UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kursy haftu dla dorosłych | 16 grudnia | nowa edycja dla średniozaawansowanych

aktualność

Haft, fot. M. Mastykarz.jpg

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję

W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną sztukę haftu. Od początku 2011 r. organizowane są warsztaty i spotkania, dzięki którym w pałacu króla Jana III powstaje wyjątkowa w Polsce przestrzeń rozwoju zanikającej sztuki. Chcemy odkryć na nowo urok haftowanych materiałów, a poprzez pracę nad techniką dążymy do kunsztu, jakim szczycili się królewscy hafciarze i hafciarki.

Dlatego też zapraszamy serdecznie wszystkim miłośników dawnych tradycji, bez względu na to, czy mieli Państwo do czynienia kiedykolwiek z tą formą rękodzieła. Z nami postawią Państwo pierwsze kroki, żeby później we własnym tempie poznawać coraz to bardziej wymyślne wzory.  

Kursy to nie wszystko. Jeżeli chcą Państwo zostać z nami dłużej i bardziej zżyć się z haftem, zapraszamy również na comiesięczne spotkania Klubu Haftu. Podczas spotkań klubowych pod opieką specjalisty poznajemy i rozwijamy technikę hafciarską, spędzając czas we wspaniałej atmosferze, wśród osób podzielających wspólną pasję.

________________________________________________________________________________

Haft dla każdego – kurs haftu dla średniozaawansowanych

haft.jpg

Jeśli znają Państwo podstawowe ściegi hafciarskie, zapraszamy do poszukiwań i znalezienia ulubionej techniki hafciarskiej. Chętnie w tym pomożemy!

Harmonogram spotkań: 

2 grudnia 2018 r. | Haft jakobiński – pochodzący z Anglii, o różnorodnych ściegach. Wykonamy haft według zaproponowanego wzoru. Przedstawimy rys historyczny oraz teoretyczne informacje na temat różnorodności ściegów.

16 grudnia 2018 r. | Złota nić – bardzo ozdobny, wykorzystywany do bogatych zdobień. Wykonamy haft według zaproponowanych wzorów. Przedstawimy rys historyczny i możliwości stosowania.

13 stycznia 2019 r. | Or Nue – skomplikowany haft wykonywany większą liczbą igieł. Wykonamy mały element i przedstawimy rys historyczny.

20 stycznia 2019 r. | Bargello – płomienny haft wykonywany na specjalnej kanwie. Nazwa pochodzi od pałacu Bargello we Florencji, gdzie znajdują się krzesła ozdobione tym haftem. Wykonamy małą kosmetyczkę według zaproponowanego lub własnego wzoru. Przedstawimy rys historyczny oraz udzielimy wskazówek, jak wykonać wersję zmodyfikowaną haftu.

3 lutego 2019 r. | Snutka golińska – polska odmiana haftu richelieu. Bardzo efektowna. Wykonamy małą serwetkę. Przedstawimy rys historyczny.

17 lutego 2019 r. | Monogramy – poznamy różne sposoby wykonania monogramów. Wykonamy własny monogram, wg propozycji. Przedstawimy rys historyczny.

***

mapa_browar.jpg

Godz.: 10.30–13.30

Miejsce: Stary Browar – Wilanowskie Atelier

Koszt: 50 zł / spotkanie 

Płatność: bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub poprzez moduł rezerwacji i sprzedaży biletów online.

________________________________________________________________________________

Klub haftu

Uczestnicy warsztatów mogą również uczęszczać na comiesięczne spotkania Klubu Haftu
Wszystkich zainteresowanych, miłośników i fascynatów zapraszamy do lektury materiałów poświęconych haftowi, jego historii i zabytkom z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Zapraszamy na wystawę haftu i koronki prezentującą prace powstałe powstał w ramach Klubu Haftu i Klubu Koronki Klockowej.

________________________________________________________________________________

Poczytaj o hafcie

Wszystkich zainteresowanych, miłośników i fascynatów zapraszamy do lektury materiałów poświęconych haftowi, jego historii i zabytkom z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

________________________________________________________________________________

Informacje: 
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Podziel się:
Wykop Facebook
Klub Haftu_Anna Czeczotko 3.jpg

Klub Haftu – galeria prac (album zdjęć)

Klub haftu powstał z myślą o osobach, które ukończyły kursy haftu w Wilanowie i pragną dalej rozwijać się w tej …

Dni_Wilanowa_haft.JPG

Dziecięce Atelier | warsztaty haftu (aktualność)

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

klub haftu baner.jpg

Klub Haftu (aktualność)

Niteczka do niteczki, cierpliwość, wnikliwość, ciekawość dotycząca estetyki i historii, wspólny czas poświęcony na ulubioną, odprężającą, wspierającą koncentrację czynność – zapraszamy do Klubu Haftu!

wprowadzenie_jencow_tureckich_do_wilanowa_plaskorzezba_fasada_palac.jpg

Aktywności edukacyjne dla dorosłych (artykuł)

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z …

okulary.jpg

Historia Mniej Znana... w podróży (aktualność)

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. Zapraszamy do wspólnego odkrywania mniej znanych oblicz historii!