________________________________

Kurator programu:
Marta Walewska
e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 27 59

_______________________________________________________________________________

Spotkania organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDNlogo kultura dostępna

Podziel się:
Wykop Facebook
44_park do funduszy pomocowych.jpg

Przyroda ogrodów (AD) (artykuł)

Posłuchaj audiodeskrypcji o przyrodzie wilanowskich ogrodów.

naczynie_na_tyton_lub_herbate.jpg

Ceramika (AD) (artykuł)

Posłuchaj audiodeskrypcji o wilanowskiej ceramice.

Sobieski w otoczeniu rodziny.jpg

Malarstwo (AD) (artykuł)

Posłuchaj audiodeskrypcji o wilanowskim malarstwie.

przedpole, aleja boczna.JPG

Droga do muzeum - dźwiękowa mapa (artykuł)

Aby ułatwić naszym Gościom dotarcie do Wilanowa, przygotowaliśmy dźwiękowy opis drogi z pętli autobusowej do muzeum. Opisu dźwiękowego drogi można posłuchać …