UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


W kręgu wielkiego króla

44_w kregu wielkiego krola.jpg

Dr Hanna Widacka
W kręgu wielkiego króla czyli opowieści wilanowskie
Warszawa 2008, s. 112, ISBN 978-83-60959-36-7

„Nie lekceważmy gawęd, nie lekceważmy staropolskich opowieści, bo przenoszą one całą barwę staropolskiego życia: od tonów złotych i jasnych, po głębokie cienie władztwa polskiej szlachty. Nadto, gawęda to podstawowa forma literacka tej kultury i nie chcemy zgubić jej w świecie coraz bardziej zuniformizowanej współczesności. Przecież „Pan Tadeusz” też jest szlachecką gawędą.
Dobrze więc, że dr Hanna Widacka pomaga nam o niej pamiętać, zresztą w sposób dyskretny i bezpretensjonalny – nigdy nie nudząc. Pióro Autorki idzie prostym duktem, łatwo kreśląc zarys barokowych czasów, które przecież bywały zawiłe i kapryśne.  To taka książka o wszystkich i o wszystkim, co może wyłonić się z rycin z epoki: o królu Janie, królowej, królewiczach i królewnach, arystokratach i artystach, o bitwach, podróżach i fajerwerkach. Dlatego też jest to książka dla wszystkich, którym nieobca rodzima historia. Ba, dla wszystkich, którym nieobca wyobraźnia historyczna, bo Autorka potrafi o pewnej rycinie z  końca XVII w. napisać, że „na pierwszym planie dwaj kawalerowie toczą ognistymi mieczami pojedynek, jakby żywcem wzięty z popularnych w XX wieku Gwiezdnych wojen.” Te słowa mają swój urok dla czytelników, których wyobraźnia lubi zataczać szerokie kręgi znaczeń i skojarzeń. Prawda, Jan III nie walczył u boku Luke’a Skywalkera i księżniczki Lei, ale był przecież największą gwiazdą wojen swojego czasu”.

Dr Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny Magazynu historycznego „Mówią wieki”

Książka pt. W kręgu wielkiego króla czyli opowieści wilanowskie wprowadza nas w środowisko króla Jana III.  Czytelnik znajdzie w niej portrety członków rodziny królewskiej i wiele anegdot o życiu codziennym, radościach i troskach, „zdrowiu i niezdrowiu mieszkańców” pałacu w XVII wieku. Autorką tych barwnych opowieści jest dr Hanna Widacka, która pracowała wiele lat w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej i z tych właśnie zbiorów wybrała dla nas niezwykłe grafiki, które ilustrują książkę.  

Książka ukazała się w serii SILVA RERUM, objętej patronatem magazynu historycznego „Mówią wieki” i Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

Kup teraz w e-sklepie

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
w_teatrze_zycia.jpg

W teatrze życia i sławy Jana III Sobieskiego (artykuł)

Teatr jest wielką metaforą ludzkiego życia. A jeśli cały świat stał się teatrem, to cóż dopiero świat barokowego dworu, regulowany ścisłymi rytuałami, z charakterystyczną dla tej epoki grą konwencji. Właśnie o tym traktuje ta książka – o dramatach i komediach triumfatora spod Wiednia i pana na Wilanowie - króla Jana III.

Wilanowski widnokrąg

Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej (artykuł)

W pałacu wilanowskim jak w soczewce skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy gospodarz tego miejsca, król Jan III, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o nim pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 r. utworzył w Wilanowie muzeum sztuki. Książka pomaga odczytać historie zapisane w dziełach sztuki na szerokim tle europejskiej kultury.

57_michał anioł palloni, zaślubiny psyche, freski w galerii południowej pałacu wilanowskiego..jpg

Sztuka króla, król sztuki (film)

Wykształcony, obyty w świecie i władający obcymi językami król Jan III był znawcą wojennego rzemiosła, ale też sztuk pięknych i wszelkich nauk. Zasłynął jako mecenas wybitnych malarzy, należał do pierwszego towarzystwa geograficznego na świecie i pisał listy, w których opisywał świat i pięknie wyrażał miłość.

26_26-toaletka krolowej marii kazimiery.jpg

Kobieta w lustrze (film)

Wiosną 1655 r. Jan Sobieski poznał na dworze monarszym czternastoletnią dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien, która stała się odtąd jego „niepokonaną pasją”, a w roku 1665 - żoną. Zakochali się w sobie, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że Sobieski otrzyma koronę. W pałacu w Wilanowie odnajdujemy liczne ślady wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę i o tym opowiada nasz film.

45_zrzut_mecenat.jpg

Mecenat Króla Jana III (e-learning)

W potocznej opinii Jan III postrzegany jest jako król-wojownik, który ocalił łacińską Europę przed najeźdźcą spod znaku półksiężyca. Dlatego warto przypomnieć, że był on też znawcą sztuki i miłośnikiem książek. W wolnych chwilach pasjami oddawał się lekturze bądź uczonym rozmowom ze swoimi sekretarzami i gośćmi, którzy przybywali do Wilanowa z różnych stron świata