UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Jan Michał Kossowicz zabiera czytelnika w fascynującą podróż po nowożytnej Europie. Jego diariusz z lat 1682–1688 to niezwykle barwny opis podróży edukacyjnej, w którą wyruszył jako guwerner młodych wojewodziców ruskich Jana Stanisława i Aleksandra Jana, synów hetmana Stanisława Jabłonowskiego, dowódcy spod Wiednia. Autor diariusza opisał nie tylko przebieg edukacji młodych szlachciców, ale także liczne zabytki, dwory i miasta europejskie, które odwiedzili - od Pragi po Paryż, Londyn, Rzym i Madryt.Wilanowski mikrokosmos | program edukacyjny do wystawy

Maselniczka. Fot. Zbigniew Reszka.jpg

Na wystawie Wilanowski mikrokosmos prezentowane są dzieła sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niezwykły motyw dekoracyjny: owady. Zanurzmy się w świat przenikającej się kultury i natury! W świecie tym drobne, delikatne, wielobarwne motyle, chrząszcze i pasikoniki zdobią równie kruche jak one same wazony, solniczki, półmiski, pucharki… 

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Zapraszamy do udziału!

Rodzinne spacery po wystawie

Posłuchajcie opowieści o prezentowanych obiektach oraz przedstawionych na nich owadach. Będziemy ćwiczyć się w uważnej obserwacji. Dowiecie się, na czym polega wyjątkowość owadów na tle innych organizmów, a także jakie są cechy charakterystyczne różnych owadzich grup.

Kiedy: 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, godz. 15–16.30.
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat.
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacu.

Spacery po wystawie dla dorosłych

Opowiemy o prezentowanych na wystawie obiektach – działach sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niecodzienny motyw dekoracyjny: owady. Zapraszamy do uważnego przyjrzenia się przedmiotom o niezwykłym wyglądzie, dowiedzenia się, do czego służyły, skąd pochodzą. Zastanowimy się także nad symboliką owadów.

Kiedy: 27 lipca, 31 sierpnia, 28 września, godz. 15.00–16.30.
Dla kogo: osoby dorosłe
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacu

Wakacyjne spotkania z przyrodą | otwarte warsztaty przyrodniczo-plastyczne

Letnie, otwarte warsztaty przyrodniczo-plastyczne dla najmłodszych gości. Wspólnie odkryjemy niezwykły świat owadów. Poznamy gatunki owadów zamieszkujące wilanowskie ogrody, stworzymy też prace plastyczne inspirowane osobliwościami natury i dziełami sztuki z wilanowskiej kolekcji.

Kiedy: środy, piątki, niedziele; lipiec–sierpień, godz. 14–17 (można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania)
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.
Miejsce: Pompownia
Wstęp: udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do parku. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc nie jest ograniczona. Można dołączyć w dowolnym momencie spotkania. 

Czy mucha jest piękna? | warsztaty plastyczne

Trudno dostrzec piękno muchy. A gdyby tak zmienić nasz sposób patrzenia na świat? Spróbujmy najpierw spojrzeć na owady okiem naukowca. Na co będziemy zwracali uwagę? A jeśli założymy okulary kubisty lub impresjonisty? Czy wtedy mucha zyska na urodzie?

Kiedy: 3 sierpnia, godz. 11.30–13.30
Dla kogo: dorośli i rodziny z dziećmi od 10. roku życia
Miejsce: Pompownia
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: przy kasie (żółty budynek na przedpolu pałacu).

Taboret – uskrzydlony mebel! | warsztaty historyczne

Taboret, owady, mikrokosmos.jpg

Taboret to mebel, który może poszczycić się szlachetnym rodowodem. Zasiąść na nim mogli tylko nieliczni. W starożytnym Egipcie ten przywilej należał jedynie do faraona. W baroku tego zaszczytu mogły dostąpić w obecności władcy najwyżej urodzone damy dworu francuskiego. Na przestrzeni kolejnych stuleci mebel zyskiwał coraz więcej użytkowników. W XIX wieku niezwykle popularne stały się taborety ogrodowe, które początkowo sprowadzano do Europy z Chin.  W kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się aż 21 sztuk takich taboretów. Większość
z nich stanowią wyroby europejskie.  Barwna dekoracja jednego z nich szczególnie zachwyca, o czym będą mogli przekonać się uczestnicy warsztatów. Widok pięknych motyli z pewnością zainspiruje nas do stworzenia z wzorzystych tkanin najpiękniejszych owadów, którymi przyozdobimy miękkie poduchy na nasze domowe taborety. 

Kiedy: 14 lipca, 31 sierpnia, godz. 10.30–12.00
Dla kogo: rodziny z dziećmi od 8. roku życia
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika warsztatów. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacowej

Wilanowski Klub Przyrodniczy

Robotnica pszczoły miodnej, fot. Mikołaj Borański.JPG

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata! Zapraszamy na cykl rodzinnych warsztatów przyrodniczych na temat roślin i zwierząt, które można zobaczyć w wilanowskich ogrodach.

Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce parkowych wód

22 czerwca, godz. 11.00–12.30

Co żyje na dnie jeziora? Co lata nad jego powierzchnią? Sprawdźmy! Za pomocą siatek, kasarków, kuwet, lup i szalek zagłębimy się w świat niezwykłych stworzeń – mieszkańców dna, toni, podwodnych łąk i nadwodnych szuwarów. 

Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce w ogrodzie

27 lipca, godz. 11.00–12.30

W ogrodzie bezkręgowce spotkać można wszędzie. Niektóre z nich, jak na przykład motyle, dostrzeżemy z łatwością, inne ukrywają się pod liśćmi, na łodygach roślin, w załomach kory. Zapraszamy na spotkanie z sześcio-, ośmio- i wielonożnymi mieszkańcami ogrodów. 

Patrząc w oczy rusałki – o adaptacjach w świecie zwierząt

24 sierpnia, godz. 11.00–12.30

Oczy na skrzydłach motyla, ogon wiewiórki, odnóża pszczoły, zygzak na pajęczynie tygrzyka – świat zwierząt pełen jest fascynujących przystosowań. W czasie spotkania będziemy obserwować mieszkańców wilanowskich ogrodów i zastanawiać się, jakie są ich przystosowania do środowiska, w którym żyją, i do zdobywania pożywienia.

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.
Miejsce: park, Pompownia
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: przy budynku kasy muzealnej na przedpolu.

___________________________________________________________ 

Grupy zorganizowane

Zapraszamy na lekcję przyrodniczą Wilanowski mikrokosmos (9–12 lat) połączoną ze zwiedzaniem wystawy oraz odbywające się w pałacu warsztaty historyczne: Ceramiczne piecuchy (10–15 lat).

___________________________________________________________

Patroni medialni:

 


drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Pompownia wśród drzew. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Przyrodnicze warsztaty dla rodzin | 10 sierpnia (aktualność)

Zapraszamy na tematyczne warsztaty przyrodniczo-plastyczne w zabytkowym budynku dawnej Pompowni! Podczas spotkań poznacie ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt żyjących w królewskich ogrodach, obejrzycie interesujące przyrodnicze eksponaty oraz spróbujecie swoich sił w pracach plastycznych i manualnych.

warsztaty przyrodnicze Wiosenny ptaków śpiew.jpg

Lekcje i warsztaty przyrodnicze (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Lekcje i warsztaty przyrodnicze zapoznają z bogactwem przyrodniczym ogrodów Wilanowa oraz opowiadają o historii ogrodnictwa. Pozwalają wcielić się w badacza, ogrodnika i pszczelarza.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Wilanowski Klub Przyrodniczy | warsztaty rodzinne | 27 lipca (aktualność)

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników przyrody do wspólnego poznawania bogactwa roślin i zwierząt w ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań warsztatowych odkrywać będziemy, jak dzika i różnorodna jest przyroda królewskiego parku w Wilanowie.

okladka cztery pory roku Morysin.png

Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin | spacer przyrodniczy | 1 września (aktualność)

Zapraszamy na spotkania z Julią Dobrzańską, autorką książki „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin”. Podczas wspólnych wycieczek razem odkryjemy tajemnice czterech pór roku niezwykłego miejsca.

Peonie. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich | 10 sierpnia (aktualność)

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do ogrodów wilanowskich, aby wspólnie odkrywać ich piękno i różnorodność. W czasie wycieczek dowiecie się, jakie rośliny i zwierzęta żyją w przypałacowym parku oraz jak przyroda zmienia się przez cały rok. Podczas każdego ze spotkań odkryjemy inne sekrety związane z dziedzictwem przyrodniczym królewskiej rezydencji w Wilanowie.