UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

amor_polonus_t1.jpg

Amor Polonus, czyli miłość Polaków, Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa 2010, tom I: 380 str., ISBN 978-83-60959-49-7, tom II: 196 str., ISBN 978-83-60959-53-4, format: 24,5 x 30,5 cm, cena 50 zł, Dwutomowy katalog jest komentarzem wystawy "Amor Polonus, czyli miłość …Wilanowski Klub Przyrodniczy | warsztaty rodzinne | 24 sierpnia

aktualność

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata! Zapraszamy na cykl rodzinnych warsztatów przyrodniczych na temat roślin i zwierząt, które można zobaczyć w wilanowskich ogrodach. Wyciągnijmy z szaf kalosze i uzbrojeni w lupy i lornetki odkryjmy wspólnie fascynujący świat flory i fauny! Nauczymy się rozpoznawać różne gatunki roślin i zwierząt, a także poznamy ciekawe zagadnienia związane z ochroną środowiska. Zapraszamy na wyśmienitą zabawę na świeżym powietrzu!

Harmonogram spotkań:

27 kwietnia | O klimacie, pogodzie, wiośnie i innych porach roku

Skąd wiemy, że nastała wiosna? Co zmieniło się w pogodzie, w świecie roślin i zwierząt? Co to jest fenologia? Dlaczego badacze interesują się tym, kiedy przylatują różne gatunki ptaków oraz zakwitają drzewa? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących pytań.

25 maja | Finezja natury, czyli o parkowych i ogrodowych kwiatach

Feeria barw i kształtów – dzikie i ogrodowe kwiaty to prawdziwe dzieła natury. Poszczególne części kwiatów pełnią różne funkcje i wykazują różnorodne przystosowania. Za pomocą lup i binokularów z bliska poznamy fascynujący świat kwiatów.

22 czerwca | Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce parkowych wód

WKP_Łowimy wodne bezkręgowce. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Co żyje na dnie jeziora? Co lata nad jego powierzchnią? Sprawdźmy! Za pomocą siatek, kasarków, kuwet, lup i szalek zagłębimy się w świat niezwykłych stworzeń – mieszkańców dna, toni, podwodnych łąk i nadwodnych szuwarów. 

27 lipca | Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce w ogrodzie

W ogrodzie bezkręgowce spotkać można wszędzie. Niektóre z nich, jak na przykład motyle, dostrzeżemy z łatwością, inne ukrywają się pod liśćmi, na łodygach roślin, w załomach kory. Zapraszamy na spotkanie z sześcio-, ośmio- i wielonożnymi mieszkańcami ogrodów.

24 sierpnia | Patrząc w oczy rusałki – o adaptacjach w świecie zwierząt

Oczy na skrzydłach motyla, ogon wiewiórki, odnóża pszczoły, zygzak na pajęczynie tygrzyka – świat zwierząt pełen jest fascynujących przystosowań. W czasie spotkania będziemy obserwować mieszkańców wilanowskich ogrodów i zastanawiać się, jakie są ich przystosowania do środowiska, w którym żyją, i do zdobywania pożywienia.

21 września | Drzewo – mój dom

Porozmawiajmy o oczywistych i nieoczywistych funkcjach drzew oraz o ich mieszkańcach. Kto mieszka w dziupli? Jakie ptaki wiją gniazda wśród konarów? Kto kryje się wśród załomów kory? W jakich zależnościach funkcjonują drzewa i grzyby? Dla kogo drzewo to dom, a dla kogo stołówka? Za pomocą lup i lornetek dokładnie przyjrzymy się parkowym dębom, lipom, grabom.

26 października | Wiele pytań o… ochronę przyrody

Zanieczyszczenia wody, gleby, powietrza, hałas, miejska wyspa ciepła, zanik jednych gatunków i ekspansja innych – tak wiele zagrożeń środowiskowych obserwować możemy w naszym bezpośrednim otoczeniu. W czasie spotkania zastanowimy się nie tylko nad tym, co zagraża przyrodzie, ale również co każdego dnia możemy zrobić, by chronić środowisko przyrodnicze. Podczas warsztatów wykonamy także kilka prostych eksperymentów, dzięki którym lepiej będziemy mogli zrozumieć procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym miasta.

__________________________________________________________________________

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.

Terminy: 27 kwietnia, 25 maja, 22 czerwca, 27 lipca, 24 sierpnia, 21 września, 26 października.

Godz.: 11.00–12.30.

Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online.

Zbiórka: przy budynku kasy muzealnej na przedpolu.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji: Biuro Rezerwacji: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16), bilety@muzeum-wilanow.pl.


__________________________________________________________________________

Opieka merytoryczna:

Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 38

__________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Podziel się:
Wykop Facebook
Pompownia wśród drzew. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Przyrodnicze warsztaty dla rodzin | 8 września (aktualność)

Zapraszamy na tematyczne warsztaty przyrodniczo-plastyczne w zabytkowym budynku dawnej Pompowni! Podczas spotkań poznacie ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt żyjących w królewskich ogrodach, obejrzycie interesujące przyrodnicze eksponaty oraz spróbujecie swoich sił w pracach plastycznych i manualnych.

Peonie. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich | 8 września (aktualność)

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do ogrodów wilanowskich, aby wspólnie odkrywać ich piękno i różnorodność. W czasie wycieczek dowiecie się, jakie rośliny i zwierzęta żyją w przypałacowym parku oraz jak przyroda zmienia się przez cały rok. Podczas każdego ze spotkań odkryjemy inne sekrety związane z dziedzictwem przyrodniczym królewskiej rezydencji w Wilanowie.

wiesci_kwadrat.jpg

Wieści z parku - blog przyrodniczy (artykuł)

Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …

Bliskie spotkanie z ważką. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wilanowski Klub Przyrodniczy - fotorelacje (album zdjęć)

Czy marzyli Państwo kiedyś o eksploracji syberyjskiej tajgi, przemierzaniu dżungli Borneo, poznawaniu zwyczajów goryli górskich czy lampartów morskich? Aby zostać …

okladka cztery pory roku Morysin.png

Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin | spacer przyrodniczy | 1 września (aktualność)

Zapraszamy na spotkania z Julią Dobrzańską, autorką książki „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin”. Podczas wspólnych wycieczek razem odkryjemy tajemnice czterech pór roku niezwykłego miejsca.

okladka cztery pory roku Morysin.png

Przewodnik dla dzieci „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin” (artykuł)

Za górami, za lasami… – nie za jeziorem, za rzeką, za kanałem – to tam rośnie las pełen ogromnych drzew i gęstwiny krzewów. Wyrusz z całą rodziną na pełne przygód spacery po rezerwacie przyrody Morysin! Przewodnik „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin” to opracowana specjalnie dla młodych miłośników przyrody propozycja wypraw do lasu, nad którym opiekę sprawuje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

ogrody okładka.jpg

Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów (artykuł)

Zapraszamy dzieci na spacery po historycznej rezydencji królewskiej w Wilanowie. W ogrodach i parku, który otacza pałac, żyje mnóstwo zwierząt, …