UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Fascynujące początki europejskiej porcelany. Barbara Szelegejd prezentuje jedne z najciekawszych dzieł z kolekcji wilanowskiej, największy w Polsce zespół kamionki Johanna Friedricha Böttgera, słynnego alchemika Augusta II Mocnego. Autorka omawia również inne wilanowskie przedmioty wykonane z czerwonej i czarnej kamionki oraz ich naśladownictwa, między innymi autorstwa tajemniczego Ignacego Ceyzika.Wilanowski mikrokosmos | program edukacyjny do wystawy

Maselniczka. Fot. Zbigniew Reszka.jpg

Na wystawie Wilanowski mikrokosmos prezentowane są dzieła sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niezwykły motyw dekoracyjny: owady. Zanurzmy się w świat przenikającej się kultury i natury! W świecie tym drobne, delikatne, wielobarwne motyle, chrząszcze i pasikoniki zdobią równie kruche jak one same wazony, solniczki, półmiski, pucharki… 

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Zapraszamy do udziału!

Rodzinne spacery po wystawie

Posłuchajcie opowieści o prezentowanych obiektach oraz przedstawionych na nich owadach. Będziemy ćwiczyć się w uważnej obserwacji. Dowiecie się, na czym polega wyjątkowość owadów na tle innych organizmów, a także jakie są cechy charakterystyczne różnych owadzich grup. Jeśli pogoda dopisze, po obejrzeniu wystawy udamy się do ogrodów na poszukiwania owadów.

Kiedy: 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, godz. 15–16.30.
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat.
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacu.

Spacery po wystawie dla dorosłych

Opowiemy o prezentowanych na wystawie obiektach – działach sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niecodzienny motyw dekoracyjny: owady. Zapraszamy do uważnego przyjrzenia się przedmiotom o niezwykłym wyglądzie, dowiedzenia się, do czego służyły, skąd pochodzą. Zastanowimy się także nad symboliką owadów.

Kiedy: 27 lipca, 31 sierpnia, 28 września, godz. 15.00–16.30.
Dla kogo: osoby dorosłe
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacu

Wakacyjne spotkania z przyrodą | otwarte warsztaty przyrodniczo-plastyczne

Letnie, otwarte warsztaty przyrodniczo-plastyczne dla najmłodszych gości. Wspólnie odkryjemy niezwykły świat owadów. Poznamy gatunki owadów zamieszkujące wilanowskie ogrody, stworzymy też prace plastyczne inspirowane osobliwościami natury i dziełami sztuki z wilanowskiej kolekcji.

Kiedy: środy, piątki, niedziele; lipiec–sierpień, godz. 14–17 (można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania)
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.
Miejsce: Pompownia
Wstęp: udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do parku. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc nie jest ograniczona. Można dołączyć w dowolnym momencie spotkania. 

Czy mucha jest piękna? | warsztaty plastyczne

Trudno dostrzec piękno muchy. A gdyby tak zmienić nasz sposób patrzenia na świat? Spróbujmy najpierw spojrzeć na owady okiem naukowca. Na co będziemy zwracali uwagę? A jeśli założymy okulary kubisty lub impresjonisty? Czy wtedy mucha zyska na urodzie?

Kiedy: 3 sierpnia, godz. 11.30–13.30
Dla kogo: dorośli i rodziny z dziećmi od 10. roku życia
Miejsce: Pompownia
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: przy kasie (żółty budynek na przedpolu pałacu).

Taboret – uskrzydlony mebel! | warsztaty historyczne

Taboret, owady, mikrokosmos.jpg

Taboret to mebel, który może poszczycić się szlachetnym rodowodem. Zasiąść na nim mogli tylko nieliczni. W starożytnym Egipcie ten przywilej należał jedynie do faraona. W baroku tego zaszczytu mogły dostąpić w obecności władcy najwyżej urodzone damy dworu francuskiego. Na przestrzeni kolejnych stuleci mebel zyskiwał coraz więcej użytkowników. W XIX wieku niezwykle popularne stały się taborety ogrodowe, które początkowo sprowadzano do Europy z Chin.  W kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się aż 21 sztuk takich taboretów. Większość
z nich stanowią wyroby europejskie.  Barwna dekoracja jednego z nich szczególnie zachwyca, o czym będą mogli przekonać się uczestnicy warsztatów. Widok pięknych motyli z pewnością zainspiruje nas do stworzenia z wzorzystych tkanin najpiękniejszych owadów, którymi przyozdobimy miękkie poduchy na nasze domowe taborety. 

Kiedy: 14 lipca, 31 sierpnia, godz. 10.30–12.00
Dla kogo: rodziny z dziećmi od 8. roku życia
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika warsztatów. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacowej

Wilanowskie insektarium | warsztaty plastyczne

pokrywka porcelanowa, fot. Z. Reszka.png

Owady stanowią dość nieoczywisty motyw dekoracyjny dzieł sztuki. Niektóre z nich nie są powszechnie lubiane, wzbudzają strach, a nawet odrazę. Inne bywają irytujące i natrętne. Można przypuszczać, że artystów zafascynował świat insektów ze względu na ich różnorodność i niezwykły wygląd. Obserwacje owadów budziły skojarzenia z wolnością, swobodą i lekkością bytu. Skłaniały również do refleksji na temat przemijania i kruchości ludzkiego istnienia. Z czasem owadom zaczęto przypisywać znaczenie symboliczne i magiczne. W czasie warsztatów odkryjemy najbardziej zjawiskowe owady w świecie sztuki, stanowiące motywy dekoracyjne na wyrobach porcelanowych, fajansowych i glinianych z kolekcji wilanowskiej. Pamiątką z warsztatów będzie wykonany przy użyciu kolorowych atramentów i pióra dwuelementowego rysunek z wizerunkiem skrzydlatego okaza.

Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Kiedy: 25 sierpnia, godz. 10.30–12.30
Zbiórka: szatnia pałacowa
Miejsce zbiórki: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu w cenie 10 zł przez każdego uczestnika (również przez opiekunów). Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

Wilanowski Klub Przyrodniczy

Robotnica pszczoły miodnej, fot. Mikołaj Borański.JPG

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata! Zapraszamy na cykl rodzinnych warsztatów przyrodniczych na temat roślin i zwierząt, które można zobaczyć w wilanowskich ogrodach.

Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce parkowych wód

22 czerwca, godz. 11.00–12.30

Co żyje na dnie jeziora? Co lata nad jego powierzchnią? Sprawdźmy! Za pomocą siatek, kasarków, kuwet, lup i szalek zagłębimy się w świat niezwykłych stworzeń – mieszkańców dna, toni, podwodnych łąk i nadwodnych szuwarów. 

Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce w ogrodzie

27 lipca, godz. 11.00–12.30

W ogrodzie bezkręgowce spotkać można wszędzie. Niektóre z nich, jak na przykład motyle, dostrzeżemy z łatwością, inne ukrywają się pod liśćmi, na łodygach roślin, w załomach kory. Zapraszamy na spotkanie z sześcio-, ośmio- i wielonożnymi mieszkańcami ogrodów. 

Patrząc w oczy rusałki – o adaptacjach w świecie zwierząt

24 sierpnia, godz. 11.00–12.30

Oczy na skrzydłach motyla, ogon wiewiórki, odnóża pszczoły, zygzak na pajęczynie tygrzyka – świat zwierząt pełen jest fascynujących przystosowań. W czasie spotkania będziemy obserwować mieszkańców wilanowskich ogrodów i zastanawiać się, jakie są ich przystosowania do środowiska, w którym żyją, i do zdobywania pożywienia.

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.
Miejsce: park, Pompownia
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: przy budynku kasy muzealnej na przedpolu.

___________________________________________________________ 

Grupy zorganizowane

Zapraszamy na lekcję przyrodniczą Wilanowski mikrokosmos (9–12 lat) połączoną ze zwiedzaniem wystawy oraz odbywające się w pałacu warsztaty historyczne: Ceramiczne piecuchy (10–15 lat).

___________________________________________________________

Patroni medialni:

 

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Pompownia wśród drzew. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Przyrodnicze warsztaty dla rodzin | 13 października (aktualność)

Zapraszamy na tematyczne warsztaty przyrodniczo-plastyczne w zabytkowym budynku dawnej Pompowni! Podczas spotkań poznacie ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt żyjących w królewskich ogrodach, obejrzycie interesujące przyrodnicze eksponaty oraz spróbujecie swoich sił w pracach plastycznych i manualnych.

warsztaty przyrodnicze Wiosenny ptaków śpiew.jpg

Lekcje i warsztaty przyrodnicze (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Lekcje i warsztaty przyrodnicze zapoznają z bogactwem przyrodniczym ogrodów Wilanowa oraz opowiadają o historii ogrodnictwa. Pozwalają wcielić się w badacza, ogrodnika i pszczelarza.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Wilanowski Klub Przyrodniczy | warsztaty rodzinne | 21 września (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego poznawania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań warsztatowych odkrywać będziemy, jak dzika i różnorodna jest przyroda królewskiego parku w Wilanowie.

okladka cztery pory roku Morysin.png

Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin | spacer przyrodniczy | 1 września (aktualność)

Zapraszamy na spotkania z Julią Dobrzańską, autorką książki „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin”. Podczas wspólnych wycieczek razem odkryjemy tajemnice czterech pór roku niezwykłego miejsca.

Peonie. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich | 13 października (aktualność)

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do ogrodów wilanowskich, aby wspólnie odkrywać ich piękno i różnorodność. W czasie wycieczek dowiecie się, jakie rośliny i zwierzęta żyją w przypałacowym parku oraz jak przyroda zmienia się przez cały rok. Podczas każdego ze spotkań odkryjemy inne sekrety związane z dziedzictwem przyrodniczym królewskiej rezydencji w Wilanowie.